به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 42197
زمان انتشار: چهارشنبه 9 مهر 1393 - 13:40:38

آمریکای لاتین پذیرای زندانیان گوانتانامو باشد

آمریکای لاتین پذیرای زندانیان گوانتانامو باشد
حقوق بشر  > جهان  - سازمان کشورهای آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای از دولت‌های منطقه آمریکای لاتین درخواست کرده است تا با پذیرش زندانیان زندان گوانتانامو به تسریع روند بسته شدن این زندان آمریکایی کمک کنند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، پس از اعلام درخواست «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در مورد کمک کشورها به بستن شدن بدون تاخیر زندان گوانتانامو، «خوزه میگل اینسولزا» دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای از کشورهای عضو این سازمان خواست تا در نظر خود نسبت به عدم پذیرش زندانیان زندان گوانتانامو تجدیدنظر کرده و با پذیرش آن دسته از زندانیانی که ممکن است در صورت استرداد به دولت‌های متبوع خود مورد شکنجه قرار گیرند به این موضوع مهم بشردوستانه رسیدگی کنند.

«اینسولزا» بیان کرد: بیشتر زندانیان زندان گوانتانامو که بدون تفهیم اتهام یا محاکمه در بازداشت به‌ سر می‌برند نباید به عنو‌ان یک خطر جدی برای امنیت ملی کشورهای پذیرنده این زندانیان محسوب شوند.

خبرگزاری «تله‌سور» در این خصوص نوشت: هنوز 149 بازداشت شده در زندان گوانتانامو وجود دارند که 79 نفر از آن‌ها واجد شرایط برای انتقال هستند اما به دلیل این که کشوری مسئولیت پذیرش آن‌ها را بر عهده نگرفته جایی برای رفتن ندارند.

سازمان کشورهای آمریکایی از طریق مشارکت در نشست‌های بین کشورهای آمریکایی و گروه‌های حقوق بشری بارها درخواست خود را در خصوص نحوه برخورد با زندانیان مطابق با مقررات بین‌المللی و منطقه‌ای و احترام به حقوق انسانی آن‌ها مطرح کرده‌اند.

اوباما با فشارهای زیادی از سوی گروه‌های حقوق بشری مبنی بر بسته شدن زندان گوانتانامو مواجه است زیرا این گروه‌ها معتقدند که شکنجه‌های شدید روحی و جسمی، نزدیک به حالت خفگی رساندن با آب و نگهداری زندانیان بدون برگزاری دادگاه و اعلام حکم نشان دهنده نقض حقوق بشر در این زندان است.

اروگوئه تنها کشوری در منطقه آمریکای لاتین است که با پذیرش زندانیان زندان گوانتانامو موافقت کرده و شیلی نیز اعلام کرده که ممکن است پذیرای زندانیان زندان گوانتانامو در کشور خود باشد اما هنوز تصمیم قطعی در این رابطه اتخاذ نکرده است.

به گزارش فارس، زندان گوانتانامو در سال 2002 در زمان ریاست جمهوری «جورج دبلیو بوش» زیر نظر پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو ایجاد شد و افرادی که متهم به ارتباط با فعالیت‌های تروریستی در خارج از خاک آمریکا بودند، به این بازداشتگاه انتقال یافتند.

در 22 ژانویه سال 2009 بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پس از وعده بسته شدن گوانتانامو دستوری را صادر کرد تا به کار این زندان مخوف پایان دهد اما با گذشت 5 سال اگر چه امیدها برای بسته شدن این زندان وجود دارد تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

 

کد مطلب: 42197
زمان انتشار: چهارشنبه 9 مهر 1393 - 13:40:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد