به روز شده: 15 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 46898
زمان انتشار: یکشنبه 1 شهریور 1394 - 10:11:55

دام صهیونیستی ریاض در یمن

بیداری اسلامی > یمن  - احمد کاظم زاده

از زمانی که عربستان نیروهای مزدور و تکفیری اعم از القاعده و داعش را در جنگ یمن وارد کرده بیش از پیش بر عمق و گستره جنایات خود در این کشور اسلامی و عربی افزوده است. اگر تا پیش از این عمده جنایات عربستان از طریق حملات هوایی صورت می‌گرفت اما اکنون قتل و کشتار نیروهای مزدور و تکفیری نیز به جمع تلفات حملات هوایی اضافه شده و رکورد جدیدی را در کارنامه ارتکاب جنایات جنگی سعودی‌ها در یمن به ثبت رسانده است. اکنون دیگر واژه‌های معمولی در ادبیات سیاسی و روابط بین‌الملل همچون جنایت و کشتار جمعی به کار نمی‌آید و برخی رسانه‌ها از واژه «هولوکاست یمنی» استفاده می‌کنند.
به اعتقاد ناظران سیاسی یکی از عوامل ادامه بی‌وقفه حملات و جنایات سعودی‌ها در پنج ماه گذشته علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن همین سکوت معنادار حاکم بر مجامع جهانی و منطقه‌ای است و اگر چه این سکوت در قبال سیاست «دسته چک» سعودی حاصل شده اما به هر حال جناح جنگ طلب حاکم بر ریاض و به خصوص وزارت دفاع این کشور این سکوت را به چراغ سبز مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای تعبیر کرده و آن را پشتوانه‌ای برای استمرار حملات خود قرار داده است. برخی از ناظران این احتمال را نیز مطرح می‌کنند که در کنار سیاست دسته چک سعودی که برای خرید سکوت رسانه‌ها و مقامات دولت‌ها و سازمان‌ها به کار گرفته شده است، استفاده از نفوذ مافیای یهودی در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی بین‌المللی نیز نقش مؤثری در این زمینه داشته است.
از این دید مافیای صهیونیستی کوشیده است بستر ادامه حملات عربستان را به یمن فراهم سازد تا عربستان بیش از پیش در باتلاق جنگ یمن فرو رود و با خراب کردن پل‌های پشت سر خود در جامعه جهانی و جهان اسلام و عرب انگیزه مضاعفی را برای عادی‌سازی روابط خود با این رژیم پیدا کند و ائتلاف نانوشته خود را با تل آویو علنی و توجیه پذیر سازد. از این دید همچنانکه توسل عربستان به زور و جنگ علیه یمن و ممانعت از اجرای توافق مشترک احزاب و گروه‌های یمنی با جمال بن عمر نماینده وقت سازمان ملل برای حل سیاسی بحران یمن یک تجویز اسرائیلی بود که دقیقاً با بهره‌گیری از آموزه‌های نظامی صهیونیستی درجنگ‌های غزه و لبنان عملی شد، اکنون نیز استمرار جنگ از همین ناحیه تجویز می‌شود.
بر این اساس می‌توان گفت هیچ طرفی به اندازه رژیم صهیونیستی از استمرار و تطویل بحران‌ها و جنگ‌های خاورمیانه منتفع نمی‌شود و حتی خود عربستان نیز بازنده اصلی طولانی شدن این جنگ است زیرا استمرار جنگ جدا از اینکه هر روز پرونده جنایات جنگی این کشور را قطور‌تر و آن را به دیوان کیفری بین‌المللی نزدیک‌تر می‌کند، زمینه تسری جنگ را به داخل خاک عربستان فراهم می‌کند، به گونه‌ای که نیروهای یمنی در واکنش به ورود نیروهای مزدور و تکفیری‌های مورد حمایت عربستان به جنوب یمن، از سه استان عسیر، نجران و جیزان وارد خاک عربستان شده‌اند و استقبالی که مردم و نیروهای محلی از نیروهای یمنی به عمل آورده‌اند، زمینه پیشروی آنها را در این استان فراهم کرده‌اند و احتمال اینکه این سه استان خواهان بازگشت به سرزمین مادری شان در یمن شود، وجود دارد. بر این اساس می‌توان گفت دست‌کم یکی از آثار و نتایج توسل شتاب زده عربستان به جنگ علیه یمن و استمرار آن در پنج ماه گذشته آغاز تجزیه خاک این کشور خواهد بود و این همان هدف شومی است که رژیم صهیونیستی از زمان تأسیس در منطقه دنبال می‌کند و بی‌تجربگی زمامداران تازه به قدرت رسیده سعودی موجب شد این کشور نیز در دام این رژیم بیفتد. در وضعیت کنونی هرچند امکان بازسازی پل‌های خراب شده برای عربستان بسیارسخت و دشواراست اما غیرممکن نیست و در صورتی که این کشور با طرح‌های پیشنهادی برای توقف جنگ و از سرگیری مذاکرات سیاسی همراهی نشان دهد، دست‌کم این امید وجود دارد که از بدتر شدن اوضاع برای طرف‌های درگیر جلوگیری و زمینه را برای خروج از باتلاق یمن فراهم کند.

منبع: روزنامه جوان

کلید واژه: یمن - جنایات جنگی
کد مطلب: 46898
زمان انتشار: یکشنبه 1 شهریور 1394 - 10:11:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین