به روز شده: 12 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 25973
زمان انتشار: سه شنبه 13 تیر 1391 - 09:04:49

برگزاری اولین انتخابات در لیبی پس از 50 سال

برگزاری اولین انتخابات در لیبی پس از 50 سال
بیداری اسلامی > لیبی  -  مردم لیبی پس از نیم قرن امروز (سه شنبه) اولین انتخابات آزاد خود را آغاز کردند و برای تشکیل پارلمان این کشور، در خارج از لیبی به پای صندوق‌های رای رفتند.


به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه الجزیره، انتخابات پارلمانی لیبی امروز در خارج از مرزهای این کشور در میان مهاجران لیبیایی در سراسر جهان آغاز شد و شهروندان لیبایی برای انتخاب اعضای کنگره ملی این کشور (مجلس موسسان) به پای صندوق‌های رای رفتند.

مجلس موسسان اولین پارلمان این کشور خواهد بود که پس از انقلاب 17 فوریه لیبی که باعث سرنگونی نظام پیشین این کشور شد که با رای مستقیم مردم تشکیل می‌شود.

بیش از 8 / 2 میلیون لییبایی برای شرکت در انتخابات نام نویسی کرده‌اند که این مقدار نزدیک به 80 درصد از واجدین شرایط شرکت در رای گیری را تشکیل می‌دهند و انتخابات پارلمانی لیبی در داخل این کشور قرار است هفتم ژوئیه (17 تیر) در داخل لیبی آغاز شود.

در این انتخابات نزدیک به چهار هزار نامزد با هم رقابت خواهند کرد که 2639 تن به صورت مستقل در این انتخابات نام نویسی کردند و بقیه در قالب فهرست‌‌های گروه‌های سیاسی این کشور اقدام به شرکت در انتخابات کردند.

کنگره ملی لیبی 200 عضو خواهد داشت و علاوه بر وظایف قانونگذاری در این کشور وظیفه تدوین قانون اساسی جدید لیبی و تشکیل دولت این کشور را نیز به عهده خواهد داشت.

براساس قانونی که شورای ملی انتقالی لیبی تصویب کرد انتخابات مجلس موسسان لیبی باید 240 روز پس از اعلام رسمی آزادی لیبی برگزار شود و کمیته‌ای برای نظارت بر این انتخابات تشکیل شود.

این مجلس 30 روز پس از برگزاری اولین نشست خود وظیفه دارد که یک نفر را به عنوان نخست وزیر لیبی معرفی کند که این امر باید با هماهنگی با دولت موقت این کشور باشد و نیز افرادی را برای تصدی پست‌های سیاسی مختلف این کشور تعیین کند.

مجلس موسسان همچنین ظرف این 30 روز باید کمیته‌ای را برای بازنگری و تدوین قانون اساسی جدید لیبی تشکیل دهد و پس از بررسی این قانون در مجلس برای تایید نهایی به همه پرسی گذاشته خواهد شد.

این انتخابات در حالی در خارج از لیبی آغاز شده که ناآرامی‌هایی در اعتراض به ناعادلانه بودن توزیع کرسی‌های مجلس موسسان در مناطق شرقی کشور آغاز شده است و روز یکشنبه مهاجمان خشمگین به مقر کمیساریای عالی انتخابات لیبی در شهر بنغازی حمله کردند و برخی اموال این کمیساریا را به آتش کشیدند.

 

کلید واژه: لیبی - بیداری اسلامی
کد مطلب: 25973
زمان انتشار: سه شنبه 13 تیر 1391 - 09:04:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین