به روز شده: 16 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 22157
زمان انتشار: سه شنبه 22 شهریور 1390 - 11:17:03

مهمانپرست: غرب به دنبال قراردادهای نفتی در لیبی است

مهمانپرست: غرب به دنبال قراردادهای نفتی در لیبی است
بیداری اسلامی > لیبی  - سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: آنچه که غربیها به آن اهمیت می دهند وبه دنبالش هستند انعقاد قراردادهای نفتی و اقتصادی و پیگیری منافع خودشان در لیبی است .

به گزارش واحد مرکزی خبر، مهمانپرست در نشست خبری افزود: کشورهای غربی فضاسازی ای که انجام می دهند به منظور تأمین منافع خودشان و تأمین امنیت رژیم صهیونیستی صورت می گیرد آنها در یک مسئله مانند لیبی برخورد نظامی را در دستور کار خود قرار می دهند و تعداد زیادی از مردم بی گناه را از بین می برند.

وی افزود: برای آنها حفاظت از جان مردم و توجه به خواست آنان اهمیتی ندارد.

این سخنگو افزود: در کشورهای دیگری نیز در منطقه ما مثل یمن و بحرین مطالبات مردم فراموش می شود و روشهایی را دنبال می کنند که در آن به خواست مردم توجه نمی شود و این برخوردهای دوگانه به هیچ وجه قابل قبول نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : مواضع کشور ما در خصوص تحولات منطقه با شفافیت و صراحت و در مقاطع مختلف اعلام شده است.

خبرنگار خبرگزاری تقریب در این نشست از مهمانپرست درباره سرنوشت بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات سوریه پرسید.

وی پاسخ داد: اینکه باید به مطالبات مردمی در کشورهای مختلف توجه شود یک اصل در جمهوری اسلامی ایران است و اینکه این مطالبات باید به صورت مسالمت آمیز مطرح شود و اگر به صورت مسالمت آمیز بیان شد نباید با خشونت و سرکوب با آن برخورد کرد این یک اصل است.

مهمانپرست اضافه کرد: اینکه کشورهای خارجی و بیگانه نباید در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت کنند این یک اصل است که همیشه بر آن تأکید کرده ایم.

وی گفت: فکر می کنم حفظ ثبات و امنیت منطقه با همکاری کشورهای منطقه برای ما جزو اولویتهایی است که دنبال می کنیم و اقتدار کشورها با بهره مندی از حمایت اکثریت مردم تأمین خواهد شد نه با وابستگی به قدرتها بویژه قدرتهای غربی.

این سخنگو افزود: بنا بر این باید به صورت جامع به مسائلی که در منطقه اتفاق می افتد نگاه کرد و برخوردهای گزینشی و اعمال رفتارهای دوگانه قابل قبول نخواهد بود.

کشورهای منطقه مراقب فتنه های امریکایی صهونیستی باشند

سخنگوی وزارت امورخارجه درپاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری تقریب درباره مسایل سوریه گفت: بخشی از مردم این کشور ممکن است مطالباتی داشته باشند که این مطالبات اگر به صورت مسالمت آمیز بیان شود دولت سوریه آمادگی تحقق بخشی از این خواسته ها را که در چارچوب منافع و حاکمیت ملی سوریه باشد، دارد و اصلاحاتی را در همین زمینه آغاز کرده است.

مهمانپرست افزود : آنچه باعث بی ثباتی و ناامنی در سوریه می شود و جریان آمریکایی صهیونیستی تلاش می کند در منطقه به آن دامن بزند، دخالت دیگر کشورها در مسائل داخلی سوریه و بی ثبات کردن این کشور به منظور ایجاد راه فراری برای رژیم صهیونیستی است.

وی به همه کشورهای منطقه توصیه کرد ،‌ با هوشیاری مراقب فتنه های آمریکایی صهیونیستی در منطقه باشند و اجازه ندهند با بی ثبات شدن کشورهایی که در خط مقدم مقابله با رژیم صهیونیستی قرار دارند منافع آمریکا و اسرائیل تامین شود.

  روابط ما با افغانستان در بالاترین سطح و نزدیک است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روابط ایران و افغانستان بسیار نزدیک و تأمین منافع دو کشور در گرو همکاری گسترده در همه زمینه ها و در بالاترین سطوح است .

خبرنگار خبرگزاری آنا با اشاره به اظهارات موهن فردی افغانی که خود را خبرنگار معرفی کرده است در مصاحبه با چند شبکه داخلی و خارجی درباره ایران پرسید: آیا این فرد با اجازه دولت افغانستان این کار را انجام داده است یا نه ؟

آقای مهمانپرست در پاسخ با اشاره به مشترکات دو کشور گفت: افغانستان با بحران هایی رو به رو و کشور و ملت ما با همه امکانات در کنار کشور و ملت افغانستان بوده و به این تعهد خود که بر اساس اصول انسانی است پای بندیم .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر فردی یا خبرنگاری هم مطالبی گفته ،‌ اشتباه کرده است.

راه حل منطقه ای برای حل مسائل افغانستان

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت : جمهوری اسلامی ایران موضوع افغانستان و حل بحران های موجود در این کشور را با دقت و حساسیت پیگیری می کند.

مهمانپرست در پاسخ به سؤالی مبنی بر دعوت از ایران به اجلاس بن برای حل مشکل افغانستان و نیز نظر ایران برای شرکت در این اجلاس گفت: هر تلاشی را که برای صلح و امنیت و مبارزه با مواد مخدر و برطرف کردن مشکلات زیرساخت های افغانستان به منظور توسعه و پیشرفت باشد بررسی و پیگیری می کنیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: اگر احساس کنیم شرکت در هر اجلاسی و پیگیری در هر طرحی به مسائل افغانستان کمک کند، نظرات خود را اعلام خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: معتقدیم راه حل منطقه ای برای برطرف کردن بحران افغانستان باید در اولویت باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که برنامه های سفر رئیس جمهور به نیویورک چیست گفت: برنامه های سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را دفتر ریاست جمهوری اعلام خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 


 

کلید واژه: لیبی
کد مطلب: 22157
زمان انتشار: سه شنبه 22 شهریور 1390 - 11:17:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین