به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 36829
زمان انتشار: چهارشنبه 23 بهمن 1392 - 10:23:55

اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر

حقوق شهروندی  - سردار سعید منتظرالمهدی

مدید مدتی است که علمای اجتماعی و رفتاری با پژوهش های علمی و یافته‌های متقن خود نشان داده اند که "هیچ مسئله و معضل اجتماعی به تمامی از میان رانده نمی‌شود مگر آن که وجدان عمومی درگیر آن شود و روح جمعی و اراده عمومی جامعه در نظر و عمل برای گشودن گره از آن تلاش نماید".

به بیان و تعبیر روشن‌تر، مادامی که مردم یک جامعه اراده نکنند، تصمیم نگیرند و سهم و نقش خود را ایفا نکنند معضل و مشکل فراگیر، خانمان‌سوز و ویرانگری همچون توزیع و مصرف مواد مخدر حل نخواهد شد. برای اجتماعی کردن هر اقدامی باید ابتدا ارزش ها و هنجارهای آن جامعه را از دو منظر کارکردی و ساختاری مورد مطالعه قرار داد.

از این بیان موجز و مجمل می‌توان استنباط کرد که معضل مواد مخدر در جامعه ما هنوز به یک "مسئله عام" به گونه‌ای که همگان، از کوچک و بزرگ و زن و مرد، احساس کنند که خطر آن دیر یا زود آنان را نیز درگیر می‌سازد ، تبدیل نشده است.

آشکار است که پیش از تبدیل شدن یک معضل و مشکل به " مسئله عام و عمومی" ، سخن گفتن از عزم عمومی برای مداخله و مقابله با آن چندان موجه و منطقی نمی‌نماید.

راهکارهایی برای تبدیل مواد مخدر به مسئله عموم

چگونه می توان معضل مواد مخدر را به یک مسئله عمومی تبدیل نمود؟ در سطوری که در پی می‌آید تلاش می‌شود تا راهکارهایی به دست داده شود که با بکاربستن آنها می توان برای تبدیل مسئله مواد مخدر به مسئله عمومی، گام‌هایی فراسو نهاد.

1- استفاده از ابزار هیجان. روان‌شناسان اجتماعی نشان داده اند که هیجان عنصر نیرومندی است که در صورت استفاده به موقع و صحیح از آن می توان " افکار عمومی" را در مدت زمان اندکی درگیر یک مسئله اجتماعی نمود. از میان هیجانات متنوع و متعدد هیچ یک به اندازه " هیجان ترس" ذهن مخاطب را مهیای واکنش های رفتاری نمی‌سازد. هیجان تر س به ویژه زمانی موثرتر است که همراه با القای آن ، " چگونگی واکنش " نیز به مخاطب آموزش داده شود. بنابراین ، چنانچه رسانه‌های جمعی ، اعم از دیداری ، شنیداری ، مکتوب و مجازی همزمان و به صورت مکرر، خطرات پرشمار ، عوارض بی شمار و اثرات ویرانگر مواد مخدر را به شهروندان یاد آور شوند ، و در این خصوص از جاذبه‌های تصویری نیز بهره بگیرند ، در زمانی نه چندان طولانی عزم عمومی برای مداخله موثر در پدیده مواد مخدر ، شکل می گیرد.

2- ایجاد و ساماندهی NGOهای ویژه مبارزه با مواد مخدر. با تامل در تجارب کشورهایی که در مدیریت و کنترل پدیده های اجتماعی موفق بوده‌اند، به سادگی می توان در یافت که نهادهای حکومتی هرگز به تنهایی قادر به مدیریت اینگونه پدیده‌ها نیستند، بلکه تنها با بهره‌گیری از تعداد پرشماری از سازمان‌های مردم نهاد، که با انگیزه‌های انسان دوستانه تشکیل شده اند و درگیر سودجویی‌هایی اقتصادی نشده اند ، می‌توان یک پدیده اجتماعی و فراگیر را مدیریت کرد.

3- سازماندهی زنان خانه دار برای مبار زه با مواد مخدر. زنان خانه‌دار پتانسیل نیرومندی هستند که در صورت سازماندهی و مدیریت حتی گروهی محدود از آنان می‌توان بستر را برای شکل گیری " عزم معی" در مبارزه با مواد مخدر فراهم ساخت. در این زمینه می‌توان از تجارب کمپانی‌های بزرگ دنیا در بهره‌گیری از زنان خانه دار برای ایجاد یک " خواست " یا " رغبت " در شهروندان، استفاده نمود.

4- درگیر ساختن نخبگان و رهبران فکری جامعه . ارتباط و مجاب سازی یک فرایند دو مرحله‌ای است. در مرحله نخست باید نخبگان و رهبران فکری جامعه را مجاب کرد ، آنگاه آنان خود از طریق ابزارها و تریبون‌های در اختیار، مردم جامعه را مجاب خواهند نمود. در زمینه درگیر ساختن جامعه در مسئله مبارزه با مواد مخدر نیز نخست باید گروه‌هایی از روشنفکران و رهبران فکری جامعه ر ا شناسایی و درگیر موضوع ساخت و انگیزه و اشتیاق کافی را برای مقابله با مواد مخدر در آنان ایجاد نمود. آنگاه آنان به سهم خود برای مجاب ساختن توده مردم ، و نیز گروه‌های در اختیار ( نظیر دانشجویان و ... ) قدم بر خواهند داشت.

5- جستجوی راهکارها با نظرسنجی از شهروندان. به درستی گفته اند که " همه چیز را همگان دانند" بنابراین، از طریق یک نظرسنجی جامع و ملی می توان راهکارهای تبدیل مسئله مواد مخدر به مسئله عمومی را شناسایی نمود. از آن گذشته ، می توان نتایج نظرسنجی را در جامعه منتشر ساخت و از آن طریق برای شکل‌دهی افکار عمومی قدم برداشت.

6- تشکیل کمیته یا اتاق فکر ویژه در تمام سازمان‌ها. ضروری است همه سازمان‌ها، به ویژه آنهایی که درگیر مسائل اجتماعی هستند، بخشی از بودجه خود را صرف مداخله در پدیده مواد مخدر نمایند. به ویژه ضروری است آنها با تشکیل اتاق فکرهای ویژه در چارچوب ماموریت‌ها و مقدورات خود راهکارهای مبارزه با مواد مخدر را شناسایی و به سهم خود برای تحقق آنها گام بردارند.

7- ایجاد ایستگاه‌های آموزش در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که با استفاده از آن می توان به روشنگری پیرامون مواد مخدر پرداخت و از آن طریق بخشی از اقشار جامعه را درگیر موضوع مبارزه با مواد مخدر ساخت.

8- تدوین سند ملی جامع مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اجتماعی نیز می تواند زمینه و بستر همگانی ساختن مبارزه با مواد مخدر را فراهم سازد.

9- شناسایی افراد و گروه‌های موفق در مبارزه با مواد مخدر و تشویق آنان نیز یکی دیگر از روش های همگانی ساختن مبارزه با مواد مخدر است.

10- سازماندهی وعاظ و سخنرانان مذهبی و ائمه جمعه وجماعات به منظور توجیه مذهبی مردم در خصوص این که کمک به بازگشت یک معتاد به زندگی و حل مشکل خانواده او همانند کمک به ایتام و مساکین، کار خیر و حسنه محسوب می گردد.

11- تقویت و ایجاد حساسیت بیشتر واحدهای پلیس من جمله پلیس مبارزه با مواد مخدر در توجه و دقت بیشتر به این مهم و پیگیری تا حصول نتیجه و حضور کارشناسان و مربیان آموزشی پلیس در مجامع عمومی از جمله مدارس و توجیه عالمانه دانش‌آموزان و همچنین اولیاء آنها.

12- استفاده از پتانسیل اثرگذار نیروی مقاومت بسیج و دیگر سازمانهای مردم نهاد در امر اطلاع رسانی و پیشگیری

منبع: روزنامه جوان

 

کد مطلب: 36829
زمان انتشار: چهارشنبه 23 بهمن 1392 - 10:23:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب