به روز شده: 7 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 35796
زمان انتشار: دوشنبه 2 دی 1392 - 14:28:02

نمادهای جنبش اعتراضی سال 2011 مصر نیز به حبس محکوم شدند

نمادهای جنبش اعتراضی سال 2011 مصر نیز به حبس محکوم شدند
بیداری اسلامی > مصر  - در پی تشدید سرکوب‌ها علیه اعتراضات از سوی دولت تحت حمایت ارتش مصر،‌ سه فعال برجسته سکولار مصری نیز به اتهام ایفای نقش در اعتراضات اخیر در این کشور به سه سال حبس محکوم شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد ماهر، احمد دومه و محمد عادل هر سه نماد جنبش اعتراضی هستند که نقطه آغاز اعتراضات تاریخی 2011 علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، بود. هر یک از این افراد هم‌چنین محکوم به پرداخت 50.000 پوند مصری (7200 دلار) از سوی دادگاه شدند.

در زمان قرائت احکام این افراد در دادگاه شعارهایی مبنی بر "مرگ بر حکومت نظامی" و "ما در کشور زندگی می‌کنیم نه اردوگاه نظامی" شنیده می‌شد.

فعالان مصری می‌گویند که مقامات تحت حمایت ارتش که پیش از این جنبش اخوان المسلمین به رهبری محمد مرسی را به شدت سرکوب می‌کردند، طی هفته‌های اخیر اعضای گروه‌های سکولار را نیز هدف قرار داده‌اند.

تشکیل پرونده علیه این افراد پس از مخالفت آنان با قانونی که در ماه نوامبر تصویب شد و شدیدا حق تشکیل اجتماعات را محدود می‌کند، صورت گرفت.

این جنبش از طریق رسانه‌های اجتماعی افراد را به اعتراضات خیابانی دعوت می‌کرده که طی حکومت 30 ساله مبارک بی‌سابقه بوده است.

هبا مرایف، کارگردان مصری و فعال حقوق بشری می‌گوید: این مساله بسیار مهم است. این نخستین باری نیست که ما می‌بینیم احمد دومه دستگیر و محاکمه می‌شود. اما تا به حال ندیده بودیم که فعالان ارشد به چنین حبس طولانی مدت محکوم شوند.

در جلسه دادگاه این سه تن که در یک ساختمان پلیس و نزدیک زندانی در حومه قاهره برگزار شد، دیپلمات‌های اروپایی نیز حضور داشتند.

کلید واژه: مصر - بیداری اسلامی
کد مطلب: 35796
زمان انتشار: دوشنبه 2 دی 1392 - 14:28:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین