به روز شده: 2 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 45933
زمان انتشار: شنبه 23 خرداد 1394 - 09:29:23

کودکان کار در جنوب شرق آسیا؛ فاجعه ای رو به صعود

کودکان کار در جنوب شرق آسیا؛ فاجعه ای رو به صعود
کودکان  - وضعیت کودکان کار در منطقه جنوب شرق آسیا نشان می دهد کشورهای منطقه از نظر این شاخص ها وضعیت نامناسبی دارند، به نحوی که شرایط بسیاری از این کشورها در رده خطرات بسیار بالا قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بر اساس شاخص کودکان کار در سال 2014، کشورها به پنج دسته خطرات بسیار بالا، خطرات بالا، خطرات متوسط، خطرات پایین و بدون اطلاعات تقسیم شده است.

در بین کشورهای حوزه جنوب شرقی آسیا میانمار، اندونزی، مالزی، فیلیپین و ویتنام در رده خطرات بسیار بالا قرار دارند که نشان دهنده وضعیت نامناسب کودکان کار در این کشورها است.

هند با در اختیار داشتن 14 تا 16 میلیون کودک کار نخستن کشور در فهرست شاخص کودکان کار را به خود اختصاص داده است.

کودکان کار به کودکان کارگری گفته می شود که به صورت تمام یا پاره وقت مجبور به کار کردن می شوند و این امر آنها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران کودکی بی‎بهره و سلامت روحی و جسمی آنها را تهدید می کند.

کار کودک می تواند شامل کار در کارخانه، معدن، روسپی گری، کشاورزی، کمک در کسب و کار والدین، داشتن کسب و کار شخصی (مانند فروش غذا) یا کارهای نامتعارف باشد و این امر در بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی فعالیتی استثماری تلقی می شود.

دولت اندونزی در تازه ترین اقدام خود برای مقابله با کودکان کار، اعلام کرده است در یک دوره هفت ساله تصمیم دارد به این پدیده پایان دهد.

آمارها نشان می دهد حدود یک میلیون و 700 هزار کودک در اندونزی مشغول کار هستند که از این تعداد حدود یک چهارم آنها در شرایط بسیار خطرناک مشغول کار هستند.

براساس قوانین اندونزی، کار کردن کودکان زیر 15 سال غیرقانونی است، اما این کودکان با حقوق حدود دو دلار در روز کار می کنند.

دولت این کشور درصدد استفاده از یک هزار و 600 داوطلب است تا به وسیله آن ها حدود 22 هزار کودک کار را از کار کردن نجات دهد و با ثبت نام آنها در مدارس، ضمن ارائه خدمات مدرسه ای و پوشاک همچنین حدود 23 دلار به صورت ماهیانه برای یک سال به آنها اعطا کند.

علاوه بر اندونزی سایر کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا نیز با پدیده کودکان کار مواجه هستند. سازمان های غیر دولتی مالزی روز گذشته بر برنامه های مختلفی به مناسبت روز جهانی مقابله با کار کودکان با شعاری مبنی بر پایان دادن به کار کودکان و ارائه خدمات آموزشی به استقبال این روز رفتند.

صنعت روغن پالم مالزی از جمله بخش هایی است که به دلیل استفاده از نیروی کار اجباری و کودکان مورد انتقاد قرار گرفته است.

هزاران کودک در مرزهای مناطق مختلف مالزی به ویژه مناطق مرزی اندونزی و مالزی در مزارع تولید روغن پالم روزهای سختی را می گذرانند و گفته می شود بسیاری از این کودکان در این مناطق تابعیت خاصی نیز ندارند.

این کودکان به دلیل وجود میلیون ها کارگر مهاجر از فیلیپین، اندونزی، میانمار و کشورهای دیگر در مالزی و ازدواج های انجام شده به دنیا آمده و اکنون تابعیت خاصی ندارند و در مزارع روغن پالم روزهای سختی را پشت سر می گذارند.

اتحادیه کارگران مزارع مالزی مدعی است به دلیل این که برخی از این کودکان در کنار پدر و مادر خود قرار گرفته اند کودکان کار محسوب نمی شوند و این کودکان در کنار خانواده های خود به فعالیت می پردازند.

این در حالی است که کودکان کار در بخش های مختلف صنعت مالزی فعالیت دارند و کارهای سخت آن ها تنها به مزارع پالم محدود نمی شود.

نیروی کار کودکان در مالزی در بخش الکترونیک و پوشاک نیز مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

آمار نشان می دهد حدود 168 میلیون کودک کار و 21 میلیون نیروی کار اجباری در حال حاضر در جهان وجود دارند که در تولید کالاهای مختلف نقش دارند. بیشترین تعداد کودکان کار نیز به منطقه آسیا اقیانوس آرام اختصاص دارد که 122 میلیون کودک کار را شامل می شود.

آمار دقیقی از کودکان کار در مالزی وجود ندارد، اما در گزارش رسانه ها از هزاران نفر کودک بدون نام و نشان در مزارع پالم به ویژه در مناطق مرزی یاد می شود که در کارهای سخت مشارکت دارند.

منابع مطلع می گویند بسیاری از کودکان کار در مزارع پالم مالزی در ایالت های صباح و ساراواک که مرز طولانی و مشترک با اندونزی دارند، فعالیت می کنند. ایالت هایی که برخی از قوانین آن با مالزی شرقی متفاوت است.

بررسی قانون کار مالزی نشان می دهد در ایالت صباح یک کارفرما نمی تواند از نیروی کار یک کودک زیر 14 سال برای فعالیت های در ساخت وساز، حمل و نقل، معدن و یا مکان های دیگر مانند رستوران ها، کافی شاپ ها، کافه ها، هتل ها و یا دفاتر استفاده کند، اما در این قانون نامی از مزارع کشاورزی و پالم برده نشده است.

در ایالت ساراواک نیز براساس قانون فعالیت افراد زیر 16 سال کار زیرزمینی محسوب می شود، اما در مالزی غربی، کودکان زیر 14 سال براساس قانون سال 1966 می توانند بین ساعت هفت صبح تا 20 کار کنند و بکارگیری این کودکان ممنوعیت ندارد.

اگر چه دولت های منطقه در برخی زمان ها از اراده خود برای پایان دادن به فعالیت کودکان کار خبر داده اند، اما به نظر می رسد تا زمانی که شرایط اقتصادی این کشورها به توسعه نیابد، پایان دادن به کودکان کار تنها محدود به سخنرانی و شعار خواهد و اجرایی شدن آن امکانپذیر نخواهد بود.

وضعیت کودکان کار در میانمار کشوری نظامی که مسلمانان نیز از تبعیض ها به تنگ آمده اند شرایط بدتری دارد. در این کشور ارتش کودکان را وارد ارتش می کند و از آن ها بهره می برد.

سازمان ملل اخیرا اعلام کرد ارتش میانمار سال گذشته میلادی بیش از 400 کودک سرباز را آزاد کرده است، اما در شرایط کنونی تصوری بر پایان کودکان کار در کشور فقیر میانمار نمی رود.

اینکه اکنون چه تعداد کودک در ارتش میانمار کار می کنند وجود ندارد، اما این نظامیان پیش از این به سبب متهم به سوء استفاده های حقوق بشری از جمله به خدمت گرفتن اجباری کودکان برای کار در باربری و مین یابی شده اند.

بیش از 30 درصد جمعیت میانمار زیر خط فقر زندگی می کنند و این امر باعث شده کودکان کار در خیابان های شهرهای مختلف پرسه بزنند و تکدی گری کنند.

این کودکان قادر نیستند به مدرسه بروند و هیچ فردی از آنها سرپرستی نمی کند و اکنون در معرض خطر قاچاق قرار دارند.

آمار دقیقی از کودکان کار در میانمار وجود ندارد ، اما آخرین اطلاعات یونیسف و مطالعه ای که در سال 2006 انجام شده نشان می دهد نزدیک به 33 درصد از کودکان بین 7 تا 16 سال در حال فعالیت هستند و کار می کنند و میانمار در جایگاه هفتم جهانی کودکار کار قرار دارد.

فیلیپین کشور دیگر جنوب شرق آسیا نیز وضعیت بهتری ندارد و به دلیل جمعیت بالا و فقر کودکان در خیابان پرسه زده و کار می کنند.

آمار سال 2013 نشان می دهد حدود سه میلیون کودک کارگر در فیلیپین کارهای خطرناک انجام می دهند. این آمار در سال 2001 حدود دو میلیون و 400 هزار نفر بوده است.

در مجموع 9 میلیون و 800 هزار کودک 5 تا 17 ساله کار در فیلیپین وجود دارد که دو میلیون و 460 هزار نفر به صورت قانونی کار می کنندو از این تعداد 66.8 درصد پسر هستند.

65.4 درصد کودکان کار فیلیپین در بخش کشاورزی، 5.3 درصد در بخش صنعت و 29.4 درصد در بخش خدمات کار می کنند.

شرایط موجود نشان می دهد کودکان جنوب شرق آسیا به فریادرسی جدی برای نجات این قشر نیاز دارد وگرنه با توجه به گسترش جمعیت، روند کودکان کار در این منطقه جهان روند صعودی می یابد.

کد مطلب: 45933
زمان انتشار: شنبه 23 خرداد 1394 - 09:29:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب