به روز شده: 4 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 30364
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1391 - 13:03:51

در جامعه ای که دستورات دینی اجرا شود ستمی بر زنان وارد نمی شود

در جامعه ای که دستورات دینی اجرا شود ستمی بر زنان وارد نمی شود
زنان  - یک استاد دانشگاه تهران، با بیان اینکه زنان ایران در هیچ دوره ای همانند زنان بعد از انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف سیاسی، علمی و اجتماعی کشور فعال نبوده اند، گفت: هر چه جامعه ای دیندارتر و دین آشناتر باشد، بطوریکه در آن به صورت صحیح دستورات دینی اجرا شود، در آن جامعه، زن از جایگاه حقیقی خود برخوردار است.


دکتر محمد حسن فوادیان در گفت وگو با شفقنا، به جایگاه اجتماعی زنان و فراز و نشیب های آن در طول تاریخ ایران اشاره کرد و افزود: متاسفانه زنان در جوامع بشری از دیرباز از جایگاه مناسب با شأن اجتماعی خود برخوردار نبودند و بار این گناه بر گرده ی مردانی است که با جهل و هوس با برخورداری از قدرت خود، بردگانی از جنس زن می خواستند و می ساختند که در این راه زنان در طول تاریخ متحمل ستم هایی زیادی شدند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه خداوند پیامبران را به منظور رهایی انسان از جهل و هوس که ریشه ی بسیاری از ستمگری هاست مبعوث و تصریح کرد: در شریعت الهی و تعالیم همه ی انبیاء، ستمگری نارواست حتی ستم بر حیوانات چه رسد ستم انسانی به انسان دیگر،  بر این اساس بدون تردید در میان جوامعی که بطور حقیقی دعوت پیامبران به جان و دل پذیرفته شده و مردم آن در زمره ی عالمان و عاملان به دین الهی باشند، هرگز ستمی بر زنان روا نمی شود.

فوادیان بی دینی و جهل را ریشه بسیاری از ستمگری ها علیه زنان در یک جامعه عنوان کرد و گفت: اگر می بینیم در طول تاریخ بحث از ستم بر زنان بوده باید ریشه ی آن را در بی دینی و یا بی توجهی به دعوت انبیاء دانست که بی دینی همان جهل است و بی توجهی همان هوس.

این استاد دانشگاه تهران، همچنین به جایگاه زنان در دوران حکومت پهلوی اشاره کرد و یادآور شد: در جامعه ای که جهل و هوس حکمرانی کند رفتار با زنان جز به ستمگری برایشان نمی تواند باشد و اگر به دوران سیاه حکومت پهلوی برگردیم به خوبی درمی یابیم که آنچه به عنوان حقوق و حضور زن در آن روزگار مطرح شد، جز استفاده ی ابزاری از ایشان برای بهره کشی های بیشتر و تبدیل مخدَّرات به مخدِّرات یعنی پرده نشینان به پرده دران و باقی نگهداشتن جوامع در جهل و هوس، و ویران کردن بنیان خانواده که ویرانی جامعه را دربردارد نبوده است، که به اراده ی الهی عمر آن حکومت به وسیله ی مردمی که متمسک به دین الهی شدند به سرآمد و بانوان جامعه نیز از چنگال اهریمن رستند.

او در ادامه نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی را سازنده و فعال ارزیابی کرد و افزود: به برکت تعالیم اسلام و آگاهی بخشی علمای بزرگ زنان جامعه ما نیز نقش سازنده و فعال در دوران انقلاب اسلامی ایفاء نمودند. از حضور در مبارزات قبل از انقلاب و تحمل زندانها و شکنجه ها تا حضور گسترده در راهپیمائیها، محافل و مجالس مذهبی سیاسی و نیز حضور در صحنه های مختلف اجتماع بعد از پیروزی انقلاب به ویژه در حوزه ی دفاع مقدس را می توان نام برد و نیز  مسائل سیاسی و علمی که با  احساس تعهد و مسئولیت و دین مداری همراه با مردان به خوبی ایفای نقش نمودند.

فوادیان با بیان اینکه امام خمینی (ره) زنان را از  پیشگامان اصلی انقلاب معرفی می کردند، یادآور شد: در واقع انقلاب اسلامی ایران که در سال 1357 به پیروزی رسید، جنبشی بود که در پانزده خرداد 1342 آغاز شد زن مسلمان ایرانی نیز در این سالهای آتش زیر خاکستر، همگام با مردان در جهاد و مبارزه با طاغوت بود و هر چه به سال 1357 نزدیک می‏شد بر تعداد و بر شدت فعالیت این زنان افزوده می‏شد با شعله ور شدن آتش انقلاب، زن مسلمان نیز که تا پیش از این با فعالیت‏های مخفی و به عنوان مادر شهید و یا همسر مبارزین در بند با رژیم شاه مبارزه می‏کرد، بطوری  که گاهی در بعضی اجتماعات طنین شورانگیز و حماسه آفرین شعارهای گروه بانوان رساتر از گروه مردان به گوش می رسید که هم دلالت بر تعداد بسیار ایشان و هم شور و شعورشان داشت.

این استاد دانشگاه تهران، در ادامه به تبیین دیدگاه امام خمینی در خصوص زنان پرداخت و افزود: در واقع امام خمینی از منظر یک مصلح و راهبر، نگرش نوینی را در مورد زن ارایه کرد بطوریکه نقش و حضور زنان در صحنه‏های تاریخ و در ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مبارزاتی و غیره  را به عنوان امری انکار ناپذیر تاکید می کردند اما بطور کلی رهبر انقلاب از دو دیدگاه به مقوله زن نگاه می کردند.

او ادامه داد: حضرت امام در یک بعد تبیینی و تفسیری به فروافکنی دیدگاههای نادرست نسبت ‏به زن پرداخته و جایگاه زن را در تفکر اصلاحی خویش معین ساخته و در بعد دوم نیز ساختار اجرایی، تربیتی و تهذیبی مناسب با شخصیت زن را ارایه نمودند. در واقع ایشان در مبحث کلامی زن را همچون مرد در پیشگاه خلقت دانسته‏ و از نظر وی زن و مرد به عنوان انسان هر دو توان رسیدن به بالاترین مراحل رشد و کمال را دارند و در عالی‏ترین مراحل کمال زن الگو و اسوه شده و مردان نیز باید به وی اقتدا کنند.

به گفته این استاد دانشگاه در شرایط فعلی زنان جامعه ما با حضور فعال خود در عرصه های مختلفی از فعالیتهای علمی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در حال حرکت در مسیر آزادی حقیقی هستند و این حضور کاملا از روی آزادی، آگاهی است بطوریکه میزان فعالیت هرگز قابل مقایسه با حکومت های گذشته در ایران نیست اما نکته قابل توجه این است که نباید در این نوع روند ها دچار افراط و یا تفریط در جامعه گردیم.

فوادیان همچنین تاکید کرد: هر چه انگیزه های حضور زنان در جامعه از انگیزه های علم، آگاهی، احساس مسئولیت دینی و اجتماعی فاصله بگیرد، می تواند به جهل و هوس آمیخته گردد، جهل و هوسی که می تواند به دور شدن از هدف و گم کردن راه بیانجامد و این  بزرگترین خطری است که زنان جامعه ما را تهدید می کند و به تهدید جامعه نیز می انجامد.

بزرگترین خطری که زنان جامعه را تهدید می کند این است که از زنان، جامعه مردان و از مردان نیز زنانی بسازیم که از وظیفه اصلی خود غافل باشند

او در ادامه خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی بزرگترین خطری که زنان جامعه ما را تهدید می کند این است که از زنان جامعه مردان و از مردان نیز زنانی بسازیم که هر یک از این افراد از وظیفه اصلی خود غافل باشند بطوریکه اهداف آنها تنها در رفاه بیشتر خلاصه شود و با غفلت از مسئولیتهای اصلی خود جامعه ای را به سقوط بکشانند و این تنها خواسته ی دشمنان جامعه بشری به ویژه جامعه ی دینی ما است.

بنا بر اظهارات مورخ و استاد الهیات دانشگاه تهران، محصول حضور زنان در جامعه نباید به ویرانی بنیان خانواده که نشانه های آن در بی رغبتی به فرزندآوری (کاهش نسل)، ازدواجهای دیر هنگام، بی توجهی به وظیفه همسری، میل به تنهایی و بی مسئولیتی، فساد و بی بند و باری، طلاق و جدایی و غیره منجر شود و اگر در جامعه ای امور مذکور خودنمایی کند آن جامعه  به افراط دچار گشته و باید اعتدال یابد تا پایدار بماند.

 فوادیان اختلاف در خلقت را اصلی ترین عامل و دلیل بر اختلاف مسئولیت بین زن و مرد عنوان کرد و گفت: در یک جامعه سالم زن و مرد از مسئولیت های مساوی برخوردار نیستند. اولین و اصلی ترین عامل اختلاف مسئولیت، اختلاف خلقت است که متأسفانه برخی این مهم را نادیده می گیرند و با نادیده گرفتن آن تعادل اجتماعی از بین می رود و جامعه بی تعادل در معرض تهدید است.

او در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر زنان مؤمن و انقلابی ما نقش و جایگاه والایی در نظام اجتماعی کشور ایفا می کنند، گفت: خوشبختانه امروزه نقش زنان چه در صحنه های علمی که با حضور حداکثری در پیشرفت های علمی مؤثر بوده اند و چه در صحنه های سیاسی و امید است دور از هیاهو و تبلیغات دشمنان مسیر تعالی خود را که تعالی جامعه نیز به آن مرتبط است بپیمایند و از وظیفه اصلی خود که استحکام بنیان خانواده و تربیت فرزندانی مؤمن، هوشمند و با اراده است باز نمانند و این مسئله لازمه ادامه حیات طیبه این انقلاب است و پیروزی اسلام و مسلمین نیز در گرو این توجه است.

 

کد مطلب: 30364
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1391 - 13:03:51
نظرات [1 ]
سيد فخرالدين اهل سادات جمعه 25 مرداد 1392 - 15:18:21
خوب ميتوانست بهتر باشد. OK
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب