به روز شده: 2 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 45574
زمان انتشار: یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 - 09:21:26

واکنش عفو بین الملل به صدور حکم اعدام مرسی

بیداری اسلامی > مصر  - سازمان عفو بین الملل در واکنش به صدور حکم اعدام برای مرسی و چند تن از رهبران جماعت اخوان المسلمین، محاکمه مرسی را نمایشی با استناد به اقدامات باطل خواند و خواستار آزادی فوری وی شد.

به گزارش  تسنیم به نقل از خبرگزاری آناتولی، در حالیکه دولت مصر مدعی است که احکام قضایی این کشور مستقل و غیر سیاسی است، سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای تاکید کرد: احکام صادره علیه مرسی و بیش از 100 نفر دیگر که پس از محاکمه مملو از ظلم صادر شد، وضعیت بسیار بد نظام عدالت جنایی در مصر را نشان داد.

دادگاه مصر روز گذشته حکم اعدام 122 نفر از میان 166 متهم پرونده جاسوسی بزرگ و حمله به زندان ها را به مفتی مصر ارجاع داد تا نظر شرعی در این باره را کسب نماید و از جمله این افراد نیز عبارتند از : محمد مرسی، یوسف القرضاوی، محمد بدیع، خیرت الشاطر، سعد الکتاتنی، عصام العریان و محمد البلتاجی.

در همین رابطه «سعید بومدوحه» معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل گفت: ما حکم اعدام مرسی که پس از محاکمه ظالمانه صادر شد و حقوق بشر را به طور کامل نادیده گرفته است، محکوم می کنیم، مرسی چند ماه به دور از جهان خارج و بدون نظارت قضایی و بدون اینکه وکیلی داشته باشد، در بازداشت بود که این امر باعث می شود محاکمه وی تنها نمایشی با استناد به اقدامات باطل باشد.

وی افزود: مسئولان مصر باید همه ادله ای که از مرسی و از یا هر بازداشتی دیگری که در دوره ناپدید شدن اجباری بدست آورده اند، نادیده بگیرند و فورا وی را آزاد و یا اینکه در برابر یک دادگاه غیر نظامی و به صورت عادلانه محاکمه کنند.

دادگاه جنایی قاهره پیش از این نیز محمد مرسی را به خاطر اتهامات مربوط به قتل تظاهرات کنندگان در پرونده موسوم به "کاخ الاتحادیه" به 20 سال زندان محکوم کرد.

از سوی دیگر روز گذشته افراد مسلح با حمله به یک اتوبوس حامل قضات در شهر العریش واقع در شمال سینا، 3 قاضی را به قتل رساندند.

صبح امروز یکشنبه نیز منابع امنیتی در استان اسیوط واقع در جنوب مصر گزارش دادند که در نتیجه انفجار یک بمب دست ساز در اطراف مجتمع دادگاه های اسیوط و ساختمان استانداری، یک افسر و یک سرباز زخمی شدند.

این منابع گفتند که سطح جراحت زخمی‌ها شدید است و به بیمارستان پلیس در نزدیکی محل حادثه انتقال داده شدند.

کلید واژه: مصر - عفو بین الملل
کد مطلب: 45574
زمان انتشار: یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 - 09:21:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین