به روز شده: 7 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 35452
زمان انتشار: یکشنبه 10 آذر 1392 - 11:52:19

وضعیت حقوق کودکان در جمهوری اسلامی ایران ارتقا یافته است

وضعیت حقوق کودکان در جمهوری اسلامی ایران ارتقا یافته است
کودکان  - الوندی با تأکید بر ارتقای وضعیت حقوق کودک در ایران گفت: البته در این زمینه چالش‌هایی نظیر کودکان خیابانی، کودک آزاری، بازماندگان از تحصیل نیز وجود دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، مظفر الوندی، مشاور وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسوین حقوق کودک با اشاره به مصوبات دولت در بحث تشکیل مرجع ملی گفت: کنوانسیون حقوق کودک که در سال 1989 میلادی در سازمان ملل تصویب شد از پذیرفته‌ترین کنوانسیون‌های بین المللی محسوب می‌شود و در زمان کوتاهی اکثر کشورها این معاهده بین المللی را پذیرفته و جمهوری اسلامی ایران نیز پس از 4سال و در سال 1372 با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به این معاهده ملحق شد.

وی در خصوص شرط تحفظ کشورمان در خصوص این پیمان‌نامه اظهار داشت: بسیاری از کشورها معمولا در پذیرش معاهدات بین المللی شروط تحفظی دارند و جمهوری اسلامی ایران نیز شرط تحفظ کلی را دارد و در ماده واحده مربوط به تصویب این پیمان نامه تصریح شده در صورت مغایرت مفاد کنوانسیون با قوانین داخلی و موازین اسلامی مفاد آن از سوی ایران لازم الرعایه تلقی نمی‌شود.

الوندی تصریح کرد: با توجه به تطابق اکثریت مواد 54 گانه پیمان‌نامه با موازین قانونی و شرعی، مشکل خاصی برای اجرا وجود ندارد.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تأکید کرد: وزارت دادگستری از سال 88 با مصوبه دولت به عنوان مرجع ملی این کنوانسیون تعیین شد و بلافاصه اقدامات خود را برای هماهنگی نهادها و سازمان‌های مرتبط آغاز کرد و گزارش ادواری خود را مربوط به سال‌های 2005 تا 2010 را تهیه و از طریق وزارت امور خارجه به سازمان ملل ارسال کرده است.

وی افزود: علاوه بر این اقدام ،شورای هماهنگی نیز با حضور حدود 16 سازمان دولتی و نیز نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی و نمایندگان قوه قضاییه و مقننه تشکیل شد که برابر وظایف، به پایش و ارزیابی رعایت حقوق کودک در سطح کشور می‌پردازد.

الوندی با اشاره به جایگاه مرجع ملی و نقش هماهنگ کننده آن اظهار امیدواری کرد که با حمایت همه جانبه از این نهاد، هماهنگی واقعی بین بخشی دراین زمینه تحقق پیدا کند.

وی که به مناسبت سالروز تصویب کنوانسیون حقوق کودک در برنامه زنده تلویزیونی شبکه دوم سیما با عنوان «زنده باد زندگی» حاضر شده بود با تأکید بر ارتقاء وضعیت حقوق کودک در ایران گفت: البته در این زمینه چالش‌هایی نظیر کودکان خیابانی، کودک آزاری، بازماندگان از تحصیل نیز وجود دارد که بایستی نهادهای مسئول اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

کد مطلب: 35452
زمان انتشار: یکشنبه 10 آذر 1392 - 11:52:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب