به روز شده: 3 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 29087
زمان انتشار: چهارشنبه 1 آذر 1391 - 17:19:46

فرهنگ سازی در خانواده و مدرسه کودک آزاری را کاهش می دهد

فرهنگ سازی در خانواده و مدرسه کودک آزاری را کاهش می دهد
کودکان  - معاون دادستان ایلام و مدیر دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان می گوید: رویکرد قضات درباره کودکان بزه دیده و بزهکار باید تغییر کند و تنها به مجازات فکر نکنند و با استفاده از الگوهای عدالت ترمیمی بازگشت این کودکان را به جامعه تسهیل کنند.افسانه شیپوری: کودک آزاری پدیده ای است که عوامل متعددی در آن نقش دارند. برخی از این دلایل در همه جوامع مشترک است و برخی دیگر تابع شرایط اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی است. آمنه خدادادی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،راه کارهایی برای کاهش کودک آزاری در سطح جامعه و همچنین تعدیل رویکرد قضات در برخورد با کودکان بزه دیده و بزهکار ارائه کرده، که متن این گفت وگو در ذیل می آید:


کودک آزاری پدیده ای است که در تمامی جوامع دیده می شود، ایران نیزاز این قائده مستثنی نیست.ضمانت های اجرایی مرتبط با کودک آزاری درقوانین کشورمان را چگونه ارزیابی می کنید؟
در هر جامعه ای کودک آزاری اتفاق می افتد، اینکه ما بگوییم قانون می تواند جلوی کودک آزاری را بگیرد ،عملا امکان پذیر نیست، چون در هر صورت جرم درجوامع اتفاق می افتد. اما ما به وسیله قانون می توانیم حمایت های ویژه از کودکان ونوجوانان داشته باشیم. در حال حاضر درقانون آیین دادرسی کیفری، دادرسی ویژه اطفال را داریم که در چند ماده خلاصه می شود و از کودکان ونوجوانانی که بزهکار وبزه دیده هستند وبه نوعی از جرم متضرر، کمک می کنیم که به جامعه برگردند و خدشه و آسیبی که به آنها وارد شده التیام یابد.
نکته مهم در قوانین کیفری توجه به عدالت ترمیمی است که در این مورد اگر قضات ما فرصت کافی داشته باشند و روی پرونده کار کنند، دست قاضی باز است و می تواند در پرونده های اطفال و نوجوانان این مورد را به خوبی لحاظ کند.
به نظر شما تصویب لایحه حمایت از کودکان ونوجوانان درمجلس تاثیری در کاهش موارد کودک آزاری در جامعه دارد؟
در حال حاضر لایحه حمایت از کودکان ونوجوانان در مجلس در حال بررسی است، اگر این لایحه تصویب شود بسیاری از مشکلات دادرسی ویژه کودکان ونوجوانان حل خواهد شد. متاسفانه اکنون قانون خاص حمایت از کودکان ونوجوانان نداریم که بتوان آن را اجرایی کرد و از این قشر که آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند، حمایت کرد.
چه راه کارهایی را برای کاهش و پیشگیری از کودک آزاری توصیه می کنید؟
فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خانواده ، مدرسه و مهدکودک ها از موارد مهمی است که با استفاده از آنها می توان جلوی بسیاری از کودک آزاری ها را گرفت.اگرآموزش و اطلاع رسانی در این رابطه در سطح جامعه به خوبی صورت گیرد، آگاهی عموم مردم بالا می رود چه در سطح خانواده، مدارس و مهدها، که این سه گروه بیشترین ارتباط را با کودکان ونوجوانان دارند و اگر توجیه شوند موارد کودک آزاری نیزقطعا کاهش می یابد.
منشاء بسیاری از کودک آزاری ها در خانواده است و فرهنگ سازی در این حوزه بسیار ضروری است. کودک آزاری در مدارس ازسوی همسالان و معلمین صورت می گیرد و در مهدها از سوی همسالان ومربیان مهدها. کودکان خیابانی نیز که مرتکب جرم می شوند باز به این دلیل است که خانواده رهایشان کرده وبه همین دلیل آگاهی خانواده ها هر چقدر در این زمینه بیشتر شود طبیعتا شاهد کاهش کودک آزاری خواهیم بود.
به عنوان مثال ما در سراسر استان ایلام دوره های آموزشی در این زمینه برای مربیان مهدها برگزار کردیم و به آنها توضیح دادیم که کودک آزاری اصلا چیست. اقداماتی از این دست پیشگیرنده است اما اینکه بخواهیم جلوی جرم را با قانون بگیریم عملا نمی توان با هیچ قانونی جلوی هیچ جرمی را گرفت.
وظیفه سازمان ها و نهادهای مرتبط در این امر چیست؟
سازمان های ذیربط  نیز باید به وظایف قانونی خود عمل کنند. به عنوان مثال قانون شهرداری ها یک تکلیفی برای شهرداری ها تعیین کرده مبنی بر ایجاد خانه های سبز، برای ساماندهی کودکان بی سرپرست وکودکان خیابانی. سازمان بهزیستی نیز همین وظیفه را دارد و باید برای کودکان متکدی ،ولگرد ، خیابانی و آسیب دیده چنین فضاهایی را ایجاد کند. اگرسازمان های ذیربط به وظایف خود عمل کنند دیگر شاهد اطفال کارتن خواب نخواهیم بود.
آیا کودک آزاری نیز جزء جرائم عمومی محسوب می شود و جنبه عمومی دارد؟
بله جنبه عمومی دارد وحتی اگر شاکی هم شکایت نکند دادستان و یا مدعی العموم می توانند اقدام کنند و تقاضای تحقیق جرم از دادگاه داشته باشند. در صورتی که کودک آزاری اتفاق بیفتد، دادستان طبق ماده 72 قانون آیین دادرسی کیفری این اجازه را دارد که راسا وارد عمل شود و به تعقیب مجرم بپردازد. برای کودک آزار نیز مانند بقیه مجرمین، مجازات عمومی تعیین می شود. به عنوان مثال ما موردی را داشتیم که نامادری کودک آزاری کرده بود و با خشونت با طفل برخورد کرده و در زیرزمین اورا حبس کرده بود، برایش 4 ماه حکم حبس در نظر گرفته شد. دست قضات دررابطه با کودک آزاری باز است.
به نظر شما نگاه قانون در رابطه با کودکان بزه دیده و بزهکارباید چگونه باشد؟
سیاست کیفری ما برمبنای سزادهی است یعنی سزامحور است. به عقیده من درمجازات کودکان ونوجوانان باید نگاهمان را تغییر دهیم. مثلا یک نوجوان 16 ساله که مرتکب جرمی شده باید به او کمک کنیم و به جامعه برگردانیم .تصمیمات قضات درباره این کودکان بسیار تاثیرگذار است و آینده این کودکان را می سازد. از نظر قانونی افراد زیر 18 سال کودک محسوب می شوند و قضات می توانند برای کودکان 15 الی 18 سال ،سزا و مجازات تعیین کنند،اما به نظر من باید رویکرد قضات تغییر کند و تنها به مجازات فکر نکنند بلکه به عدالت ترمیمی و بازگشت این کودکان به جامعه بیاندیشند.
قضات می توانند درزمینه عدالت ترمیمی بیشتر کار کنند. الگوهای عدالت ترمیمی را برای اطفال و نوجوانان بزه دیده و بزهکار به کار گیرند. این الگوها باید برای قضات اطفال و سایر قضات مدنظر باشد و درحوزه دادگاه خانواده واطفال دقت بیشتری کنند. مثلا درباره حضانت کودکان، توجه به شخصیت کودکان و نوجوانان وبرگرداندن آنها به اجتماع، اینها مواردی است که تاثیر به سزایی در آینده کودکان بزه دیده و بزهکار می گذارد. قضات ما باید نگاه خود را تعدیل بخشند و در دادرسی های ویژه اطفال این الگوها را اجرا کنند.  

کد مطلب: 29087
زمان انتشار: چهارشنبه 1 آذر 1391 - 17:19:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب