به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 20284
زمان انتشار: دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 - 22:34:30

عفو بین الملل از قذافی خواست تسلیم دادگاه بین المللی شود

بیداری اسلامی > لیبی  - در پی درخواست دادستان دادگاه جنایی بین المللی برای صدور قرار بازداشت علیه معمر قذافی و دو تن دیگر از نزدیکان وی، یک مقام سازمان عفو بین الملل از دیکتاتور لیبی خواست برای پاسخگویی به اتهامات مطرح شده، خود را تسلیم دادگاه بین المللی کند.

به گزارش ایرنا، 'مایکل بوچنک' مدیر بخش حقوقی و سیاست گذاری عفو بین الملل عصر دوشنبه در بیانیه ای گفت: به محض اینکه قرار بازداشت صادر شود، همه کشورهای عضو سازمان ملل باید از پذیرش متهمان و پناه دادن به آنها خودداری کنند.
وی افزود: درخواست صدور قرار بازداشت علیه معمر قذافی، سیف الاسلام قذافی و عبدالله سنوسی - رییس سازمان اطلاعات لیبی- یک گام به سوی اجرای عدالت برای قربانیان نقض حقوق بشر در لیبی است.
این مقام سازمان عفو بین الملل در عین حال گفت: وقتی جامعه بین المللی چنین یکپارچه و دور از انتظار برای ارجاع پرونده لیبی به دادگاه جنایی بین المللی به توافق رسید، نباید اجازه دهد که اجرای عدالت به صورت گزینشی انجام شود.
وی خواستار چنین برخوردی با برخی دیگر از دولت های عرب منطقه که مردم خود را سرکوب می کنند، شد.
'بوچنک' افزود: عفو بین الملل شواهدی در مورد ارتکاب جنایت علیه بشریت توسط رژیم قذافی حتی قبل از آغاز درگیری مسلحانه در آن کشور، یافته است.
'ویلیام هیگ' وزیر خارجه انگلیس نیز امروز با انتشار بیانیه ای از تصمیم دادستان دادگاه جنایی بین المللی برای درخواست صدور قرار بازداشت علیه معمر قذافی، پسرش و رییس سازمان اطلاعات رژیم لیبی استقبال کرد.
وی گفت: من از اعلام تصمیم 'لوییس مورنو اوکامپو' دادستان دادگاه جنایی بین المللی برای صدور قرار بازداشت برای این سه نفر استقبال می کنم... انگلیس در خط مقدم تلاش ها برای تصویب قطعنامه 1970 شورای امنیت و ارجاع پرونده رژیم لیبی به دادگاه بین المللی قرار داشت.
وی افزود: تقاضا برای صدور این قرار بازداشت در واقع این نکته را به همه اعضای رژیم قذافی یادآوری می کند که جنایات انجام شده بدون تنبیه و مجازات باقی نخواهد ماند.
'کسانی که مسئول حمله به افراد غیرنظامی هستند باید به پای میز محاکمه کشانده شوند. جامعه بین المللی باید به طور کامل از اقدام دادگاه جنایی بین المللی برای تحقیق درباره اتهامات مطرح شده، حمایت کند.'
دادستان دادگاه جنایی بین المللی روز دوشنبه خواهان صدور حکم بازداشت برای معمر قذافی، سیف الاسلام قذافی و عبدالله سنوسی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت شد.
به گفته لوییس مورنو اوکامپو، این سه نفر بیشترین مسئولیت را در قبال حملات گسترده و منظم به شهروندان لیبی داشته اند.
دولت لیبی گفته است که اهمیتی برای این درخواست قائل نیست و مانند بسیاری دیگر از کشورهای آفریقایی و آمریکا این دادگاه را به رسمیت نمی شناسد و به همین دلیل اعلامیه های آن را نادیده می گیرد.

کد مطلب: 20284
زمان انتشار: دوشنبه 26 اردیبهشت 1390 - 22:34:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین