به روز شده: 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 45785
زمان انتشار: یکشنبه 10 خرداد 1394 - 14:35:15

المانیتور: آزار و اذیت شیعیان مصر ادامه دارد

بیداری اسلامی > مصر  - دهه‌های متوالی است که رژیم‌های حاکم بر مصر اقلیت شیعیان این کشور را از حقوق خود برای انجام آزادانه و علنی فرائض دیدنی خود به خاطر ترس از گسترش تشیع محروم کرده اند.

به گزارش تسنیم، دهه‌های متوالی است که رژیم های حاکم بر مصر اقلیت شیعیان این کشور را از حقوق خود برای انجام آزادانه و علنی فرائض دیدنی خود به خاطر ترس از گسترش تشیع محروم کرده اند.

شیعیان مصر مورد آزار و اذیت، شکنجه و حبس قرار می گرفته اند. در روز 18 ماه می رهبر شیعیان مصر، الطاهر الهاشمی به اتهام تلاش برای ترویج تشیع بازدداشت شد، هاشمی 3 روز در حبس بود و مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به قید ضمانت آزاد شد.

در 12 می، یک فیزیکدان به دلیل انجام فرائض دینی به شیوه شیعیان به 6 ماه زندان محکوم شد، وی به دلیل توهین به مقدسات، تهدید امنیت ملی و تلاش برای ترویج ایدئولوژی شیعه گناهکار شناخته شد.

هاشمی به المانیتور می گوید: ما کاری جز انجام تکالیف مذهبی انجام نداده ایم. اینها در بین تعداد زیادی از شیعیان دیگر هستند که محبوس شده و به زندان افتاده اند، به خصوص پس از انقلاب 25 ژانویه در مصر(سال 2011).

طی دوره حکومت محمد مرسی در سال 2013، 4 نفر شیعه از جمله شیخ حسن شحاته، کشته شدند و 32 نفر دیگر نیز توسط سلفی های تندرو در جیزه مصر مجروح شدند. شحاته یک روحانی شیعه از یک خاندان سنی محافظه کار بود. وی در سال 1996 به تشیع گروید. 

تعداد دقیق شیعیان مصر مورد مناقشه است، برخی منابع غیر رسمی به المانیتور می‌گویند شیعیان با جمعیت 900 هزار نفری حدود یک درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند.

عمر عزت، وکیل مصری به المانیتور می گوید توجیه قانونی مورد استفاده علیه شیعیان و دیگر اقلیت ها توهین به مقدسات و اشاعه تندروی در  جامعه است.

در 16 می گروهی مرکز تحقیق الامامه را با هدق مقابله با توسعه تشیع به راه انداختند. محمد عبدی از اعضای این گروه می گوید این مرکز به دنبال رصد وضعیت تشیع نه تنها در مصر بلکه در جهان عرب و اسلام است تا خطرش را به جهان اهل سنت نشان دهد.
احمد الحسینی، مدیر فیس بوک انجمن شیعیان مصر می گوید این مرکز توسط تندور ها برای مخدوش کردن تصویر شیعیان به راه افتاده است.

به گفته وی شیعیان مصر اجازه ساخت مسجد ، تجمع و یا انجام مراسم دینی مختص خود را ندارند. آنها همچنین اجازه ساخت حسینیه نیز ندارند.

رسانه های مصر نیز به کررات به شیعیان برچسب جاسوس می زنند که در جهت منافع ایران عمل می‌کنند.

رئیس مرکز الامامه می گوید: هسته ای های مخفی وفادار به ایران و مورد حمایت تهران وجود دارد، مرکز ما به دنبال مقابله با آنهاست.

با این حال الحسینی تاکید می کند: شیعیان مصر با ایران و یا کشور دیگر مرتبط نیستند و با این حال متهم به خیانت می شوند. وی می افزاید: سلفی ها در مصر از رسانه ها علیه ما استفاده می کنند تا جامع مصر را متقاعد کنند که ما عامل ایران هستیم. هیچ کسی حق ندارد حس تعلق ما را زیر سوال ببرد.. ما مصری های وطن پرست هستیم که به هیچ کشور دیگری وفاداری نداریم. 

کد مطلب: 45785
زمان انتشار: یکشنبه 10 خرداد 1394 - 14:35:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین