به روز شده: 2 ساعت و 57 دقیقه قبل
کد مطلب: 33355
زمان انتشار: یکشنبه 27 مرداد 1392 - 12:36:50

پرونده مجرمین خارج از کشور و معاضدت‌های قضایی چگونه بررسی می شود؟

 پرونده مجرمین خارج از کشور و معاضدت‌های قضایی چگونه بررسی می شود؟
قوه قضائیه  - یک حقوقدان گفت: در صورتی که بین دو کشور قراداد معاضدت قضایی وجود نداشته باشد جرایم درجه یک همچون قاچاق دارو، مواد مخدر و... از سوی اینترپل پیگیری خواهد شد و در جرایم مادی و اختلاس، دادگاه داخلی می‌تواند رای غیابی صادر کند.


به گزارش باشگاه خبرنگاران، براساس تفاهم‌ها و قراردادهای بین‌المللی، زندانی و یا مجرم باید در کشور خود و براساس حکم دادگاه آن کشور محکوم شده و دوران محکومیت خود را بگذراند.

در این زمینه گفتگویی با "محمدجعفر نعناکار" حقوقدان و وکیل دادگستری در ارتباط با بررسی معاهدات دوجانبه در زمینه‌های معاضدت قضایی، استرداد مجرمین و انتقال محکومین به حبس بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دیگر انجام داده است.

 در ارتباط با همکاری کشورها در زمینه استرداد مجرمین و معاضدت قضایی قراردادهایی که بین کشورها بسته می‌شود، به چه صورت و از طریق کدام سازمان است؟
 قراردادهایی بین کشورها منعقد شده که بر این اساس آن کشورها متعهد می‌شوند چنانچه مجرم یا متهمی از مرزهای سیاسی و جغرافیایی کشور خود عبور کند، طبق قرارداد استرداد مجرم صورت می‌پذیرد. در واقع این قراردادها بین کشورها و اینترپل منعقد می‌شود، که یک سازمان فرادولتی است که پلیس دولت‌ها در آن عضو هستند.

 با توجه به اینکه این قراردادها بین پلیس دولت‌ها و اینترپل بسته می‌شود و دولت‌ها در آن عضو نیستند، آیا این قراردادها ضمانت اجرایی دارند؟
قراردادهای مذکور دارای ضمانت اجرا هستند، اما برخی مواقع به علت مسائل سیاسی که در روابط خارجی دو کشور پیش می‌آید این قراردادها قابلیت اجرایی خود را از دست می‌دهند؛ به عنوان مثال قبل از انقلاب قراردادهایی که با کشور کانادا داشتیم در شرایط بعد از انقلاب قابلیت اجرا ندارد.

 با توجه به اینکه بیان کردید قراردادهای مذکور بین برخی از کشورها به علت مسایل سیاسی قابلیت اجرا ندارند، در این صورت اگر کشوری از استرداد مجرمین خودداری کند مرتکب جرمی نشده است؟
چنانچه فردی جرمی را در ایران مرتکب شود و به کشور دیگری نقل مکان کند و یا پناهنده و مقیم کشور مذکور شود و کشور مقصد از استرداد مجرم خودداری کند در صورتی که قراردادی بین دو کشور منعقد نشده باشد از لحاظ بین‌المللی به آن کشور ضمانتی نیست، چراکه جرم و خلاف تعهدات بین‌المللی عمل نشده، اما از لحاظ اخلاق و روابط بین‌المللی این امر پسندیده نیست.

 بیان کردید قراردادهای استرداد مجرمین بین کشورها بر طبق روال بین‌المللی منعقد می‌شود، در صورتی که بین دو کشور این قرارداد شکل نگرفته باشد آیا پلیس بین‌المللی  اینترپل موظف به پیگیری مجرم و مجازات وی نخواهند بود؟

 در ارتباط با برخی از جرایم که درجه یک هستند به عنوان مثال قاچاق انسان، مواد مخدر، مواد دارویی و غارت اموالی مثل تابلوهای نفیس یا جرایم کامپیوتری بین‌المللی، "اینترپل" این قبیل جرایم را پیگیری خواهد کرد.

با توجه به اینکه دولت کانادا تاکنون حاضر به تحویل محمود خاوری، رئیس فراری سابق بانک ملی که متهم به فساد سه هزار میلیاردی است نشده، در این صورت چگونه می‌توان وی را محاکمه کرد؟ دادگاه در غیاب وی می‌تواند وی را محکوم کند، به طور کلی روند رسیدگی به پرونده مجرمینی از این دست چگونه است؟

 در ارتباط با محمود خاوری جرم صورت گرفته جزو جرایم درجه یک بین‌المللی محسوب نشده، چرا که در یک محیط جغرافیایی خاص صورت گرفته است، بنابراین اختلاس و جرایم  مادی کشوری جز جرایم درجه یک محسوب نمی‌شود.

روند رسیدگی به پرونده‌هایی از این دست به طریقی است که دادگاه‌های داخلی به صورت غیر حضوری مستنداتی که دادستان و یا شکات ارائه می‌کنند را بررسی و رای غیابی می‌دهند و چنانچه مجرم به کشور مبدا بازگردد رای صادر شده قابلیت واخواهی خواهد داشت و مجددا بررسی می‌شود.

کلید واژه: قوه قضائیه - جرم
کد مطلب: 33355
زمان انتشار: یکشنبه 27 مرداد 1392 - 12:36:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی