به روز شده: 4 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 22764
زمان انتشار: شنبه 7 آبان 1390 - 19:41:47

ایجاد منابع مشترک خبری به منظور مقابله با سیاست اسلام هراسی رسانه ها غربی

ایجاد منابع مشترک خبری به منظور مقابله با سیاست اسلام هراسی رسانه ها غربی
حقوق بشر  - اعضای اتحادیه مطبوعات جهان اسلام در بیانیه مجمع تاسیسی این اتحادیه، بر ایجاد منابع مشترک خبری و تصویری با انگیزه هم افزایی و تبادل تولیدات رسانه ای به منظور مقابله با سیاست اسلام هراسی رسانه های غربی و تقریب مذهبی مسلمانان تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه مجمع تاسیسی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام آمده است: امروز جهان اسلام شامل حدود یک و نیم میلیارد مسلمان در پنج قاره جهان است که در 56 کشور اسلامی و در اکثر کشورهای غیراسلامی زندگی می کنند و اصول و مبانی اعتقادی کاملا مشترکی دارند.

در این بیانیه آمده است: این اشتراک و یگانگی در اصول، بزرگترین نعمت برای مسلمانان دنیا است که می تواند همه را بر حول یک محور واحد گرد آورد.

این بیانیه می افزاید: همچنین وحدت امت اسلامی، از اصول و ارزش های مورد تاکید پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) بوده و از منظر آن حضرت، عزت و اقتدار همه جانبه مسلمانان در پرتو وحدت و همبستگی در برابر دشمنان مشترک است.

در ادامه بیانیه مجمع تاسیسی اتحادیه مطبوعات جهان اسلام آمده است: امروز در حالی که جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر به اتحاد و تفاهم نیاز دارد، دستگاه های تبلیغاتی نظام سلطه با سوء استفاده از فن آوری ارتباطات، عملیات روانی و تبلیغی و جنگ رسانه ای، وحدت جهان اسلام را نشانه گرفته است.

دستگاههای تبلیغاتی نظام سلطه از طریق ایجاد اختلاف میان مذاهب اسلامی با بهره گیری از همه توان رسانه ای خود با اتحاد مسلمانان مقابله می کند و می توان در تمامی آثار ضد اسلامی مصادیق 'تمسخر، تحقیر، تحریف و تهدید' را در مواجهه با مسلمانان مشاهده کرد.

در این بیانیه آمده است: برای تقابل با این روند، ضروری است واقعیات جهان معاصر به ویژه ادعاهای فریبنده و جذاب غرب در زمینه دموکراسی، حقوق بشر، مبارزه با خشونت و ترور و برخورد گزینشی و استانداردهای دوگانه با این گونه موضوعات از طریق رسانه های جهان اسلام به افکار عمومی جهان شناسانده شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: در شرایط کنونی و با توجه به هجمه های رسانه های وابسته به نظام سلطه علیه اسلام و مسلمانان، هماهنگی رسانه ای جهان اسلام بر محور مشترکات هویتی و آموزه های قرآنی و دینی ضروری تر از هر زمان دیگر به نظر می رسد و حرکت در این مسیر، نیازمند ایجاد ساختار تخصصی و ویژه ای است تا اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی درباره جهان اسلام به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

بیانیه یاد شده می افزاید: هماهنگی میان رسانه های جهان اسلام، در قالب تاسیس یک اتحادیه مطبوعاتی می تواند محور همگرایی مطبوعات جهان اسلام بویژه با تمرکز بر موضوع بیداری اسلامی و مظلومیت ملت های تحت ستم برای دستیابی به صلح و عدالت جهانی قرار گیرد.

در بیانیه مجمع تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام آمده است: ایجاد منابع مشترک خبری و تصویری با انگیزه هم افزایی و تبادل تولیدات در این رسانه ها می تواند به مقابله با سیاست اسلام هراسی رسانه های غرب و تقریب مذهب مسلمانان کمک کند و زمینه پرورش روزنامه نگارانی را فراهم آورد که در خارج از کشورهای خود و حتی در آن سوی مرزهای جهان اسلام، به خبرنگارانی شاخص و پرنفوذ بین المللی تبدیل شوند.

در ادامه بیانیه یاد شده با اعلام تاسیس اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، بر 10 محور تاسیس این اتحادیه تاکیده شده و آمده است: اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، براساس آموزه های قرآنی و دینی، هویت مشترک و لزوم گسترش وحدت میان جوامع مسلمان و اعتلای اسلامی تاسیس می شود.

این بیانیه می افزاید: این اتحادیه، در راستای برقراری صلح و عدالت واقعی جهانی که موهبتی الهی و رسالت همه انبیا است، تلاش خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: اعضای اتحادیه، تاکید دارند که با تلاش خود، زمینه افزایش حضور سایر مطبوعات و خبرگزاری های جهان اسلام را در این اتحادیه و براساس اهداف آن فراهم آورند.

بر اساس این بیانیه، اتحادیه مطبوعات و خبرگزاری های جهان اسلام تلاش خواهد کرد ضمن ایجاد ارتباط مستمر و منظم بین اعضای اتحادیه در کشورهای مختلف، به بهره گیری از تجارب رسانه ای اعضا کمک کند.

استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، با هدف کاهش شکاف میان مذاهب اسلامی از جمله اهداف این اتحادیه خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: با توجه به میزبانی اجلاس تاسیسی این اتحادیه توسط جمهوری اسلامی ایران و اعلان آمادگی این کشور، دبیرخانه دائمی در تهران مستقر خواهد بود و نشست های سالیانه با هماهنگی دبیرخانه در ایران یا کشورهای دیگر برگزار می شود.

بر اساس این بیانیه، با توجه به ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت های رسانه ای جهان اسلام، جهت اعتلای وحدت در بین جوامع مسلمان و مقابله با هجمه و تبلغیات تخریبی رسانه های نظام سلطه، این اتحادیه با تغییر سطح به اتحادیه مطبوعات و خبرگزاری های جهان اسلام ارتقا خواهد یافت.

تحقق شعار ' اتحاد اسلامی' در حوزه بهره گیری شایسته از عنصر رسانه، مستلزم تبیین سیاست های راهبردی اتحادیه شامل تدوین راهبردها و اجرا و ارزیابی راهبردها است؛ بنابراین از شورای عالی و دبیر کل درخواست می شود سیاست های راهبردی اتحادیه را تهیه و در جلسه مجمع عمومی در اختیار اعضا قرار دهد.

در این بیانیه آمده است: با توجه به فاصله زمانی تا برگزاری جلسه مجمع عمومی، شورای عالی از طرف هیات موسس که در این نشست شرکت کرده اند، اختیار دارد اقدامات لازم برای تعیین و اجرای برخی سیاست های اتحادیه بر اساس مفاد این بیانیه، انجام و اعضای اتحادیه را از اقدامات و نتایج حاصله مطلع کنند.

در محور پایانی بیانیه آمده است: دبیر کل، در اسرع وقت اقدامات لازم را برای راه اندازی سایت ویژه اتحادیه مطبوعات جهان اسلام به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی انجام دهد.

کد مطلب: 22764
زمان انتشار: شنبه 7 آبان 1390 - 19:41:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد