به روز شده: 5 ساعت و 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 39476
زمان انتشار: چهارشنبه 21 خرداد 1393 - 16:43:26

حمایت حقوقی از زنان شاغل دارای شرایط خاص/ کاهش ساعت کاری زنان در جهت تحکیم بنیان خانواده

حمایت حقوقی از زنان شاغل دارای شرایط خاص/ کاهش ساعت کاری زنان در جهت تحکیم بنیان خانواده
زنان  - عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل گفت: این لایحه در راستای حمایت حقوقی از زنان در شرایطی که نیاز به مساعدت دارند، تنظیم شده است.

فاطمه آلیا، نماینده مردم تهران در مجلس در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، با اشاره به آخرین مراحل لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل،افزود:  کلیات این لایحه در مجلس به تصویب رسیده وهم اکنون برای رسیدگی به جزئیات در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: مفاد این لایحه شامل کلیه زنان شاغل نمی شود و فقط زنان شاغل نیازمند به حمایت که دارای فرزند معلول،‌ صعب‌العلاج یا زیر 7 سال و یا همسران بیمار هستند، به درخواست خود می توانند از کاهش ساعت کاری برخوردار شوند.

آلیا با تاکید بر اینکه این لایحه در جهت حمایت حقوقی از زنان تنظیم گردیده، اظهار داشت: این لایحه مربوط به زنان شاغلی که می خواهند استخدام شوند، نیست، بنابراین مدیران در جذب واستخدام بانوان نباید هیچ گونه دغدغه ای داشته باشند.  

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره وجه تمایز قانون فعلی با این لایحه، گفت: وجه تمایز این لایحه با قانونی که هم اکنون اجرا می شود این است که در قانون قبلی زنان شاغل می‌توانستند با درخواست خود تا نیمی از ساعت کار خود را کاهش دهند اما در این صورت حقوقی که دریافت می‌کردند حقوق اشتغال پاره وقت بود اما در لایحه جدید زنان شاغل از حقوق کامل برخوردار می شوند.

وی با تاکید بر اینکه این لایحه درجهت تحکیم و بنیان خانواده است، گفت: این قانون تسهیلاتی را برای زنان شاغل نیازمند به حمایت، فراهم می کند که بی دغدغه کاهش ساعت کار و حقوق ،به خانواده رسیدگی کنند.

 آلیا در ادامه با بیان اینکه زنانی که از مزایای کاهش ساعت کاری در قوانین قبلی استفاده می کنند، نمی توانند از مزایای این لایحه بهره جویند، گفت: لایحه جدید همچنین نگرانی دخترانی که می خواهند ازدواج کنند را کاهش می دهد ، چرا که قانون اجازه بیشتر در کنار خانواده ماندن را به آنها می دهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: یک یا دو ماده از طرح جامع جمعیت متعالی خانواده با طرح کاهش ساعت کاری زنان ارتباط مستقیم دارد و دو رویکرد سیاست‌های جمعیتی و تحکیم بنیان خانواده را در برمی گیرد .

کد مطلب: 39476
زمان انتشار: چهارشنبه 21 خرداد 1393 - 16:43:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب