به روز شده: 16 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 21935
زمان انتشار: سه شنبه 8 شهریور 1390 - 10:01:35

تازه ترین اخبار لیبی/ کشته شدن خمیس قذافی والسنوسی

تازه ترین اخبار لیبی/ کشته شدن خمیس قذافی والسنوسی
بیداری اسلامی > لیبی  - وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که هانیبال، محمد و عایشه، فرزندان معمر قذافی به همراه "صفیه" همسر وی، وارد این کشور شده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، وزارت امور خارجه الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد که افراد خانواده معمر قذافی، رهبر لیبی از طریق مرز زمینی لیبی با الجزایر وارد خاک این کشور شدند. در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به خود قذافی نشده است.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه الجزایر، هانیبال قذافی و محمد قذافی به همراه عایشه قذافی، فرزندان رهبر لیبی و همچنین صفیه، همسر وی 29 اوت (7 شهریور) وارد الجزایر شده‌اند و الجزایر این امر را به اطلاع بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و همچنین رئیس شورای امنیت و نیز محمود جبریل، رئیس دفتر اجرایی شورای انتقالی لیبی رسانده است.

در اولین واکنش به این اظهارات محمود شمام، سخنگوی شورای انتقالی لیبی اعلام کرد که شورای انتقالی این کار الجزایر را یک اقدام "خصمانه" می‌داند و از کشور الجزایر خواست که هرچه زودتر این افراد را تحویل لیبی بدهد.

شمام در ادامه افزود که شورای انتقالی لیبی وعده داده است که این افراد در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند و به همه هشدار داده است که قذافی و پسرانش را پناه ندهند و تاکید کرده است که لیبی این افراد را هر کجا که باشند مورد تعقیب قرار می‌دهد و دستگیر می‌کند.

وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که در حاشیه اجلاس اتحادیه عرب در قاهره، محمود جبریل با مراد مدلسی، وزیر امور خارجه الجزایر دیدار داشته است.

این در حالی است که الجزایر هنوز شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت نمی‌شناسد.

از سوی دیگر یک مسئول عالی‌رتبه مخالفان در لیبی اعلام کرد که خمیس قذافی، دیگر فرزند معمر قذافی در درگیری‌های در نزدیک طرابلس کشته شده است.

مهدی الحرجی، فرمانده گردان‌ طرابلس اعلام کرد که گزارش‌های موثقی به وی رسیده است که خمیس قذافی در درگیری‌های منطقه بنی ولید و ترهونه به شدت زخمی شده است و به بیمارستان انتقال داده شده است. اما بر اثر جراحات وارده درگذشته است.

از سوی دیگر یک مقام دیگر انقلابیون لیبی اعلام کرد که گزارش‌های تقریبا موثقی در دست دارد که نشان می‌دهد عبدالله السنوسی، وزیر اطلاعات نظام قذافی کشته شده است و خمیس قذافی نیز در منطقه بنی ولید کشته شده و به در همان‌جا به خاک سپرده شده است.

این در حالی است که مقامات آمریکایی اعلام کردند که آمریکا هنوز نمی‌تواند خبرهای کشته شدن خمیس و السنوسی را تائید کند، ولی خبرهایی از برخی منابع موثق مبنی بر کشته شدن خمیس به آنها نیز رسیده است.

از سوی دیگر سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که افراد وابسته به خمیس قذافی بدون محاکمه، افرادی را که بازداشت می‌کرده‌اند، اعدام می‌کردند و جسد آنها را در مخازنی در طرابلس می‌ریختند.

همچنین دادگاه جنایی بین‌المللی اعلام کرد که از دادگاه خواسته است که حکم بازداشت خمیس قذافی را صادر کند.

پیش‌تر این دادگاه حکم بازداشت معمر قذافی و سیف‌الاسلام فرزند وی و نیز عبدالله السنوسی را به جرم ارتکاب جنایت علیه بشریت صادر کرده بود.

با این حال انقلابیون اعلام کردند که درگیری‌های شدیدی در جنوب غربی لیبی بین باقیمانده‌های نیروهای قذافی و انقلابیون در حال جریان است و انقلابیون توانسته‌اند شهر سرت آخرین پایگاه قذافی را محاصره کنند.

همچنین بنا بر اظهارات منابعی از انقلابیون درگیری‌های شدیدی نیز در سبها که بخش اعظم آن در دست انقلابیون است در جریان است و انقلابیون به 30 کیلومتری غرب شهر سرت رسیده‌اند و پیشروی‌ها به کندی به سوی این شهر ادامه دارد تا سران قبایل این شهر به درخواست آنها مبنی بر تسلیم شهر بدون خونریزی پاسخ دهند.

از سوی دیگر سخنگوی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که هواپیماهای ناتو در سه روز گذشته بارها شهر سرت را بمباران کرده‌اند.

یک مقام ارشد دیگر ناتو نیز اعلام کرد که ناتو به عملیات نظامی خود در لیبی ادامه خواهد داد، چراکه جنگ در این کشور هنوز پایان نیافته است.

 
 

کلید واژه: لیبی
کد مطلب: 21935
زمان انتشار: سه شنبه 8 شهریور 1390 - 10:01:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین