به روز شده: 4 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 33338
زمان انتشار: شنبه 26 مرداد 1392 - 11:20:00

آمریکا برای جاسوسی به سراغ گوگل و یاهو هم خواهد رفت

آمریکا برای جاسوسی به سراغ گوگل و یاهو هم خواهد رفت
حقوق بشر  - حسن عابدینی

موضوع جاسوسی در دولت آمریکا بحث تازه‌ای نیست و بیش از دو دهه است که از سیستم جاسوسی اشلون که یک سرویس جاسوسی الکترونیکی بسیار پیشرفته در زمینه‌های ثبت تمام مکالمات تلفنی، ایمیل‌ها و فکس‌هایی است که مستقیما به NSA مرکز امنیت ملی آمریکا منتقل می‌کرد و آنها با استفاده از موتورهای جستجوگری که دارند، می‌توانند براساس شماره تلفن و یا یک واژه خاص که تلفظ آن را از قبل در سیستم وارد کرده‌اند، در چارچوب منافع ایالات متحده رصد و ردیابی کنند.

افشای جاسوسی در ایالات متحده آمریکا نیز به درون حزبی هم کشیده شده است و آن زمانی بود که نیکسون به دلیل جاسوسی از حزب رقیب خودش مجبور به استعفا شد.

بنابراین باید گفت؛ مسئله جاسوسی موضوع تازه‌ای نیست اما شیوه‌های آن امروزه تغییر کرده است و هرچه دانش بشر تکمیل‌تر می‌شود، قدرت جاسوسی آمریکا هم نیز بالاتر خواهد رفت و این زمینه فراهم شده است تا همه اطلاعاتی که از طریق سیستم‌های اطلاعاتی در سراسر جهان مبادله می‌شود، مورد رصد لحظه‌ای دولت آمریکا قرار گیرد.

اتحادیه اروپا نیز در مورد جاسوسی‌های صنعتی که توسط اشلون صورت می‌گرفت، به دولت آمریکا تذکر داد، اما این تذکرات و افشاگری‌ها نتوانست مانع از جاسوسی‌های ایالات متحده شود.

علاوه بر دنیای کنونی که شبکه‌های مجازی و اینترنت کاربری گسترده‌ای دارند، طبعا آمریکا از این زمینه استفاده خواهد کرد.

گفتنی است؛ که شرکت گوگل نیز اعلام کرد هر فردی اگر حداقل 6 مرتبه به گوگل مراجعه کند، ما متوجه می‌شویم که او به چه چیزی فکر می‌کند و دارای چه شخصیتی است، اگر به طور مثال دانشجویی برای انتخاب واحد به گوگل مراجعه کند، دانشگاه، ترم و تمامی مشخصات او معین می‌شود و یا اینکه با توجه به سایت‌هایی که هر فرد مراجعه می‌کند، تمایلات و گرایش‌های وی را مشخص خواهد کرد.

تمامی این موارد نشان می‌دهد که ارتباطات در شبکه‌های اینترنتی کاملا تحت رصد مستمر است و دولتی مانند آمریکا که به هیچ قانونی پایبند نیست و حقوق خصوصی افراد را به رسمیت نمی‌شناسد، طبعا از این ابزار برای پیشبرد اهداف خودش استفاده خواهد کرد و برای توجیه آن مسئله مبارزه با تروریسم را پیش می‌کشد، در صورتی که موضوع جاسوسی به سال‌های قبل از تروریسم و 11 سپتامبر بر می‌گردد.

باید گفت؛ اگر گوگل و یاهو اطلاعات امنیتی کاربران خود را در اختیار آمریکا قرار دهند، جای تعجب نیست زیرا دولت آمریکا آنقدر قدرت دارد که این شبکه‌ها را مجبور به تخلیه اطلاعاتی کند.

در نتیجه افشای این موضوعات صرفا باعث می‌شود که پرده از کارهای غیرقانونی دولت آمریکا برداشته شود که سال‌هاست به صورت پنهانی انجام می‌دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران 

کلید واژه: جاسوسی - حقوق بشر
کد مطلب: 33338
زمان انتشار: شنبه 26 مرداد 1392 - 11:20:00
نظرات [1 ]
بدون نام سه شنبه 29 مرداد 1392 - 00:21:28
با سلام. واقعادرایران،به حریم خصوصی افراد احترام میزارن مگه؟
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد