به روز شده: 3 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 22714
زمان انتشار: دوشنبه 2 آبان 1390 - 11:50:18

بیداری اسلامی الگو گرفته از رهنمودهای امام و رهبری است

بیداری اسلامی الگو گرفته از رهنمودهای امام و رهبری است
بیداری اسلامی  -  معاون بعثه مقام معظم رهبری: امروز موج بیداری در کشورهای اسلامی الگو گرفته از رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری است و آنچه در زائران حج می‌بینیم، همین برداشت است.

 به گزارش فارس، محمد هادی فلاح‌زاده معاون توسعه‌ مدیریت و منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به تدوین برنامه‌‌ جامع حج براساس رهنمودهای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، گفت: سند جامع حج که از بخش‌های مختلف به دست معاونت توسعه‌ مدیریت و منابع انسانی بعثه‌ مقام معظم رهبری رسیده است، تا پایان سال 90 نهایی خواهد شد.

معاون توسعه منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری عنوان کرد: تیم پنج نفره‌ای شامل افراد باسابقه در امر حج که برخی از آن‌ها دارای مدرک دکتری در رشته‌ مدیریت هستند و سال‌ها در امور حج و زیارت سابقه‌ فعالیت دارند، تدوین این سند را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می‌دهند.
فلاح زاده در این‌باره تأکید کرد: برنامه‌ی جامع حج براساس احصاء رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تهیه می‌شود و بالاتر از آن، سند توسعه‌ حج است که مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

فلاح‌زاده گفت: مطالعه روند حج در بعد اجرایی و فرهنگی در دستور کار است و 1500 صفحه کار کارشناسی روی سند توسعه‌ حج انجام و برنامه‌ جامع حج نیز به 50 برنامه تبدیل شده است.

وی همچنین به موضوع اصلاح ساختار تشکیلات بعثه پیش از شروع مراسم حج امسال اشاره و اظهار کرد: با تغییراتی که اعمال شد، اکنون ساختار بعثه با سه معاونت، یک پژوهشکده و یک دفتر نظارت و بازرسی کار خود را دنبال می‌کند. این اقدام از موازی‌کاری‌ها و اختلافات کم کرده و مسؤولیت‌ها و ابزار را در اختیار حوزه‌ای قرار داده که بیشتر کارها با آن است.

او ادامه داد: در موسم حج امسال، مدیریت جدیدی با عنوان مدیریت تبلیغات و امور رسانه ایجاد شد که هماهنگی با رسانه‌های صوتی و تصویری و رسانه‌های مکتوب را انجام می‌دهد. همچنین برگزاری مراسم فرهنگی و دعا و امور تبلیغات برعهده‌ این مدیریت قرار داده شد.

معاون توسعه‌ مدیریت و منابع انسانی بعثه‌ مقام معظم رهبری گفت: براساس آمارها، جامعه‌ آماری مربوط به حج، عتبات و سوریه سالانه دو میلیون نفر است که در برنامه‌ کلان موضوع فرهنگ‌سازی، مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

 فلاح زاده سیاست‌گذاری در رابطه با مسائل کلان حج را در حوزه اختیارات نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت ارزیابی و بیان کرد: یکی از وظایف حوزه‌ نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت فراهم کردن بستر رفاهی برای انجام کار معنوی است، چرا که اگر در حوزه‌ جذب، سازمان‌دهی، اعزام، حمل‌ونقل، مسکن و تغذیه طراحی مناسبی صورت نگیرد، کار فرهنگی هم معنا ندارد.

فلاح‌زاده یادآور شد: شورای عالی حج به ریاست رییس‌جمهور و عضویت نماینده‌ ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، رییس سازمان حج و زیارت، وزرای امور خارجه، بهداشت، کشور و راه و مسکن، دو نماینده از بعثه‌ مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به تناسب موضوعات کاری، تشکیل جلسه می‌دهد.

معاون توسعه‌ مدیریت و منابع انسانی بعثه‌ مقام معظم رهبری با بیان این‌که برای بهره‌برداری بین‌المللی در برنامه‌ کلان حج تدابیری اندیشیده خواهد شد، گفت: حج می‌تواند جایگاهی برای تعامل مسلمانان دنیا باشد که در ارتباط با یکدیگر، پایه‌گذار اقتصاد اسلامی باشند و برنامه‌ کشورهای اسلامی را بررسی کنند.

وی در ادامه به شرایط سیاسی حج امسال و رفتار دولت میزبان اشاره و تصریح کرد: آنچه از رفتارها و شرایط موجود برمی‌آید، این است که به نظر می‌رسد، دولت عربستان دیپلماسی حج را خارج از دیپلماسی سیاسی می‌بیند. جمهوری اسلامی ایران نیز همین سیاست را پیگیری می‌کند.

فلاح‌زاده ادامه داد: با توجه به شرایط پیش‌آمده و مسائلی که بین دو طرف مطرح می‌شود، روند حج اگر مطلوب‌تر از سال گذشته نباشد، بدتر هم نیست. البته در این فضا، زائران وظیفه دارند که شرایط را درک کنند و کارهایی انجام ندهند که سبب ایجاد حساسیت و تنش شود. مسؤولان امر حج نیز وظیفه دارند که رفتار دولت میزبان را رصد و از طریق مقامات مربوط در ایران به مسؤولان عربستانی منعکس کنند.

وی با تأکید بر این‌که حج امسال از نظر سیاسی متأثر از شرایط سیاسی حاکم بر دو کشور نیست، گفت: در زمینه‌ بازداشت‌های موقتی که هر سال به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد، امسال نیز آمار بیشتر از سال قبل نیست و هیچ دستگیری طولانی‌ای وجود نداشته است و مواردی که اتفاق افتاده، زود برطرف شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی بعثه‌ مقام معظم رهبری همچنین از شرکت کردن حدود پنج‌هزار زائر با تحصیلات عالی در حج سال جاری خبر داد.

فلاح‌زاده همچنین با بیان این‌که امروز یک فرآیند نوین در دنیای اسلام در حال شکل‌گیری است، اضافه کرد: این فرآیند بر سه اصل نفی سلطه‌ فکری حاکم بر جهان، نفی سلطه‌ سیاسی از جهان اسلام و گرایش به الگوی اسلامی استوار است. همه‌ این اصول در انقلاب اسلامی ایران مورد توجه بود و امروز موج بیداری در کشورهای اسلامی الگوگرفته از رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری است و آنچه در زائران حج می‌بینیم، همین برداشت است.

 

کلید واژه: بیداری اسلامی
کد مطلب: 22714
زمان انتشار: دوشنبه 2 آبان 1390 - 11:50:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین