به روز شده: 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 32677
زمان انتشار: دوشنبه 17 تیر 1392 - 10:23:14

قضات در کنار روحیه صادقانه خود را بدهکار مردم، نظام و دین بدانند

قضات در کنار روحیه صادقانه خود را بدهکار مردم، نظام و دین بدانند
قوه قضائیه  - رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به این مطلب که متأسفانه برخی از همکاران ما در بخشهای مختلف نظام احساس می‌کنند که از مردم طلبکار هستند در صورتی که ما باید با روحیه صادقانه و بدهکار به مردم، نظام و دین کار کنیم.


 به گزارش فارس، علیرضا آوایی رئیس دادگستری استان تهران در همایش تقدیر از قضات نمونه شوراهای حل اختلاف گفت: اهتمام معاونت شوراهای حل اختلاف ساماندهی و تقویت و ارتقای کیفی در رسیدگی به پرونده‌ها بوده است.

وی افزود: یکی از اقدامات ما توجه جدی به بحث پیگیری اعتبارات بود و در حال حاضر هم بحث تقدیر از قضات نمونه کشور را دنبال می‌کنیم.

رئیس دادگستری استان تهران افزود: قضات شوراهای حل اختلاف بسیار مؤثر عمل کرده‌اند و واقعاً حجم کار دادگستری را کاهش داده‌اند و همین موضوع بسیاری از هزینه‌ها را کم کرده است.

آوایی خاطرنشان کرد: در کنار این اقدامات این نهاد در بحث صلح و سازش و نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش بسیار اثرگذار بوده است.

وی به جایگاه قاضی اشاره کرد و گفت: عنوان قاضی بسیار مهم است و قضات نمونه کشور باید به این موضوع توجه خاصی داشته باشند متأسفانه برخی از همکاران ما در بخشهای مختلف نظام احساس می‌کنند که از مردم طلبکار هستند در صورتی که ما باید با روحیه صادقانه و بدهکار به مردم، نظام و دین کار کنیم.

رئیس دادگستری کل استان تهران تصریح کرد: دغدغه داشتن نسبت به حقوق مردم از وظایف مهم یک قاضی است اما متأسفانه برای برخی همکاران حقوق مردم عادی شده و این در صورتی است که مشکل مردم باید اولویت داشته باشد چرا که ما با سرنوشت‌سازترین لحظه‌های زندگی مردم سروکار داریم و باید با حسن خلق با آنها رفتار کنیم.

آوایی گفت: همچنین باید نسبت به ارباب رجوع مودب بود و تواضع داشت اما بعضی از همکاران ما دچار غرور می‌شوند، رعایت شئونات شغلی حرفه‌ای، سواد و سابقه خوب و انصاف در بحث قضاوت از ویژگی‌های قاضی نمونه است همچنین قاضی نمونه باید تدین و تشرع داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که معتقد نیستند و دیانت ثابت و مستقلی ندارند با توضیحات مختلف ممکن است خلاف شرع عمل کنند و به گونه‌های مختلف کارشان را توجیه کنند.

 

کد مطلب: 32677
زمان انتشار: دوشنبه 17 تیر 1392 - 10:23:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری