به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 33387
زمان انتشار: سه شنبه 29 مرداد 1392 - 11:08:59

نژادپرستی در آمریکا بیداد می کند

نژادپرستی در آمریکا بیداد می کند
اقلیت ها  - گوردن داف

تنها چند هفته پیش، حکم نهایی دادگاه زیمرمن برخی از مردم امریکا را بهت زده کرد. البته عده‌ای را نیز خوشحال کرد. اگرچه امریکا دارای یک رئیس جمهور آفریقایی-امریکایی است، نژادپرستی همچنان ارزان‌ترین و موثرترین ابزار سیاسی برای این است که قربانی را قربانی کننده جلوه دهند.

هیچ کس مانند یک قربانی سرکوب توانایی نفرت ورزیدن ندارد و در این زمینه امریکا هیچ کمبودی ندارد. ما آنها را «۹۹ درصد» می‌نامیم.

دو قلب

هفته گذشته به یک نوجوان ۱۵ ساله و سیاهپوست امریکایی گفته شد که وی خواهد مرد. امکان نجات وی وجود داشت اما «شورای تصویب پیوند عضو» در یک بیمارستان محلی به این نتیجه رسید که این نوجوان ممکن است «داروهای خود را به موقع مصرف نکند.» و به همین دلیل پیوند انتقال قلب به وی موفقیت آمیز نخواهد بود.

آنتونی استوکس به قلبی که برای ادامه زندگی احتیاج دارد، دست نخواهد یافت. حقیقتا کسی بهانه آنها را باور نخواهد کرد. ضوابط و معیار پیوند عضو و دیگر عملیات تخصصی پزشکی، یعنی آن دسته عملیات پزشکی که اقلیت‌ها بویژه فقرا و کهنه سربازان از آن محرومند، به شدت شخصی است. هنری کیسینجر این افراد را «مصرف کنندگان بی‌مصرف» توصیف کرده است.

هیچ رحمی در کار نیست

اصل مالتوس (گرفته شده از نظریات توماس رابرت مالتوس، متفکر انگلیسی) که پایه و اساس فلسفه نئو-محافظه کاری است می‌گوید، اعضای غیر سودمند و غیر تولید کننده جامعه باید از بین بروند.

با وجود این، لفظ «تولید کننده» ظاهرا معنای غیرملموسی به خود گرفته است. «مصرف کنندگان بی‌مصرف» عموما به عنوان کسانی تعریف می‌شوند که کار می‌کنند، ابداع می‌کنند و اغلب تحت کنترل نیستند. یک «مصرف کننده بی‌مصرف» اصولا برای یک «اندیشکده» کار نمی‌کند یا در وال استریت یک بانکدار نیست و یا یک لابیگر در واشنگتن به شمار نمی‌رود.

«مصرف کنندگان بی‌مصرف» غذا و خوراکی را تولید می‌کنند که خانواده شما مصرف می‌کند. این احتمال وجود دارد که شما هم یک «مصرف کننده بی‌مصرف» باشید.

جای نیکسون خالی است

به نظر دیک چنی، کمتر از یک صد تن از مردم جهان شایسته زندگی کردن هستند. به همین دلیل، اینکه خود چنی بر اساس معیارهای شخصی من در دسته «مصرف کنندگان بی‌مصرف» قرار بگیرد، آنچنان غیرمعقول نیست.

یک سال پیش، چنی ۷۱ ساله، معاون رئیس جمهور سابق امریکا که از نظر جسمانی وضعیت نابسامانی دارد و در سراسر جهان به عنوان تهدیدی برای بشریت شناخته می‌شود، بواسطه پیوند عضو، به یک قلب جدید دست یافت.

تعداد کمی در تاریخ بشریت هستند که به اندازه دیک چنی شایسته یک مرگ زودهنگام باشند. چنین جمله‌ای ممکن است افراطی و بی‌رحمانه به نظر برسد اما در حقیقت نه افراطی است و نه بی‌رحمانه. اگر چنی نبود، میلیون‌ها انسان ِ کشته شده امروز زنده بودند. «مهربانی و شفقت» تشکیلات درمانی طمع ورزِ امریکا را می‌توان مرهون سیاست‌های چنی دانست.

آنتونی استوکس ۱۵ ساله

اگر آنتونی سفید پوست بود، عمل پیوند قلب برای وی انجام می‌شد؟ پاسخ برای من از روز روشن‌تر است: «البته که انجام می‌شد.» نژادپرستی تنها مشکل موجود در امریکاست؟ البته که نه. بیماری امریکا فراتر از نفرت نژادی است و ترکیبی از مسیحیت تبشیری، صهیونیسم، بیگانه هراسی و جهل بیماری امریکاست؛ بیماری که میلیون‌ها نفر از مردم این کشور را متقاعد کرده است زندگی در بردگی و بیچارگی تا زمانی که کسانی هستند که ذره‌ای بیشتر از شما در رنج هستند، مسئله‌ای ندارد.

آنتونی استوکس ۱۵ ساله که یک شطرنج باز حرفه‌ای و دانش آموزی فقیر است، از بسیاری از جهات مانند فرزندان خود من محکوم به مرگ شده است.

آیا قلبی که باید به استوکس ۱۵ ساله پیوند زده می‌شد همان قلبی است که به دیک چنی میلیونر پیونده زده شده است؟ با وجود اینکه عمل پیوند چنی یک سال پیش انجام شد، جواب این سوال می‌تواند مثبت باشد چرا که چنی در لیست انتظار یا مورد ارزیابی شوراهای بیمارستانی قرار نمی‌گیرد.

دوستان و خویشاوندان آنتونی استوکس علنا در مورد تبعیض علیه این نوجوان ۱۵ ساله به دلیل نمره‌های ضعیف وی در مدرسه فریاد اعتراض سر داده‌اند. هنوز کسی از مسئله نژاد حرف نزده است اما به زودی این نیز مطرح خواهد شد.

بگذارید آنتونی استوکس را با دیک چنی مقایسه کنیم. در سال ۲۰۱۱ میلادی، من به نیجریه سفر کردم و در آنجا با جاناتان گودلاک رئیس جمهور نیجریه و مقامات عالی رتبه این کشور دیدار داشتم. یک سال بعد رئیس جمهور نیجریه و مقامات امنیتی این کشور به امریکا آمدند. من با آنها در کنار نمایندگان وزارت دادگستری در نیویورک دیدار داشتم.

در این دیدار در مورد دیک چنی هم صحبت شد. به اطلاع ما رسید که ۳۷ میلیون دلار رشوه پرداخت شد تا دیک چنی از حکم حبس در نیجریه به دلیل کلاهبرداری نجات پیدا کند. از سوی دیگر، جنایات وی در نیجریه نقض قوانین امریکا نیز محسوب می‌شوند اما در این دیدار هیچ اشاره‌ای به پیگرد قانونی علیه وی نشد.

در عین حال، دیک چنی اگر امریکا را ترک کند، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی محاکمه می‌شود. سرهنگ لاورنس ویکرسون مشاور کالین پاول، وزیر خارجه سابق امریکا در مورد چنی می‌گوید:

«وی (چنی) دچار تشویش و نگرانی شده است و می‌ترسد که به عنوان یک جنایتکار جنگی مورد محاکمه قرار بگیرد به همین دلیل از عبارات و الفاظی جسورانه استفاده می‌کند زیرا وقتی کسی تصمیم می‌گیرد طوری عمل کند که گویی هرگز تحت پیگرد قرار نخواهد گرفت، جسورانه و گستاخانه رفتار می‌کند: یعنی طوری عمل می‌کند که گویی ابدا نگران نیست اما در حقیقت ترس خود را پنهان می‌کند.»

دلایل زیادی وجود دارد که چنی انتظار داشته باشد به عنوان جنایتکار به کشورهای دیگر «تحویل داده شود» اما در عین حال دلایل زیادی هم وجود دارد که این امر هرگز رخ ندهد. هرچه باشد، اگر چنی دستگیر و سپس اعدام شود، بیشتر اعضای دولت امریکا با چنین سرنوشتی روبرو خواهند شد.

حکم اعدام بر اساس اصل مالتوس

واقعیت این است که وضعیت حتی بدتر و هولناک تر از موضوع نژادپرستی و حتی «حکومت پلیسی» است که بیشتر مردم امریکا اکنون اعتقاد دارند در آن زندگی می‌کنند. امری که با توجه به جاسوسی گسترده از امریکایی‌ها، انکار آن غیرممکن است.

بیمه درمانی و مراقبت‌های اساسی پزشکی قرار بود حق مردم باشد. این موضوع به روشنی در مقدمه اعلامیه استقلال امریکا ذکر شده است: «زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی».

چارلز دیکنز در قرن ۱۹ میلادی از «دریچه‌های اطمینانی» سخن گفت که انگلیس از طریق آنها در عهد ملکه ویکتوریا جمعیت خود را کنترل می‌کرد: جنگ، زندان، بیماری، گرسنگی و ...

اوه بله...استعمارگری قرن نوزدهم راهی بود که از طریق آن مردم حذف می‌شدند.

بر اساس این معیارها، هولوکاست، تشکیل اسرائیل و حتی زندان‌های گولاگ استالین و چرخه بی‌پایان جنگ‌ها همگی یک هدف را دنبال می‌کردند که آن حذف مردم معمولی بود.

امروز مسئله یک پسر، یک قلب، یک مستبد و مردمی مطرح است که آنچنان قسی القلب شده‌اند که هیچ چیز احساسات آنها را جریحه دار نمی‌کند.

فیلم، تلویزیون و اینترنت باعث شده ‌است همه چیز معقول به نظر برسد.

یک پسر ممکن است بمیرد. ۲۵۰ هزار سوری خواهند مرد و کسی احساس ناراحتی نمی‌کند. این روش و رویکردی است که چنی به ما آموخته است.
این چیزی است که ما (امریکا) انجام داده‌ایم.

منبع: پرس تی وی

کد مطلب: 33387
زمان انتشار: سه شنبه 29 مرداد 1392 - 11:08:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی