به روز شده: 13 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 24608
زمان انتشار: دوشنبه 29 اسفند 1390 - 14:49:27

درخواست عفو بین الملل از ناتو

درخواست عفو بین الملل از ناتو
بیداری اسلامی > لیبی  - سازمان عفوبین‌الملل امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ناتو بایستی کشتار دهها غیرنظامی را طی حمله هوایی به لیبی در سال گذشته بررسی کرده وبه قربانیان خسارت پرداخت نماید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌،‌ گروه حقوق بشر ضمن انتشار بیانیه‌ای یک سال پس از اولین حمله به لیبی که توسط هم‌پیمانان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انجام شده بود، اعلام کرد بررسی‌های کافی بایستی انجام شود و به قربانیان این حوادث و خانواده‌های آن‌ها خسارت پرداخت شود.

به گزارش خبر گزاری فرانسه، این سازمان اعلام کرد که 55 پرونده‌ در مورد غیرنظامیان از جمله 16 کودک و 14 زن را که طی حملات هوایی در شهرهای طرابلس، زلیتن ، ماجر ، سرت و بریقه کشته شدند، را به صورت مستند در آورده است.

روسیه ، چین، آفریقای جنوبی و هند بر این باورند که استراتژی‌های ناتو، قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است، با وجود این آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان تاکید می‌کنند که عملیاتشان قانونی بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرد که تلاش‌های مهمی توسط ناتو برای جلوگیری از قربانی شدن غیرنظامیان انجام شده است، اما این سازمان را به علت ناتوانی در بررسی حملاتی که منجر به کشته شدن مردم بیگناه شد، مورد انتقاد قرار داد.

مشاور ارشد عفوبین‌الملل در امور پاسخ به بحرانها، دوناتلا روورا اظهار داشت: قربانیان و آشنایان افرادی که طی حملات هوایی ناتو کشته شده‌اند، هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

گروه حقوق بشر از ناتو خواست تا بررسی‌های بسیاری در این زمینه انجام دهد تا مطمئن شود خسارت‌های وارده به غیر نظامیان ناشی از نقض حقوق بین‌الملل است یا خیر و در این صورت افراد مسئول را پای میز محاکمه بنشاند.

این گزارش در ادامه آورده است: بسیاری از کشتارها در نتیجه‌ حملات هوایی به منازل شخصی است، در حالی که مدرکی دال بر این‌که این منازل برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، وجود نداشته است.

کد مطلب: 24608
زمان انتشار: دوشنبه 29 اسفند 1390 - 14:49:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین