به روز شده: 8 ساعت و 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 32675
زمان انتشار: دوشنبه 17 تیر 1392 - 10:07:07

اشتغال ۸۸۸زن بعنوان دهیار درکشور

اشتغال ۸۸۸زن بعنوان دهیار درکشور
زنان  - کارشناس معاونت امور دهیاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: اکنون در سطح کشور ۸۸۸ دهیار زن داریم.

به گزارش  تسنیم ،زهرا دیمکاربااعلام مطلب فوق افزود:اولین دهیاری در سال 82، تأسیس شد و 4 سال بعد زنان انگشت شماری به دهیاری ها راه پیدا کردند و روند صعودی حضور آنها در دهیاری ها به جایی رسید که ما اکنون در سطح کشور 888 دهیار زن داریم.

وی اظهارداشت : طی سال های اخیر افزایش تعداد دهیاران زن در کشور نشان دهنده رشد و بالندگی فرهنگ عمومی جامعه، افزایش باور عمومی نسبت به توانمندی ‌های زنان در عرصه‌ های مختلف و لیاقت و شایستگی زنان روستایی است.

زهرا دیمکار،که بامهرخانه گفتوگو می کرد: دهیاری ‌ها نقش مهمی در گسترش و پایداری روستاها دارند و با توجه به ماده 10، اساسنامه دهیاری ها 48 وظیفه برای دهیاران درنظرگرفته شده است. از جمله این وظایف؛ بهبود وضع زیست محیطی روستا، کمک به شورا در خصوص بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی ‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و امور‌ رفاهی روستا، تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم جهت رعایت سیاست های دولت و تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی و اهتمام به ترویج، توسعه و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی روستاست.

نامبرده به تعداد زنان دهیار در کشور اشاره کرد و گفت: از سال 82 تا 84، 150 زن دهیار در کل کشور وجود داشتند. از سال 84 تا 86، این تعداد با یک رشد 156 درصدی مواجه شد و تعداد زنان دهیار به 400 نفر رسید. از سال 86 تاکنون نیز تعداد زنان دهیار با یک رشد 123 درصدی به 888 نفر رسیده و در حال حاضر 888 دهیار زن در کشور وجود دارند. این آمار روند صعودی حضور زنان در دهیاری ها را نشان می دهد.

دیمکار افزود: اکنون تمامی استان ها در سطح کشور دارای دهیار زن هستند. تنها استانی که دهیار زن ندارد، قم است که با وجود 83 دهیاری، از وجود دهیار زن بی بهره است.

دیمکار به وضعیت تأهل و تحصیلات زنان دهیار اشاره کرد و گفت: از تعداد 888 دهیار زن، 500 نفر آنها متأهل و بقیه مجرد هستند. تقریباً حدود 60 درصد از دهیاران زن دارای تحصیلات فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس بوده و 40 درصد آنها دیپلم دارند. 4، 5 نفر آنان نیز زیر دیپلم هستند، اما با توجه به تغییر قانون تعیین دهیار، ازین پس کسانی که دارای تحصیلات زیر دیپلم هستند، نمی توانند دهیار باشند.

وی در پایان بیان کرد: از میان تمامی استان ها، استان خراسان رضوی با 112 دهیار زن، بیشترین تعداد دهیاران زن را به خود اختصاص داده است. بعد از خراسان، استان مازندران و کرمان به ترتیب در جایگاه بیشترین تعداد دهیاران زن قرار دارند. استان چهارمحال بختیاری نیز با وجود یک دهیار زن، کمترین تعداد دهیاران زن را دارد.

کلید واژه: زنان
کد مطلب: 32675
زمان انتشار: دوشنبه 17 تیر 1392 - 10:07:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب