به روز شده: 1 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 46341
زمان انتشار: شنبه 20 تیر 1394 - 14:40:57

ویکی لیکس: عربستان از رشد نفوذ شیعیان در مصر نگران است

 ویکی لیکس: عربستان از رشد نفوذ شیعیان در مصر نگران است
بیداری اسلامی > مصر  - اسناد تازه افشا شده ویکی‌لیکس حاکی از آن است که عربستان به شدت نسبت به تایید و نفوذ شیعیان و ایران در مصر پس از برکناری حسنی مبارک نگران است.


به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری Feed، در این اسناد به گزارشی از جانب سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سابق عربستان به نخست‌وزیری این کشور در مه 2012 و جزئیات فعالیت‌های سفیر عربستان در قاهره برای مقابله با رخنه شیعیان در مصر اشاره شده است.

 سعود الفیصل گفته بود که احمد قطان، سفیر ریاض در قاهره تایید کرده که تقریباً تمامی موسسات و اشخاص مذهبی نام برده شده در این گزارش برگزاری هرگونه تجمعات شیعیان را رد کرده‌اند. مقام‌ها و موسسات مذهبی اعلام شده در گزارش ویکی‌لیکس شامل محمد سید طنطاوی، شیخ الازهر، اعضای مرکز تحقیقات اسلامی، گروه انصار السنة و مجمع القائمة الشریعه هستند.

 یکی از اعضای برجسته اشاره شده در افشاگری جدید ویکی‌لیکس «محمد حسن»، یک واعظ سلفی است. فیصل گفت‌وگوی میان سفیر ریاض در قاهره و این واعظ سلفی را درباره خطر تلاش‌های ایران در برگزاری تجمعات شیعیان در مصر نقل کرده و سپس از سفیر عربستان پرسیده که آیا ریاض می‌تواند یک موضع حمایتی برای توقف این اقدامات داشته باشد یا خیر.

 در این افشاگری همچنین به یک اقدام از جانب سفیر ریاض در مصر درباره فعالیت محمدحسن درباره تلاش‌های عربستان در توقف این تجمعات شیعیان در مصر اشاره شده است.

 محمدحسن با حمایت الازهر کنفرانسی را برای مقاومت در برابر نفوذ شیعه و انتشار نشریات ادواری و کتاب‌ها و برگزاری سمینار و کنفرانس‌هایی در کلوپ‌ها و تجمعات جوانان درباره خطر نفوذ شیعه در مصر برگزار کرد.

 در اسناد دیگر افشا شده توسط ویکی لیکس همچنین به نگرانی وافر عربستان درباره سازش میان مصر و ایران در سطح نهادهای دولتی و مذهبی به ویژه موسسه اسلامی الازهر اشاره شده است.

در این اسناد ادعا شده فیصل در ژوئیه 2008 به رئیس دفتر دولت خود در کابینه عربستان گفته بود که سفیر این کشور در قاهره به شدت نگران نفوذ ایران در الازهر است. "حتی درخواست‌هایی از جانب بخش حافظ منافع ایران به طنطاوی برای گشایش موسسات الازهر در ایران ارسال شده بود". در نهایت هم، این اسناد افشا کرده که طنطاوی در ابتدای امر از این پیشنهاد خوشش آمده و تایید کرده که دانشجویان شیعه را در الازهر بپذیرد. در 2005، الازهر به دانشجویان اجازه ورود به دانشگاه الازهر را داد.

 طنطاوی گفت: الازهر به دانشجویانش تمام ایدئولوژی‌های اسلامی از جمله فقه شیعه را می‌آموزد و در این دانشگاه به روی تمام مسلمانان باز است.

 اسناد ارسال شده در سپتامبر 2008 توسط عبدالله بن عبدالعزیز، نخست‌وزیر عربستان به رئیس شورای عالی امور اسلامی نشان‌دهنده رشد نگرانی‌ها درباره شیعیان در مصر است.

کلید واژه: مصر - شیعیان
کد مطلب: 46341
زمان انتشار: شنبه 20 تیر 1394 - 14:40:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین