به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 35513
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1392 - 13:26:42

رئیس سابق کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی: حقوق شهروندی سیاسی نشود

رئیس سابق کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی: حقوق شهروندی سیاسی نشود
حقوق شهروندی  - نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی درباره استفاده از منشور حقوق شهروندی بعنوان یک ابزار سیاسی توسط دولت هشدار داد.

زهره الهیان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستادحقوق بشر با اشاره به انتشار ویرایش نخست منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهور گفت: امیدوارهستیم این برخورد شعاری نباشد و صرفا به عنوان ابزار سیاسی از آن استفاده نشود.
عضو سابق کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه در تنظیم منشور حقوق شهروندی مهم است، عزم فعلی دولت برای تدوین این سند است . بحث حقوق شهروندی به واقع باید کاملا به حقوق شهروندان توجه داشته باشد. متاسفانه برخوردهای سیاسی با مسائل حقوقی باعث می شود که اصل آن بحث به حاشیه رانده شود و دست آوردی نداشته باشد.
وی  در ادامه به بررسی شکل گیری منشور حقوق شهروندی پرداخت و گفت: مساله مهم دیگر در رابطه با این منشور این است که قاعدتا اگر قرار باشد سندی تنظیم شود و به مرحله اجرا برسد، نیازمند یک حرکت مستمرو غیر عجولانه و غیر تبلیغاتی است و باید کاملا کارشناسی شده و با توجه به مبانی بلند اسلام در حوزه حقوق صورت بگیرد از این رو لازم است دولت محترم از کار عجولانه و تبلیغاتی در این خصوص پرهیز کند.
الهیان در ادامه با اشاره به اینکه از جوانب مختلفی می توان به این منشور نگاه کرد گفت:  یک جنبه مساله بحث تدوین ، تنظیم و موارد حقوقی آن  است و جنبه دیگر مساله به اجرا در آوردن بندهای آن است که موضوع حائز اهمیتی است. چه بسا قوانینی تا به حال  به تصویب رسیده اند و اسنادی تنظیم گردیده است اما  شرایط برای اجرای آن مهیا نشده است.
زهره الهیان در رابطه با چگونگی پیشبرد هدف این سند افزود: اگر بنا است قدمی مثبت  در جهت احقاق حقوق شهروندان برداشته شود بهتر آن است که این مهم در پرتو همکاری و هماهنگی با سایر قوا حاصل شود.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهم به اجرا در آوردن این سند است  گفت: این امر تنها با ایجاد مقدمات و همکاری بین قوا حاصل می شود و لازم است دولت محترم به آن توجه ویژه داشته باشند.

کد مطلب: 35513
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1392 - 13:26:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

دیگر مطالب
گفتگو