به روز شده: 2 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 21031
زمان انتشار: دوشنبه 6 تیر 1390 - 08:46:41

آمریکا از گسترش موج بیداری اسلامی نگران است

آمریکا از گسترش موج بیداری اسلامی نگران است
بیداری اسلامی  -  استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه منافع آمریکا در خاموشی موج بیداری اسلامی است،گفت: آمریکا از اینکه این موج بیداری دامنگیر این کشور بشود، نگران است.

به گزارش ایرنا، 'خیر‌الله پروین' روز یکشنبه در نشست تخصصی بررسی 'نقض حقوق زنان و کودکان در بحرین' در کانون اسلامی انصار تهران، اظهار داشت: اکنون، آمریکا در برابر کشتار مردم بحرین سکوت اختیار کرده است.

وی گفت: عربستان با چراغ سبز آمریکا توانست به بحرین لشکر‌کشی کند و دست به کشتار شیعیان این کشور بزند و البته از دهه 90 به بعد کشورهای غربی بدون مجوز شورای امنیت و سازمان ملل تنها به بهانه حقوق بشر در امور سایر کشورها دخالت می‌کنند.

این استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه جنایاتی که در بحرین رخ می‌دهد، نقض حقوق بشر، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است، گفت: بحرین کشوری بسیار کوچک با 800 کیلومتر مربع مساحت یعنی یک پنجم کوچکترین استان ایران (استان البرز) است و 70 درصد مردم این کشور شیعه هستند اما رژیم حاکم بر این کشور برخلاف خواست این 70 درصد جمعیت است.

پروین گفت: از سال 1945 تاکنون آمریکا 27 بار به بهانه حفظ حقوق بشر در امور سایر کشورها مداخله کرده است و تا جایی پیش رفته که در برخی از کشورها حاکمیت را از میان برده و حاکمانی را به دلخواه خود انتخاب کرده است.

این استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: در استفاده از حقوق بشر در جهان ارزش‌ها و معیارهایی دوگانه حاکم است؛ در نگاه غرب به بحث مردم لیبی و بحرین تفاوت‌های آشکاری وجود دارد.

پروین افزود: دخالت غربی‌ها در امور سایر کشورها به 3 دلیل حفاظت از صلح جهانی، یاری رساندن به مردم محلی و کمک به نیروهای بین‌الملل غیرنظامی در آن کشور صورت می‌گیرد اما در پشت پرده این دخالت‌ها یک نکته پنهان وجود دارد و آن منافع غرب و آمریکاست.

وی اضافه کرد: آنچه که در تونس و مصر رخ می‌دهد، نقض حقوق بشر است چرا که مردم این کشورها هنوز احساس جدایی از حاکمیت را نمی‌کردند و فقط به دنبال تغییر بودند اما در بحرین نقض حقوق بشر آنچنان کاهش یافته که به مرحله جنایت علیه بشریت رسیده است.

پروین گفت: زمانی که جنایت علیه بشریت رخ می‌دهد، سازمان ملل متحد و شورای امنیت باید احساس وظیفه کرده و از دادگاه کیفری بین المللی بخواهد در این موضوع مداخله کند.
وی افزود: بر این اساس، افرادی که جنایت علیه بشریت را انجام می‌دهند باید محاکمه شوند در ماجرای سودان که بحث تجزیه‌طلبی مطرح بود، شورای امنیت از دیوان کیفری بین‌الملل خواست تا رییس جمهور سودان را تحت تعقیب قرار دهد، در حالی که در ماجرای بحرین سکوت اختیار کرده‌اند.

پروین گفت: با توجه به اینکه کشور بحرین عضو دیوان کیفری بین‌الملل نیست، باید مرجعی از این دیوان بخواهد تا در ماجرای بحرین ورود پیدا کند و این وظیفه بر عهده شورای امنیت است اما اکنون مشاهده می‌شود که این شورا سکوت اختیار کرده است.

وی با بیان اینکه اعمال صلاحیت جهانی از طریق دادگاه‌های داخلی می‌تواند راه‌حلی برای توقف کشتار مردم در بحرین باشد، گفت: در این راه‌حل، کشورهای مسلمان از طریق دادگاه‌های داخلی خود محاکمه رژیم حاکم بر بحرین را انجام می‌دهند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در قضیه اعمال صلاحیت جهانی از طریق دادگاه‌های داخلی که ایران نیز می‌تواند این اقدام را انجام دهد، یک مانع وجود دارد و آن این است که متخلفان باید در داخل همان سرزمین دستگیر شوند اما ما می‌توانیم در مجلس با تصویب یک قانون این مشکل را حل کنیم.
وی با بیان اینکه سرکوب مسلحانه گروه‌های مسالمت‌آمیز و بازداشت غیرقانونی شهروندان از نمونه‌های آشکار جنایت علیه بشریت در کشور بحرین است، گفت: بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی در بحرین از هر 10 نفر یک نفر بازداشت می‌شود.

پروین، حمله به اماکن مذهبی، اعمال شکنجه‌های وحشیانه به ویژه برای زنان، توبیخ رسانه‌ها و مطبوعات و اعمال سانسور و اهانت به ارز‌ش‌های مذهبی شیعیان را از نمونه‌های بارز جنایت علیه بشریت در بحرین عنوان کرد. 
 

کد مطلب: 21031
زمان انتشار: دوشنبه 6 تیر 1390 - 08:46:41
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین