به روز شده: 22 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 37887
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1393 - 09:11:18

درخواست دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره مصر

درخواست دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره مصر
حقوق بشر  > جهان  -  دیده‌بان حقوق بشر از آمریکا خواسته است تا کمک‌های نظامی خود به مصر را قطع کند و تا زمانی که این کشور "قدم‌هایی در حمایت از گذار به دموکراسی" بر نداشته، این کمک‌ها را از سر نگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه خواستار قطع کمک‌های آمریکا به مصر به دلایل حقوق بشری شد. این نهاد بین‌المللی خاطر نشان ساخت که از ژوئیه ۲۰۱۳ و به قدرت رسیدن حاکمان جدید مصر تاکنون، بیش از ۱۶ هزار تن دستگیر و حدود هزار تظاهرکننده کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق‌بشر به محاکمه سه تن از همکاران تلویزیون بین‌المللی الجزیرة و ۵۲۹ حکم اعدام در مصر اشاره کرد که توسط یکی از قضات در جریان محاکمه دسته‌جمعی علیه مظنونان به عضویت در سازمان اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین صادر شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نوشت رهبری مصر باید استفاده از سلاح‌های سنگین علیه تظاهرکنندگان را خاتمه دهد و همه زندانیان را آزاد کند؛ "زندانیانی که در حبس مانده‌اند تنها به این دلیل که حق خود برای آزادی بیان و اجتماعات را دریافته‌اند."

تصویب لایحه تشدید مجازات جرایم تروریستی

انتقاد دید‌ه‌بان حقوق‌بشر در حالی مطرح می‌شود که کابینه مصر روز پنج‌شنبه هفته گذشته (سوم آوریل) یک روز بعد از انفجار بمب در محوطه بیرونی دانشگاه قاهره، لایحه تشدید مجازات جرایم تروریستی را تصویب کرد.

بر همین اساس، قرار شد که دادگاه‌های ویژه برای این‌گونه جرایم تشکیل شود و نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه‌ها مستقر شوند. به نوشته روزنامه غیر دولتی "المصری الیوم"، طبق اصلاحاتی که در قانون مجازات جرایم جنایی صورت گرفته پنج سال حبس برای برپایی شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌های مبلغ ایدئولوژی تروریستی در نظر گرفته خواهد شد. جرائم تروریستی جزئی از قانون جرایم جنائی است.

این اصلاحات قبل از رسیدن به مرحله اجرایی باید مورد موافقت عدلی منصور، رئیس‌جمهور موقت مصر قرار گیرد. هنوز روشن نیست که آیا این اصلاحیه شامل مندرجات همان سندی است که در ماه ژانویه فاش شد که از جمله شامل پیش‌نویس قانون ضد تروریسم نیز بود.

انتقاد گروه‌های حقوق بشری


این سند که نسخه‌ای از آن به روزنامه مستقل "الشروق" رسیده بود، با انتقاد گرو‌ه‌های حقوق بشری روبرو شد. این گروه‌ها می‌گویند، تعریفی که در این سند از تروریسم شده بیش از حد وسیع است و می‌تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. در این سند همچنین برای مؤسسان سازمان‌های تروریستی مجازات اعدام در نظر گرفته شده است.

به گزارش دویچه وله، از زمان سقوط محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع مصر تاکنون بیش از ۴۰۰ نیروی امنیتی این کشور در حملات شبه‌نظامیان و درگیری‌ها کشته شده‌اند.

دولت می‌گوید، درگیر جنگ با تروریسم است و اخوا‌ن‌المسلمین، حزب مرسی را "تهدید اصلی" نامیده است. اخوان‌المسلمین این اتهام را رد کرده و می‌گوید، متعهد به اعتراضاتی "مسالمت‌آمیز" است و با اشاره به کشته شدن صدها تن از طرفداران خود در اعتراضات، دولت را متهم به سرکوب خشونت‌آمیز می‌کند.

۹۲ درصد امضاها در حمایت از السیسی


محمد مرسی در ژوئیه سال ۲۰۱۳ بعد از اعتراضات فراگیر مردم با اقدام ارتش برکنار و دستگیر شد. ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر که به‌ تازگی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود استعفا کرده است در آن زمان بیانیه ارتش علیه مرسی را قرائت و برکناری او را اعلام کرد. بسیاری از مردم مصر به همین دلیل او را "ناجی‌" مصر می‌دانند.

خبرگزاری آلمان روز جمعه با استناد به گزارش روزنامه "المصری الیوم" نوشت، در روزهای گذشته ۲۳۲ هزار تن برای شرکت در انتخابات مصر ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۹۲ درصد حامیان ژنرال السیسی‌، کاندیدای ارتش هستند و ۸ درصد باقیمانده نیز هواداران حمدین صباحی، نامزد جریان چپ و ملی‌گرای مصر محسوب می‌شوند.

کسی که قصد نامزدی در انتخابات ۲۶ مه مصر را دارد باید تا ۲۰ آوریل دست‌کم ۲۵ هزار امضا از هواداران خود کسب کند. السیسی تا به‌ حال این حد نصاب را رد کرده ولی صباحی هنوز به چند هزار امضا نیاز دارد.

السیسی و صباحی تنها کسانی‌اند که تاکنون خود را برای نامزدی این انتخابات معرفی کرده‌اند. صباحی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ سومین رتبه را بدست آورد. نفر اول آن انتخابات محمد مرسی و نفر دوم نیز احمد شفیق، وزیر دولت در زمان حسنی مبارک بود.

کد مطلب: 37887
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1393 - 09:11:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب