به روز شده: 16 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 22496
زمان انتشار: یکشنبه 17 مهر 1390 - 09:22:39

افسر ارشد اداره گذرنامه لیبی: امام موسی صدر از لیبی خارج نشده

افسر ارشد اداره گذرنامه لیبی: امام موسی صدر از لیبی خارج نشده
بیداری اسلامی > لیبی  - شاهد اصلی قضیه امام موسی صدر گفت وی از لیبی خارج نشده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، عبدالرحمان غویله افسر پیشین در اداره گذرنامه لیبی و از شاهدان مهم در قضیه ربودن امام موسی صدر در لیبی در سال 1978 ، در مصاحبه ای اختصاصی در برنامه «دیدار امروز» شبکه الجزیره تاکید کرد امام موسی صدر لیبی را ترک نکرده بلکه خروج وی از لیبی ساختگی بوده است.

عبدالرحمان غویله افزود دولت قذافی امام موسی صدر را ربود و او را پنهان کرد و با این حال هنگامی که من افسر گذرنامه بودم یک فرمانده ارتش لیبی به من مراجعه کرد و به من گفت تو کار گذرنامه امام موسی صدر را انجام داده و آنرا مهر کرده ای.

من گفتم نه من چنین گذرنامه ای را ندیده ام اما او با تاکید گفت تو باید بپذیری که این کار را انجام داده ای و چون فرد بی رحمی بود من مقاومت نکردم و از روی ترس گفتم هر چه شما بگویید.

من با پدرم مشورت کردم وگفتم از من خواسته اند که شهادت بدهم و بگویم که کار گذرنامه امام موسی صدر را انجام داده ام ، همسرم وقتی شنید گریه کرد و با این حال آنها از من خواستند هر چه می گویند انجام بدهم و خود من نیز بسیار نگران بودم به گونه ای که شب نتوانستم بخوابم.

روز سه شنبه سر کار رفتم مدیر دفتر آمد و گفت باید به پایگاه افسران پلیس برویم، وقتی رفتیم فرمانده ام از من خواست به اداره اطلاعات لیبی بروم جایی که یونس بالجاسم مدیر آن بود. یونس بالجاسم پس از آنکه مرا به خوبی تحویل گرفت ، با احترام فراوان از من خواست بگویم که امام موسی صدر لیبی را ترک کرده است. او گفت با اینکه ما در جنوب لبنان برای امام موسی صدر مدرسه و بیمارستان ساختیم و به او کمک کردیم اما او به ما روی خوش نشان نداد زیرا می خواست در یک برنامه رسمی سمت راست معمر قذافی بنشیند تا نشان دهد نزد قذافی جایگاه ویژه ای دارد اما قذافی نپذیرفته است و به همین علت امام موسی صدر ناراحت شده و با خودرویی به فرودگاه رفته است هر چند ما دنبال او رفتیم و به او گفتیم شما شخصیت محترمی هستید که به کشور ما سفر کرده اید و صحیح نیست اینطور لیبی را ترک کنید ، بدون نگهبان و بدون اجرای مراسم اما موسی صدر نپذیرفت و رفت . یونس بالقاسم این جریان را به همین صورت برای من دیکته کرد تا متاسفانه به دروغ شهادت دهم .

او گفت بگو که گذرنامه موسی صدر را احمد حطاب به تو داده و تو آن را مهر کرده ای و موسی صدر لیبی را ترک کرده است در حالی که من اصلا شخصی به نام احمد حطاب را نمی شناختم . قرار شد احمد طرحونی همکار من نیز که همراه من بود ، نیز شهادت دهد که امام موسی صدر را کنار پلکان و در هواپیما دیده است . در حالی که من اصلا گذرنامه امام موسی صدر را مهر نکردم. همچنین قرار شد در یک جلسه تحقیق همین مطلب را به فردی به نام محمد الکیال که در این باره تحقیق می کرد بگویم و من عین همین حکایت را گفتم که گذرنامه امام موسی صدر را مهر کرده ام . محمد الکیال تصویر گذرنامه امام موسی صدر را به من نشان داد و گفت این گذرنامه ای است که تو مهر کرده ای و این نشان می دهد که قطعا اصل گذرنامه امام موسی صدر نزد آنان بود. احمد طرحونی نیز در جلسه تحقیق حضور یافت و همان مطالب را تکرار کرد. من البته به علت ترس درباره این موضوع به کسی چیزی نگفتم. البته من پس از مدتی می خواستم به حج بروم ولی یونس الجاسم به من اجازه نداد زیرا در همان زمان یک قاضی ایتالیایی به لیبی آمده بود تا در این باره از من تحقیق کند.

 با این حال پس از آنکه برای رفتن به حج اصرار فراوان کردم به من اجازه داد و گفت پس از بازگشت همان مطالب را به قاضی ایتالیایی بگو و من در حج از خدا خواستم مجبور نشوم دوباره شهادت دروغ بدهم و خدا دعای مرا اجابت کرد و من از اداره پلیس استعفا کردم و پیش قاضی ایتالیایی نرفتم. من البته شش سال در بوسلیم زندانی بودم از سال 1989 تا 1995 و نمی دانم چرا مرا زندانی کردند زیرا به هیچ سازمان یا گروهی وابسته نبودم. سال2000 در ماه آوریل ماموران امنیتی به خانه پدرم آمدند و از برادرم سراغ مرا گرفتند و من از ترس فرار کردم زیرا زندان را دیده بودم و می خواستند دوباره مرا زندانی کنند ، البته نمی دانستم آیا با قضیه امام موسی صدر در ارتباط است یا خیر، با این حال پس از سه چهار روز رفتم پیش یک قاضی به اسم یوسف صوف و او از من درباره امام موسی صدر سوال کرد و من وانمود کردم که اطلاعات زیادی در این باره ندارم و آن را فراموش کرده ام ، البته در اتاق دیگری برخی ماموران اطلاعاتی بودند و من اطلاعاتم را به آنان دادم.

به نظر می رسید اینکه دوباره مرا احضار کرده اند به مسئله لبنان ، ایران و لیبی ربط داشت و می خواستند به راه حلی در این باره برسند و به همین علت از من خواستند دوباره شهادت بدهم. من در سال 2007 یکباره اسم خود را در اینترنت دیدم که دادگاه لبنان مرا احضار کرده است و گویی من از طرفداران قذافی هستم در حالی که به هیچ وجه با قذافی موافق نبودم وگر نه مرا زندانی نمی کردند. من از مردم عادی شنیدم که شخصی به نام محمد راحبی لباس امام موسی صدر را پوشیده و از لیبی به ایتالیا رفته است و با این حال این مطلب را از منابع رسمی نشنیده ام.

من ممنوع السفر بودم و به لبنان یا کشور دیگری نمی توانستم بروم ، البته دولت لیبی برای حفظ جان من این کار را انجام نداد بلکه می ترسید در دادگاه لبنان مطلبی بگویم که به زیان دولت لیبی باشد و با محکومیت جهانی مواجه شود. با این حال هم اکنون که ترسی از دولت لیبی ندارم برای آشکار شدن حقیقت این مطالب را به شبکه الجزیره می گویم و هیچ کس مرا مجبور نکرده است این مطالب را بگویم و هم اکنون با قاطعیت می گویم که من، نه گذرنامه امام موسی صدر را مهر کردم و نه دیدیم که وی از لیبی خارج شود و امیدوارم این مطالب به کشف حقیقت منجر شود.

 

کلید واژه: امام موسی صدر
کد مطلب: 22496
زمان انتشار: یکشنبه 17 مهر 1390 - 09:22:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین