به روز شده: 7 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 20510
زمان انتشار: شنبه 7 خرداد 1390 - 09:20:25

حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در لیبی

بیداری اسلامی > لیبی  - باراک اوباما به دلیل تداوم عملیات نظامی در لیبی بدون اجازه کنگره و نقض پیمان جنگ 1973 مورد انتقاد قرار گرفته است.

به گزارش پرس تی­وی، این پیمان به رییس جمهور امریکا اجازه می‌دهد که عملیات نظامی را بدون کسب اجازه از کنگره برای مدت 60 روز آغاز کند؛ با این حال پس از این دوره ظرف 48 ساعت اوباما باید این موضوع را با کنگره در میان بگذارد تا کنگره با تداوم این عملیات موافقت کند.

این درحالی است که با پایان 60 روز و تصویب نشدن تداوم این عملیات از سوی کنگره، اکنون جنگ امریکا در لیبی غیرقانونی است.

دن بورتون، نماینده ایالت ایندیانا در این باره می‌گوید که اوباما "هیچگونه اجازه‌ای تاکنون از کنگره دریافت نکرده و این امر نقض قانون جنگ است."

این نماینده ایالت ایندیانا ادامه داد: "رییس جمهور پادشاه نیست، و نباید مانند یک پادشاه رفتار کند."

با این وجود، رییس جمهور آمریکا در سفرش به لندن بر تعهدش نسبت به عملیات نظامی در لیبی تحت بحران تاکید کرد.

این در حالی است که کنگره سرگرم بحث درباره لایحه‌هایی است که می‌تواند قدرت رییس جمهور را در استقرار نظامی آمریکا قبل از اجازه کنگره محدود و بودجه جنگ لیبی را قبل از اجازه کنگره قطع کند.

میخائیل ترنر، نماینده ایالت اوهایو نیز در این باره گفت: "من فکر می‌کنم سوال مهمی که وجود دارد این است که آیا تو حمایت کنگره را داری یا خیر. من می توانم بگویم که اگر قطعنامه‌ای را امروز برای تصویب به اینجا بیاوری، تردید دارم که با آن موافقت شود."

نیروهای ائتلافی ناتو با توجه به مجوز سازمان ملل مبنی بر اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی در اواسط ماه مارس و با ادعای حمایت از جان غیرنظامیان به این کشور حمله کردند.

امریکا، فرانسه و انگلیس همچنین اعلام کرده‌اند که تا زمان سرنگونی رژیم معمر قذافی، حاکم لیبی، عملیات نظامی این نیروها در لیبی ادامه خواهد یافت.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو اخیرا اذعان کرده است که در حملات این سازمان به نقاط مختلف لیبی، عده‌ای از نیروهای انقلابی و شهروندان این کشور نیز کشته شده‌اند.

انقلابیون لیبی نیز بارها از حملات هوایی ناتو در این کشور به دلیل ناتوانی در حفظ جان غیرنظامیان و مقابله با نیروهای وفادار به قذافی در کشتار مردم این کشور انتقاد کرده‌اند.

انقلاب مردمی لیبی از اواسط ماه فوریه سال جاری (2011)، آغاز شده است.

کلید واژه: لیبی - بیداری اسلامی
کد مطلب: 20510
زمان انتشار: شنبه 7 خرداد 1390 - 09:20:25
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین