به روز شده: 17 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 19674
زمان انتشار: شنبه 27 فروردین 1390 - 11:33:49

استفاده نیروهای قذافی از سلاح‌های خوشه‌ای و اورانیومی

حقوق بشر  > جهان  - منابع وابسته به انقلابیون لیبی اعلام کردند، در درگیری‌های شدید در الجبل الغربی هفت تن از انقلابیون کشته و11 تن زخمی شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، منابع وابسته به انقلابیون لیبی اعلام کردند: در درگیری‌های شدید میان انقلابیون و نیروهای معمر قذافی رهبر لیبی در الجبل الغربی، هفت تن از انقلابیون کشته و 11 تن زخمی شدند.

این در حالی بود که انقلابیون در پی این درگیری شدید موفق شدند نیروهای قذافی را از الجبل الغربی خارج کنند.

از سوی دیگر، تلویزیون لیبی اعلام کرد که نیروهای ائتلاف بین المللی مناطق جنوب طرابلس و شهر سرت در شرق طرابلس را هدف قرار دادند و در شرق انقلابیون بر شرق البریقه تسلط یافتند.

منابع انقلابیون اعلام کردند:‌ در درگیری‌های منطقه الغنایمه و یفرن در الجبل الغربی که چندین ساعت طول کشید، هفت تن از انقلابیون کشته و 11 تن زخمی شدند. در حالی که انقلابیون موفق شدند 13 تن از نیروهای قذافی را به اسارت در آوردند.

تلویزیون لیبی اعلام کرد: نیروهای ناتو چندین حمله صورت دادند و مناطق العزیزیه در جنوب طرابلس و منطقه العسه واقع در 170 کیلومتری غرب طرابلس و شهر سرت در شرق طرابلس را هدف قرار دادند.

همچنین گردان‌های قذافی منطقه الرجبان الجبل الغربی را با موشک‌های گراد هدف قرار دادند.

اخباری نیز منتشر شده است مبنی بر اینکه شاهدان عینی گفته‌اند گردان‌های قذافی از مرزهای تونس با هدف حمله به انقلابیون به شهر وازن که انقلابیون از آنجا برای کمک رسانی به الجبل الغربی استفاده می‌کنند، وارد شدند.

در مصراته نیز عصر جمعه تبادل آتش شدیدی وجود داشت. منابع انقلابیون گفتند که چندین خمپاره به خیابان طرابلس که شهر مصراته را به دو بخش تقسیم می‌کند، اصابت کرده است.

همچنین یک پزشک به شبکه الجزیره اعلام کرد:‌ در حمله موشکی گردان‌های قذافی که روز جمعه صورت گرفت، هشت غیر نظامی از جمله چندین کودک کشته شدند و هفت کودک و چند فرد مسن نیز زخمی شدند.

ساکنان مصراته اعلام کردند: حدود 120 موشک صبح روز جمعه به این شهر اصابت کرد.

از سوی دیگر، مصطفی عبدالرحمن خبرنگار لیبیایی در مصراته، اعلام کرد: گردان‌های قذافی همچنان حملات به شهر مصراته را بی‌هدف و تنها به منظور ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و کشتار غیر نظامیان ادامه می‌دهند.

وی افزود: گردان‌های قذافی موفق نشده‌اند حتی در یک وجب از خاک شهر مصراته پیشروی کنند.

شبکه الجزیره نیز تصاویری از تانک‌های قذافی در حالی که مناطق مسکونی را در مصراته هدف قرار دادند، پخش کرد.

خبرنگار الجزیره اعلام کرد: انقلابیون شرق شهرک البریقه را به تصرف خود درآوردند.

خبرنگار این شبکه در بنغازی نیز اعلام کرد که انقلابیون از دروازه غربی اجدابیا به سمت البریقه در حال پیشروی هستند.

این خبرنگار اعلام کرد که یکی از انقلابیون در حملات نیروهای قذافی در دروازه غربی اجدابیا کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که یک محقق سازمان عفو بین الملل در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که موشک‌های نیروهای قذافی افرادی را که در صف نان ایستاده بودند، هدف قرار دادند و کشتند.

در همین حال، یک کارشناس تسلیحات در سازمان ملل، اعلام کرد که نیروهای غربی در عملیات خود در لیبی از سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده می‌کنند.

براساس گزارش العالم، این کارشناس سلاح در گزارشی در مجله "فارِن پالیسی" نوشت: شدت و قدرت انفجار بمب‌ها در عملیات نیروهای غربی در لیبی، بیانگر آن است که در این عملیات از سلاح‌های متعارف استفاده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، حجم خسارتها و ویرانی‌ها بیانگر بکارگیری بمب‌های حاوی اورانیوم در لیبی است.

وی خاطرنشان کرد، پیامدهای استفاده از این نوع سلاح، برای سالهای طولانی در لیبی باقی خواهد ماند و موجب ابتلای افراد به بیماری‌های شدید می‌شود.

در همین حال، یک سیاستمدار لیبیایی گفت: نخستین آمارهای منتشره از انقلاب مردم لیبی حاکی است که جنایات معمر قذافی تاکنون به کشته شدن بیش از 15 هزار تن، زخمی شدن 30 هزار تن و مفقود و زندانی شدن 25 هزار تن منجر شده است.

عبدالناصر شماطه، در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، تاکید کرد که انتشار آمارهای دقیق در آینده پرده از جنایات گسترده و وحشیانه رژیم قذافی علیه انقلابیون برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه مردم لیبی برای سرنگونی رژیم قذافی راهی دیگر بجز مبارزه ندارند، گفت که انقلابیون لیبی هر ابتکاری را که متضمن باقی ماندن قذافی در قدرت باشد، نمی‌پذیرند.

این سیاستمدار لیبیایی، قذافی را به نقض همه قوانین بین المللی متهم کرد و افزود: مردم لیبی در روزهای آینده سرنوشت کشورشان را رقم خواهند زد.

در خبری دیگر، مبارک شامخ، نخست وزیر اسبق لیبی، به نگرانی مردم کشورش از رفتار غربی‌ها در قبال رژیم دیکتاتوری قذافی اشاره کرد و گفت که قذافی برای باقی ماندن در قدرت و جنایت علیه مردم تلاش می‌کند تا از اختلاف غربی‌ها در منافعی که در لیبی دارند، سوء استفاده کند.

مبارک شامخ افزود: قذافی با استراتژی و اصول آمریکا، فرانسه، انگلیس و ایتالیا و منافع آنها در لیبی آشنا است و ازهمین موضوع سوء استفاده کرده تا مدت زمان بیشتری در راس قدرت باقی بماند.

وی تاکید کرد: زندگی ملت بی‌دفاع لیبی به دلیل افزایش جنایات رژیم قذافی در معرض خطر قرار دارد، اما این ملت نمی‌خواهد غربی‌ها سرنوشت کشورشان را رقم بزنند.

نخست وزیر اسبق لیبی از انقلابیون خواست تا بحران را مدیریت کنند.

وی درعین حال خاطرنشان کرد که ملت لیبی هرگونه دخالت خارجی و اشغال خاک کشورشان را نمی‌پذیرند و حتی حاضر هستند برای ایجاد وحدت ملی، تقویت باورهای اسلامی و عربی و تحقق استقلال لیبی جان خود را فدا کنند.

مبارک شامخ تردید غربی‌ها در کمک به انقلابیون را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: غربی‌ها از مسلح شدن انقلابیون می‌ترسند، زیرا نمی‌دانند پس از قذافی چه کسی به حکومت خواهد رسید.

نخست وزیر اسبق لیبی همچنین تاکید کرد: آمریکا نگران تضعیف قذافی است، زیرا تضعیف او را تضعیف امنیت اسرائیل می‌داند.

از سوی دیگر، در حالی که دیده‌بان حقوق بشر طی بیانیه‌ای از حملات نیروهای وابسته به معمر قذافی به وسیله بمب‌های خوشه‌ای خبر داد، دولت لیبی این سخنان را رد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، دیده بان حقوق بشر در این بیانیه اعلام کرد که نیروهای دولتی وابسته به معمر قذافی در مناطق مسکونی شهر مصراته واقع در غرب لیبی، از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده‌اند که این مساله سلامتی شهروندان را در معرض خطر بزرگی قرار داده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: دیده شده است که سه بمب خوشه‌ای در منطقه الشواهده در شهر مصراته در 14 آوریل (روز پنجشنبه) منفجر شده است.

در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر آمده است: بازرسان بقایای یک بمب خوشه‌ای را پیدا کرده و با شاهدان حملات نیروهای لیبیایی با بمب‌های خوشه‌ای مصاحبه کرده‌اند.

این سازمان تصاویر بقایای بمب‌های خوشه‌ای را در سایت خود منتشر کرد.

مدیر بخش سلاح‌ها در سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت:وحشت آور است که لیبی از چنین سلاح‌هایی استفاده می‌کند. این بمب‌ها سلامتی شهروندان را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهند.

وی در ادامه افزود: بمب‌هایی نیز وجود دارد که عمل نکرده است و ممکن است هر لحظه منفجر شود.

سخنگوی انقلابیون لیبی در مصراته اعلام کرد که نیروهای وابسته به قذافی از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده‌اند.

این در حالی است که موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی مدعی شد که این سخنان نادرست است.

وی در ادامه افزود: شما باید این ادعاها را ثابت کنید. گروه‌هایی از هلال احمر و صلیب سرخ قرار است به مصراته بروند.

گروه‌های بشردوستانه در لیبی نیز اعلام کردند که بمب‌های خوشه‌ای به محض فرود‌آمدن منفجر نمی‌شود و ممکن است بعد از پایان یافتن درگیری‌ها منفجر شوند.

کلید واژه: قذافی - لیبی
کد مطلب: 19674
زمان انتشار: شنبه 27 فروردین 1390 - 11:33:49
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد