به روز شده: 18 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 45995
زمان انتشار: چهارشنبه 27 خرداد 1394 - 09:30:14

حکم اعدام مرسی و سناریوی اجرای آن

حکم اعدام مرسی و سناریوی اجرای آن
بیداری اسلامی > مصر  - کارشناس مسائل مصر درباره اجرای حکم اعدام محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر هشدار داد و گفت: اعدام سران اخوان المسلمین کار خطرناکی است که عواقب بدی برای دولت مصر خواهد داشت.

به گزارش تسنیم ، دستگاه قضایی مصر «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده این کشور را در پرونده مشهور به فرار از زندان به اعدام محکوم کرد.

این دادگاه همچنین محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و تعداد دیگری از رهبران اخوان المسلمین از جمله رشاد البیومی، سعد الکتاتنی محی‌السید احمد و عصام العریان را در جریان پرونده فرار از زندان به اعدام با چوبه دار محکوم کرد.

در همین رابطه محمد مرسی، محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و سعد الکتاتنی و عصام العریان و تعدادی دیگر از رهبران اخوان المسلمین در پرونده جاسوسی به حبس ابد محکوم شدند.

دادگاه جنایی قاهره همچنین اعلام کرد که مفتی مصر حکم اعدام متهمان در پرونده جاسوسی و فرار از زندان را تایید کرده است.

برای آگاهی از جزئیات این احکام گروه بین الملل تسنیم نظر "جعفر قناد باشی" کارشناس مسائل مصر و آفریقا را جویا شد که وی در این گفت‌وگو به تشریح پیامدهای صدور حکم اعدام و حبس ابد برای محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده مصر پرداخت.

وی افزود: صدور حکم اعدام برای سران اخوان، نظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهد و آنها باید خودشان را برای واکنش‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و دراز مدت آماده کنند. در کوتاه مدت با توجه به اینکه مردم از اداره عرصه‌های مختلف کشور توسط دولت فعلی ناراحت هستند و هیچ امیدی نیز به بهبود وضعیت موجود ندارد، این حکم می‌تواند شرایط جامعه را ملتهب کند. همین الان هم ما مردم مصر را در کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌بینیم که علیه دولت شعار می‌دهند. اخیرا به مناسبت سالروز روی کار آمدن السیسی مردم به خیابان‌ها آمدند. بنابراین مصر اینک این آمادگی را دارد شاهد واکنش سراسری مردم به این حکم باشد.

سنجش میزان علاقمندی مردم به سران اخوان المسلمین

این کارشناس مسائل مصر و آفریقا گفت: یکی از دلایل صدور این احکام علیه محمد مرسی و دیگر سران اخوان المسلمین این است که خود نظامیان هم علاقمند هستند میزان مخالفت‌ها و علاقمندی به سران اخوان المسلمین را در بین مردم این کشور و جهان اسلام ارزیابی کنند. بنابراین یکی از فایده‌هایی که نظامیان از این حکم می‌برند، ارزیابی از علاقمندی به سران اخوان  است که هم اکنون در زندان به سر می‌برند. اما فایده‌ای که اعدام مرسی و دیگر سران اخوان المسلمین برای این جماعت دارد این است که اخوان المسمین فاقد چنین شهدای مطرح بعد از سید قطب و یا خالد اسلامبولی است. بنابراین خون‌های تازه الهام بخش هستند و در میان مدت و در دراز مدت جریان اسلامگرایی در مصر و منطقه را تقویت خواهند کرد. اما گروه‌های تکفیری و افراطی وهابی و سلفی مصر هرگز علاقمند نیستند که اسلامگرایی واقعی از خون چنین شهدایی تقویت بشود.

اعدام سران اخوان آغازگر حرکت‌های آزادی‌خواهانه به معنای واقعی آن است

قنادباشی افزود: همانطور که می‌دانیم که نظامیان با وجود گذشت دو سال از حکومتشان، در حال اداره کشور بدون پارلمان هستند. و با توجه به اینکه هیچ افق امید بخشی در این کشور وجود ندارد، در چنین شرایطی اعدام سران اخوان المسلمین آغازی برای حرکت‌های آزادی خواهانه به معنای واقعی آن به شمار می‌رود. محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده مصر شخصیت درجه یکی نبود و اکنون با شهید کردن او تبدیل به شخصیتی تأثیرگذار نه تنها برای مصر بلکه برای کل جهان اسلام خواهد شد، بنابراین این اعدام برای اسلامگرایان مفید و برای نظامیان خطرناک خواهد بود.

دستگاه قضایی مصر تحت تاثیر عربستان است

این کارشناس مسائل مصر و آفریقا گفت:  دستگاه قضایی مصر و حکومت این کشور تحت تاثیر عربستان است و فایده ای که این حکم برای عربستان دارد این است که این کشور قصد دارد از طریق این احکام به همه اسلامگراها در کل منطقه هشدار بدهد که راه خطرناکی در پیش دارند و به عبارت دیگر می‌خواهند امید روی کار آمدن مجدد به اسلامگرایان را در میان آنها از بین ببرند. حکومت عربستان معتقد است اگر این سران اخوان اعدام بشوند، دیگر اخوانی‌ها در منطقه روی کار نخواهند آمد و این اعدام می‌تواند خط پایانی برای اسلامگرایی واقعی در منطقه باشد. هدف دیگر دولت عربستان از فشار بر دستگاه قضایی مصر برای اعدام سران اخوان المسلمین این است که هزینه به خیابان آمدن و اقدامات سیاسی علیه دولت را بالا ببرند و نمایشی از هزینه مخالفت با دولت را در مصر به صحنه ببرند.

راه اخوان المسلمین از گروه‌های تکفیری وهابی و داعشی جداست

قنادباشی افزود: دولت مصر اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی معرفی کرده است و این در حالی است که راه اخوان المسلمین از گروه‌های تکفیری معتقد به وهابیت و گروه‌های شبه داعشی جداست. آنچه دولت مصر می‌خواهد هزینه روی کار آمدن آن را بالا ببرد، اسلامگرایی مردمسالاارانه است که نزدیکترین قرائت به نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. دولت مصر انواع تدابیر را به کار برد تا مردم به صحنه نیایند. کوشش آنها برای اعدام مرسی و دیگران زمینه سازی برای بازکردن فضای مصر به سمت یک دموکراسی هدایت شده است. آنها می‌دانند اگر اکنون انتخابات پارلمانی برگزار شود و فضا باز شود، مجددا اخوان المسلمین در انتخابات پارلمانی پیروز می‌شوند. بنابراین می‌خواهند با حذف سران اخوان المسلمین هیچ امیدی به روی کار آمدن این جماعت در مصر وجود نداشته باشد و دیگران هم با عبرت از سرنوشت اخوان المسلمین جرأت آمدن به میدان را نداشته باشند. اما مصر امروز کاملا با گذشته تفاوت دارد و اعدام سران اخوان المسلمین کار خطرناکی است که عواقب بدی برای دولت مصر خواهد داشت.

دو دلیل عدم استقلال دستگاه قضایی مصر

وی گفت: دادگاه‌های مصر بعد از انقلاب مصر هیچ تغییری نکرده و مهره‌هایی که اینک وجود دارند، همه منسوب حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع این کشور هستند. دلیل دومی که برای همه مردم روشن است این است که همین دادگاه مبارک را تبرئه کرد. این دو دلیل نشان می‌دهد که ماهیت قوه قضائیه مصر چیست. در خصوص این حکم که رئیس‌جمهور قانونی ملت دستگیر بشود و بعد اتهاماتی مضحک به او وارد کنند، بیشتر شبیه به طنز است. به عنوان مثال فرار از زندان در زمان انقلاب یک حسن است. درباره کشتار تظاهرات کنندگان که مرسی را به آن متهم کرده اند به این صورت است که 8 عضو اخوان المسلمین کشته شده اند و یک نفر نیز توسط اغتشاشگران به قتل رسیده است. همین دادگاه پلیس مصر را که در زمان مبارک 800 نفر را به قتل رساند‌، تبرئه کرد. در خصوص جاسوسی هم باید گفت این خیلی مسخره است که رئیس‌جمهور قانونی یک کشور را به جاسوسی متهم کنند در صورتی که تبادل اطلاعات بین حماس که مردم مصر آن را برادر خود می‌دانند بوده است، در مقابل این حسنی مبارک بود که همه اطلاعات مصر را به اسرائیل داد، بنابراین این اتهامات بیشتر شبیه به طنز است.

اعدام مرسی برای جهان اسلام یک نشانه است

این کارشناس مسائل منطقه درباره پیامدهای بین المللی حکم مرسی گفت: دنیای غرب یا سعی می‌کند به محکومیت ملایم بسنده کند یا اینکه بگوید که ما در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کنیم. هیچ کس در جهان اسلام انتظار ندارد که جامعه بین الملل این اعدام را محکوم کند و اگر جامعه بین الملل واقعا این اعدام را محکوم کند و دولت مصر را به خاطر آن تحریم کند، مایه تعجب جهان اسلام است. بنابراین دنیای غرب دست به چنین کاری نمی‌زند مگر اینکه سودی از این کار ببرد. اما  اعدام مرسی برای جهان اسلام یک نشانه است. ملت‌های جهان اسلام تنها السیسی و دستگاه قضایی را در این زمینه مقصر نمی‌دانند، بلکه کسانی را مقصر می‌دانند که هزینه این کودتا را فراهم کردند. آنها رژیم‌های ارتجاعی منطقه را مقصر می‌دانند که از مرسی ولو در زندان واهمه دارند. شما در قضیه یمن دیدید که آنها از چند شخص معمولی ترسیدند و با مانع تراشی اجازه ورود به نشست ژنو را به آنها ندادند و بعد از اینکه جلسه به اتمام رسید،  اجازه ورود به آنها دادند.

سناریوهای مختلف برای اجرای حکم اعدام مرسی

قنادباشی در پاسخ به سؤالی درباره سناریوهای احتمالی حکم اعدام مرسی گفت: سناریوهایی که برای اعدام مرسی وجود دارد یکی این است که آقای السیسی در صحنه آخر وارد عمل شود و مرسی و سران اخوان را مورد عفو قرار دهد و از این راه محبوبیتی برای خود کسب کند. سناریوی بعدی هم حبس ابد برای آنهاست. ممکن است دولت فعلی مصر با یک درجه تخفیف سعی کند خود را از خطرات کوتاه مدت، میان مدت یا بلند‌مدت اعدام دور کنند. البته هدف اصلی دولت از این احکام،  ترور شخصیت سران اخوان المسلمین است.

کلید واژه: مصر - بیداری اسلامی
کد مطلب: 45995
زمان انتشار: چهارشنبه 27 خرداد 1394 - 09:30:14
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین