به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 47522
زمان انتشار: شنبه 11 مهر 1394 - 10:55:13

اظهارات موسسه حقوق بشر یمن درباره فاجعه منا:این شهدا قربانیان سوء مدیریت و اهمال رژیم سعودی هستند

اظهارات موسسه حقوق بشر یمن درباره فاجعه منا:این شهدا قربانیان سوء مدیریت و اهمال رژیم سعودی هستند
حقوق بشر  > جهان  - عبدالله علاو رئیس موسسه حقوق بشر یمن جانباختان فاجعه منا را قربانیان سوء مدیریت و اهمال رژیم آل سعود دانست.


به گزارش واحد مرکزی خبر ، عبدالله علاو در ابتدا به رهبر، رئیس جمهور و ملت ایران شهادت حجاج ایرانی را تسلیت می گوییم و به همه امت اسلامی درباره این حادثه هولناک که بیش از چهار هزار نفر شهید شدند، تسلیت می گوییم. این شهدا قربانیان سوء مدیریت و اهمال رژیم سعودی هستند. زیرا مجموع شمار حجاج امسال یک میلیون و هفتصد هزار نفر بود. این تعداد کم به برنامه ریزی خوب نیاز دارد تا چنین مشکلاتی رخ ندهد. سوالات زیادی درباره نقش رژیم سعودی در وقوع این فاجعه بزرگ در قتل این حجاج وجود دارد. عربستان سعودی دیگر کشور مناسبی برای اداره مقدسات اسلامی نیست. اگر به تاریخ اداره امور اسلامی از طرف این کشور از اوایل دهه پنجاه تاکنون نگاه کنیم، شاهد تکرار این فجایع، جنایت ها و حوادث هستیم. ما همچنین در پایگاه های اجتماعی شاهد برخوردهای نیروهای پلیس با حجاج بودیم که حجاج را اذیت می کردند و برخوردهای تندو نامناسبی با آنها داشتند. در حالی که این حجاج میهمانان خدا و در حرم امن الهی هستند. حجاج چگونه می توانند در این شرایط احساس امنیت کنند.

شبکه های تلویزیونی و تحلیلگران سیاسی سوالات و ابهامات زیادی را درباره این حادثه و ارتباط عربستان با کشته شدن این تعداد زیاد از حجاج مطرح می کنند. عده ای از وجود گاز سمی سخن می گویند که عامل این حادثه شده است. عده ای می گویند حضور بعضی از شاهزادگان باعث بسته شدن راه ها و ازدحام حجاج شده است.

چگونه یک فرد ممکن است حاضر باشد برای ادای مناسک حج او این تعداد زیاد از حجاج قربانی شوند. مسئله دیگر تعامل پس از این حادثه دردناک برای همه مسلمانان است. ما شاهد تسلیت ها از طرف کشورهای مختلف و حتی پاپ واتیکان بودیم. این حادثه شکست خوردن مدیریت سعودی و تعامل بد و منفی آن را با امت اسلامی و حجاج بیت الله الحرام و میهمانان الهی نشان می دهد. اهمالی که باعث این حادثه شد و مسئله بعدی اهمال در نجات حجاج و امدادرسانی به آنان بود. قربانیان از کشورهای مختلفی هستند و همچنان عده ای مفقود شده اند. نمی دانیم چگونه می توان اصطلاح مفقودان را توجیه کرد. چگونه ممکن است یک حاجی که با گذرنامه وارد عربستان شده است در زمان ادای مناسک حج مفقود شود؟ سعودیها یا نمی خواهند تعداد قربانیان در رسانه ها منتشر شود، یا اینکه آنان را در بازداشتگاه هایی نگهداری می کنند. بسیاری از تحلیلگران سیاسی از جمله ما بر این مسئله تاکید داریم.

زیرا مکان مشخص و تعیین شده است و عربستان می تواند حجاج را بر اساس تابعیت هایشان از یکدیگر جدا کند و تعداد حجاج شهید یا مجروح را به کشورهایشان اطلاع دهد. بعضی از اجساد در سردخانه یا کامیون ها نگهداری می شود که در حال متعفن شدن است. اسامی بعضی از قربانیان مشخص نیست. بعضی کشورها از عربستان سعودی می خواهند سرنوشت حجاج شان را مشخص کند. ابهامات زیادی درباره این حادثه وجود دارد که این مسئله مستلزم آن است که امت اسلامی و سازمان همکاری اسلامی برای آن تلاش کنند که مناسک حج به صورت مشترک اداره شود و همه در آن مشارکت داشته باشند. نظر شخصی من آن است که حتی کشورهای خارجی مانند کشورهای اروپایی، کشورهای شرق آسیا و کشورهای آمریکای لاتین اقلیت های مسلمانی دارند که این اقلیت ها هم باید نمایندگانی داشته باشند. امت های عربی و اسلامی باید در مدیریت این مناسک بزرگ اسلامی مشارکت داشته باشند. در مناسک حج باید توصیه هایی به نفع زندگی دنیوی مطرح شود. ما شاهد خطبه های مکه مکرمه و عرفه از زبان مفتی سعودی بودیم، سخنان او طایفه گرا، تبعیض آمیز و تروریستی بود. او در مکه مکرمه قتل یمنی ها را مجاز دانست. در حالی که در مناسک حج، کشته یک حشره هم جایز نیست. مدیریت وهابی مکه که حرم امن الهی است، باعث کشته شدن هزاران مسلمان و رنج هزاران نفر شد. آنها همچنین بسیاری از مسلمانان را از دسترسی به این مکان های مقدس منع کردند. یمنی ها امسال به دستور رسمی عربستان از حج محروم شدند. آنها از این مناسک بزرگ اسلامی که باید مستقل و بیطرف باشد برای تحقق اهداف سیاسی شان استفاده می کنند.


مرتبط کردن اقدامات سیاسی عربستان سعودی و مناسک حج واجب اقدام نادرستی است. مشاعر مقدس و حرمین شریفین باید به صورت مشترک بین همه مسلمانان و با نظارت سازمان همکاری اسلامی مدیریت شود. این محل شریف باید عادلانه و برابر مدیریت شود و به جان حجاج اهمیت زیادی داده شود. عربستان سعودی توانایی اداره مناسک حج را با مشارکت میلیون ها مسلمان ندارد. رژیم سعودی سرگرم جنگ های خود علیه امت های اسلامی در یمن، سوریه، عراق و دیگر مناطق است. عربستان نمایش و نفوذ مالی گسترده خود را به نمایش می گذارد. خداوند ثروت های نفتی را در این منطقه قرار داده است تا از آن برای اداره امور اسلامی استفاده شود. اما رژیم فاشیستی سعودی فقط به دنبال جنگ آفرینی و ایجاد فتنه طایفه ای و مذهبی است. آنها پای آمریکا و قدرت های خارجی را به منطقه می کشانند تا بر این امت تسلط پیدا کنند تا مانع هر نوع پیشرفت در این منطقه مهم شوند. اکنون از نفوذ مالی و نفتی سعودی به صورت نادرستی استفاده می شود که فقط به نفع آمریکا و اسرائیل است.

آنها می خواهند مردم را بترسانند تا به این مکان مقدس و مبارک نیایند و در اینجا برائت از مشرکین را اعلام نکنند. آنها به طور مستقیم و غیرمستقیم به آمریکا و اسرائیل خدمت می کنند.
ما بار دیگر به امت اسلامی و همه ملت هایی که در حادثه قربانیانی داشتند، تسلیت می گوییم. باید تعامل شفافی با این حادثه انجام شود و تحقیقاتی با مشارکت کشورهایی که حجاج آنها قربانی شدند، انجام شود. برای امت اسلامی توفیق و خیر و پیروزی انتظار داریم.


درباره حوادث یمن و تجاوزگری ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی باید بگویم که بیش از شش ماه پیش آغاز شد. تجاوز سعودی نقض منشور ملل متحد و قوانین بین المللی انسانی است. زیرا شهروندان یمنی در سراسر کشور بر اثر این حملات کشته می شوند. شمار قربانیان غیرنظامی در شهرها و مناطق مسکونی در حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش بیش از هفت هزار نفر از جمله زنان و کودکان است. شمار مجروحان هم بیش از چهارده هزار نفر است که افراد معلول دست و پای خود را از دست داده اند و وضع نامناسب بهداشتی دارند و فلج شده اند. این تجاوزگری همچنین پیامدهای گسترده ای مانند تخریب زیرساخت های کشور داشته است. متجاوزان سعودی هفت ماه است با جنگنده های خود شبانه روز یمن را بمباران می کنند و مناطق مسکونی، جاده ها، پل ها، مدارس، ساختمان های دولتی و بیمارستان ها را در صنعا، تعز، عدن، اب، ذمار، حجه، الحدیده، عمران، لحج، ابین، شبوه، مارب و صعده هدف قرار می دهند. آنها بارها اتوبوس های حامل شهروندان یمنی را بمباران کرده اند که بر اثر آن بسیاری از غیرنظامیان کشته شدند. حتی حیوانات و دامداریها هم از این حملات هوایی در امان نیستند. استان صعده بیست تا پنجاه بار در هر روز بمباران می شود. آنها همه چیز را در استان صعده هدف قرار دادند. زیرساخت های این استان به طور کامل ویران شده است. همه شهرها و روستاهای استان صعده هدف قرار گرفته است.

توپخانه ارتش عربستان هم این مناطق را گلوله باران می کند. هیچ خودرویی امکان ورود یا خروج از این مناطق را ندارد و بمباران می شود. آنها یمن را در محاصره ظالمانه دارند. عربستان و متحدانش تفاوتی با آمریکا و اسرائیل ندارند که کودکان و زنان را می کشند و ملت فلسطین را در محاصره دارند. ما امروز شاهد آن هستیم که همه جنایت های صهیونیست ها در فلسطین از طرف سعودی و متحدانش در یمن تکرار می شود. آنان زنان و کودکان را می کشند. آنها حتی چاه های آب در استان صعده را هم بمباران کردند. بسیاری از کودکان در حملات هوایی یا بر اثر وحشت جان خود را از دست می دهند. یمن وضع انسانی هولناکی دارد که جهانیان از آن اطلاعی ندارند. ملت یمن امروز با کشتار و قتل عام روبروست. عربستان امروز با تانک ها، موشک ها و توان تسلیحاتی خود یمنی ها را تهدید می کند. آنها در حملات به یمن از بمب های ممنوعه خوشه ای و بمب های حاوی گازهای سمی استفاده می کنند.


عربستان سعودی و متحدانش در تجاوزگری ظالمانه از تسلیحات پیشرفته استفاده می کنند و همزمان حامی تروریسم و گروه القاعده هستند و پول و سلاح در اختیار آن قرار می دهند. رسانه های سعودی برای تشویق تبعیض طایفه ای و مذهبی تلاش می کنند تا بین شهروندان یمنی فتنه ایجاد کنند و جامعه یمن را با تفرقه روبرو کنند و آنها را در نبردهای داخلی درگیر کنند.
عربستان امروز به خطر تروریستی برای همه جهان از جمله امت اسلامی تبدیل شده است. عربستان اصول حقوق بشر و منشور ملل متحد را نقض می کند. عربستان خواهان ثبات کشور نیست، بلکه به دنبال خونریزی و قتل بیشتر است تا با این اقدام به نفع استبداد آمریکایی و اسرائیلی خدمت کند. رژیم صهیونیستی بر امت اسلامی از نظر اطلاعاتی، اقتصادی و امنیتی تسلط دارد و به دنبال تفرقه در بین امت اسلامی است تا کشورهای اسلامی به کشورهای کوچک تبدیل شوند و با یکدیگر درگیر باشند تا اسرائیل را تهدید نکنند.


ما شاهد انفجارها و کشتارها در کشورهای عربی و اسلامی از جمله سوریه و عراق و انتقال تندروها به این کشورها هستیم. ملت یمن با قدرت در برابر آنها مقاومت می کند. همه شهروندان یمنی امروز به مبارزانی برای مقاومت تبدیل شده اند. نیروهای ارتش و کمیته های مردمی به عملیات در داخل مرزهای عربستان سعودی ادامه می دهند و موفقیت ها و پیشروی های خوبی داشته اند. آنها همچنین در مناطقی که القاعده حضور دارد مانند تعز، عدن و دیگر مناطق هم موفقیت هایی داشته اند. ما از همه حامیان حقوق بشر و جامعه جهانی درخواست می کنیم به ملت مظلوم یمن که با بمباران و کشتار روبرو هستند، کمک کنند. رنج زنان و کودکان در یمن بسیار گسترده است. ما شاهد تولد نوزادان زودرس در یمن هستیم، در حالی که بیمارستان ها برای امدادرسانی به آنها شرایط مناسبی ندارند. مشکل دیگر کمبود مشتقات نفتی و تجهیزات پزشکی است. کودکان یمنی به علت ادامه محاصره در هفت ماه گذشته از سوء تغذیه شدید رنج می برند. ما با شرایط فاجعه باری روبرو هستیم.

این جنگ همچنین پیامدهایی روانی برای کودکان یمنی دارد. ائتلاف سعودی فقط به گسترش فعالیت گروه های تروریستی در یمن کمک می کند که با اصول سازمان ملل تناقض دارد. ما امروز در یمن با هجمه گسترده ای از طرف استکبار جهانی، آمریکا و اسرائیل و متحدان عربشان روبرو هستیم. ما برای ثبت کردن این جنایت ها و کشتارها به صورت قانونی و حرفه ای تلاش می کنیم و دیر یا زود این مدارک را در اختیار نهادهای حقوقی بین المللی قرار خواهیم داد و برای محاکمه این مجرمان تلاش خواهیم کرد تا نتوانند از عدالت فرار کنند و عدالت انسانی محقق شود.
ما باور و ایمان داریم خداوند امت اسلامی را از این خاندان یاغی و طغیانگر و ظالم دست نجات خواهد داد. ما امیدواریم امنیت و ثبات در یمن برقرار شود.
ما از همه دوستان و کشورهایی که به مقاومت ملت یمن کمک می کنند، تشکر می کنیم.

 

کد مطلب: 47522
زمان انتشار: شنبه 11 مهر 1394 - 10:55:13
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد