به روز شده: 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 47564
زمان انتشار: سه شنبه 14 مهر 1394 - 11:00:02

تغییر مسیر تحقیقات شورای حقوق بشر درباره یمن با پول عربستان

تغییر مسیر تحقیقات شورای حقوق بشر درباره یمن با پول عربستان
حقوق بشر  > جهان  - طرح پیشنهادی هلند که با مشارکت آلمان و 6 کشور اروپایی دیگر آماده شده بود و بر اساس آن قرار بود هیأتی برای بررسی وضعیت حقوق بشر این کشور و تهیه گزارشی در این باره به یمن برود ، با کارشکنی های عربستان پس گرفته شد و تهیه گزارش نقض حقوق بشر در یمن از دستور کار شورای حقوق بشر خارج شد.

به گزارش ایرنا، عربستان همراه با چند کشور عربی دیگر از ششم فروردین سال جاری به یمن تجاوز نظامی کرده و طی این مدت با زیر پا گذاشتن قوانین بین الملی و انسانی مرتکب جنایت های زیادی از جمله جنایت های جنگی و نقض حقوق بشر در این کشور شدند .
این حملات و تجاوزها ابتدا با حمایت کشورهای غربی همراه بود اما پس از مدتی شدت فاجعه و اوضاع بد مردم یمن و همچنین این حملات و کشتارها به حدی رسید که کشورهای غربی نیز نتوانستند در این خصوص سکوت کنند و به همین دلیل کم کم صدای آن ها نیز در آمد و سازمان های فعال در حوزه حقوق بشر خواستار تحقیقات بین المللی در یمن شدند .
عربستان که از یک سو خود طرف اصلی این ماجرا بود ، پیوسته و از طرق مختلف تلاش می کرد خود را مدافع یمنی ها و دموکراسی در این کشور نشان دهد و به همین دلیل در محافل بین المللی سعی می کرد انقلابی های یمن را مقصر نشان دهد و اینگونه مانع تصویب هرگونه قطعنامه ای ضد خود در سازمان ها و نهادهای بین المللی شود .
عربستان که سابقه بسیار بدی در خصوص حقوق بشر در داخل مرزهای خود دارد ، پیوسته مورد انتقاد فعالان حقوق بشری بوده اما همواره سعی کرده است به طرق مختلف و از جمله کمک های مالی به نهادهای بین المللی و به وسیله پول این سازمان ها را بخرد تا مانع تمرکز بر پرونده حقوق بشری این کشور شوند .
اسفند ماه سال گذشته فیصل بن حسن طراد نماینده عربستان در کمیساریای عالی حقوق بشر در ژنو، یک میلیون دلار از طرف دولت ریاض به این نهاد اهدا کرد.
کمک یک میلیون دلاری عربستان به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، باعث تقدیر و تشکر این نهاد از تلاش های عربستان برای پاسداشت حقوق بشر شد !
روزنامه عربستانی الشرق الاوسط، آن زمان اعلام کرد این کمک عربستان در راستای جلوگیری از کسری بودجه سال 2015 این نهاد حقوق بشری بوده است.
فیصل بن حسن طراد نماینده عربستان در کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در این باره بر حمایت عربستان از این کمیساریا و در کل، موضوع حقوق بشر تأکید کرد.
از سوی دیگر، کمیساریای عالی حقوق بشر نیز، با نهایت تشکر از کمک یک میلیون دلاری عربستان به این نهاد، از تلاش های عربستان در راستای حقوق بشر و گسترش آن تقدیر کرد!
کمک سعود ی ها به نهاد حقوق بشر و دریافت تقدیر و تشکر این نهاد، در حالی است که مسأله نقض گسترده حقوق بشر در عربستان، شدیدا از سوی نهادهای خصوصی بین المللی محکوم شده است.

**گام دوم سعودی ها برای تاثیر گذاری بر نهاهای حقوق بشری
چند هفته پیش نیز فیصل بن حسن طراد نماینده عربستان در سازمان ملل در ژنو به عنوان رییس کمیته کارشناسان مستقل در شورای حقوق بشر سازمان ملل تعیین شد .
این مقام سعودی ریاست دیپلمات های متشکل از پنج کشور عضو را بر عهده گرفت که مسئولیتشان انتخاب کارشناسان حقوق بشر از کشورهای مختلف جهان است.
سازمان حقوقی ' خبرنگاران بدون مرز' پس از این انتصاب ، در بیانیه ای اعلام کرد تعیین فیصل بن حسن طراد نماینده عربستان در سازمان ملل در ژنو به عنوان رییس کمیته کارشناسان مستقل در شورای حقوق بشر سازمان ملل، بسیار مسخره است .
این سازمان افزود : این بسیار زشت است که سازمان ملل از این مقام چشم پوشی می کند زیرا عربستان از جمله کشورهایی است که در زمینه حقوق بشر بدترین وضعیت را دارد و مردم خود را شدیدا سرکوب می کند و بهترین دلیل آن این است که این کشور رتبه 164 از 180 در جدول آزادی مطبوعات را دارد .
سازمان یو آن واچ نیز با اعتراض در خصوص این تعیین گفت: شمار کسانی که در سال 2015در عربستان با جدا شدن سر از تن اعدام شده اند ، از شمار اعدامی های داعش بیشتر است .
سازمان خبرنگاران بدون مرز نیز افزود: پرونده حقوق بشر عربستان بسیار فاجعه بار است .
هلال نورمدیر اجرایی «دیده بان سازمان ملل» به نقل از روزنامه ایندیپندنت نوشت: « عربستان در زمینه نقض آزادی های مذهبی و حقوق زنان بدترین سابقه را در جهان دارد.»
خبرگزاری اسپوتنیک نیز نوشت: «همین که عربستان یکی از اعضای این شوراست به اندازه کافی بد هست، اما اینکه سازمان ملل یک مقام سعودی را به سمت ریاست چنین هیاتی منصوب کند، نمک پاشیدن روی زخم ناراضی هایی است که در زندان های عربستان در رنج به سر می برند.»
پس از تعیین این نماینده عربستانی به ریاست این شورا ، فعالان حقوقی در منطقه از این کار شدیدا انتقاد کرده و آن را رسوایی بزرگی برای سازمان های بین المللی دانستند .

**تلاش کشورها و سازمان های بین المللی و یمنی برای محاکمه عربستان
عربستان همراه با چند کشور عربی و با حمایت کشورهای غربی روز ششم فروردین برای به قدرت بازگرداندن رییس جمهوری فراری و مستعفی یمن حملات هوایی ضد این کشور فقیر عربی را آغاز و آن زمان اعلام کرد هدف از این کار بازگرداندن دولت قانونی یمن بر سرکار است و به نوعی ژست حامی دموکراسی بودن را گرفت و این درحالی است که در خود این کشور و دیگر کشورهای عربی همراه با عربستان در این تجاوز مساله ای که جای خالی آن بسیار احساس می شود، دموکراسی است .
اواخر شهریور چند نهاد حقوق بشری یمنی با شرکت در نشست های شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، اسناد و مدارک نقض حقوق بشر و جنایت های جنگی عربستان در یمن را به این شورا ارائه کردند. یمنی ها تلاش داشتند اعضای این شورا را متقاعد کنند تا با تشکیل کمیته حقیقت یاب برای محاکمه عربستان موافقت کنند.از سویی، فعالان حقوق بشر یمنی در ژنو از نهادهای بین المللی به دلیل سکوت در قبال جنایت های عربستان و نقض حقوق بشر انتقاد کردند.
آن زمان وزارت بهداشت یمن در گزارشی اعلام کرد، بیش از پنج هزار و 400 یمنی در تجاوز ائتلاف عربی کشته و بیش از 13 هزار و 600 تن دیگر زخمی شده اند. طبق این گزارش، 60 درصد زیرساخت های بهداشتی یمن نیز از بین رفته است.
دیده بان حقوق بشر نیز چندی پیش اعلام کرد ، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در تجاوز هوایی به منطقه صعده یمن از بمب های خوشه ای استفاده کرده اند.
به گفته این سازمان، این بمب ها در 600 متری یکی از نواحی پرجمعیت ریخته شده است.
استیو گوس؛ مدیر بخش بررسی تسلیحات دیده بان حقوق بشر گفت:'بمب های خوشه ای نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان مناطقی را در نزدیکی دهکده ها هدف قرار داده و باعث به خطر افتادن جان مردم محلی شده است.'
دیده بان حقوق بشر افزود بمب های خوشه ای استفاده شده در یمن که از جمله سلاح های ممنوعه بین المللی است، اخیرا توسط آمریکا به کشورهای عربستان و امارات تحویل داده شده است.
نکته دیگر در این زمینه این است که این حمله از مصادیق نسل کشی وپاکسازی مذهبی نیز شمرده می شود؛ زیرا صعده در شمال یمن، اصلی ترین مرکز زندگی زیدی های یمن است و بمباران فاجعه بار این منطقه و آماج قرار دادن غیر نظامیان ساکن این منطقه به وسیله بمب های خوشه ای آمریکایی ، از مصادیق بارز نسل کشی است که عربستان به منظور خشکاندن ریشه اصلی انقلاب یمن، به آن مبادرت کرده است وآمریکا نیز به عنوان سازنده و فروشنده این تسلیحات ممنوعه به عربستان سعودی، درست به اندازه این رژیم در ارتکاب این جنایت شریک است و باید پاسخگو باشد.
استفان اوبراین معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه در تاریخ 19 اوت به شورای امنیت گزارش داد از هر 5 یمنی 4 تن آنها یعنی حدود 21 میلیون تن نیازمند کمک های بشر دوستانه هستند و 1.5 میلیون تن در داخل یمن آواره شدند.
اوبراین حمله هوایی عربستان به بندر الحدیده و اطراف آن را مغایر با قوانین بشر دوستانه بین المللی خواند.
وی از جامعه بین المللی خواست با ایجاد یک سازوکار بین المللی مستقل هر چه سریعتر اقدام به تحقیق درباره موارد نقض حقوق بشر در یمن کنند.
اداما دیانگ مشاور دبیر کل سازمان ملل در امور جلوگیری از کشتار جمعی و جنیفر والش مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل درباره جلوگیری از نقض حقوق بشر نسبت به جنایات عربستان در یمن اظهار نگرانی کردند.

** تلاش های هلند برای انجام تحقیقات بین المللی در زمینه ارتکاب جنایات جنگی در یمن
خبرگزاری آسوشیتدپرس دوم مهرماه جاری گزارش داد ، کشور هلند قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه عربستان ارائه کرد.
این قطعنامه پیشنهادی زمینه را برای تصویب قطعنامه ای نهایی در خصوص ایجاد و یا عدم ایجاد کمیته ای حقیقت یاب در یمن پیش از آغاز نشست سه هفته ای این شورا در تاریخ 2 اکتبر فراهم می آورد.
دیپلمات های هلندی از مسئول حقوق بشر سازمان ملل خواستند تا هیاتی را برای تهیه گزارشی در خصوص سوءاستفاده ها و جرایم عربستان مرتبط با جنگ در یمن به این کشور جنگ زده در خاورمیانه اعزام نماید.
آسوشیتدپرس تأکید کرد: البته شورای حقوق بشر هیچ قدرت اجباری برای اجبار کشورها به اقدام کاری را ندارد اما کارهای این شورا می تواند موارد نقض حقوق بشر را برجسته تر سازد.
فیلیپ دام معاون مسئول حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ضمن استقبال از این اقدام هلند، آن را نشانه رهبری اصولی کشور هلند دانست و تأکید کرد: کشورهای عربی نظیر عربستان به نظر می رسد کاملا مصمم هستند تا از انجام هرگونه تحقیق و موشکافی در جنگ یمن جلوگیری کنند، اما این اقدام می تواند مسیر را برای انجام این اقدامات تحقیقی هموار سازد.
پس از این اقدام هلند که با استقبال بسیاری از سازمان های بین المللی و یمنی ها مواجه شد ،سعودی ها تلاش گسترده ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل انجام دادند تا از پیشنهاد هلند برای انجام تحقیقات در زمینه ارتکاب جنایات جنگی در یمن جلوگیری کنند.
سعودی ها در همین زمینه تعداد زیادی از نمایندگان کشورهای مختلف را در ژنو فراخواندند تا طرحی را ارائه دهند که براساس آن نیروهای انصارالله یمن به دلیل ارتکاب جنایات جنگی محکوم شوند!

**دلارهای نفتی عربستان این بار نیز نتیجه داد
از قدیم گفته می شد که ' دینار دین بر است ' یعنی پول می تواند اعتقادات برخی از افراد سست عنصر و سست ایمان را متزلزل کند و این بار در نهادهای بین المللی مشاهده شد که عربستان به نوعی با پول توانست یکی از نماینده های خود را که پادشاه این کشور را پرستش می کنند ، به شورای حقوق بشر بفرستد هرچند که این کشور به گواهی سازمان های حقوقی فعال در عربستان و خارج از این کشور پرونده بسیار سیاهی در خصوص حقوق بشر دارد .
وی همراه با دیپلمات های عربستانی با اعمال نفوذ مانع تحقیقات بین المللی در خصوص جنایات جنگی در یمن شدند و البته این طبیعی بود چون عربستان از مدت ها پیش برای چنین موقعیت هایی برنامه ریزی کرده بود و کسی هم انتظار نداشت با وجود وی و اشخاص مانند وی در این شورا چنین قطعنامه ای تصویب شود و در این میان نکته جالب اینکه کشور متجاوز به یمن که به گواهی سازمان های بین المللی مرتکب کشتار و جنایت های زیادی در یمن شده است ، ژست مدافع حقوق بشر به خود می گیرد و خواستار محاکمه جنبش مردمی و انقلابی انصارالله یمن به اتهام جنایت جنگی می شود و اینگونه است که می بینیم این کشور می خواهد جای بیگناه را با گناهکار در دادگاه عوض کند .
پس از همه این اقدام ها ، دولت های غربی در یک چرخش موضع آشکار در شورای حقوق بشر سازمان ملل، طرح انجام تحقیقات پیرامون موارد نقض حقوق بشر در یمن را که طی شش ماه گذشته منجر به مرگ هزاران غیر نظامی شده است، از دستور کار خارج کردند.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در این خصوص نوشت: این اقدام در پی آن صورت گرفت که هلند پیش نویس این طرح را که با حمایت گروهی از کشورهای غربی تهیه کرده بود و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل را ملزم به اعزام کارشناسان برای انجام تحقیقات به یمن می کرد، کنار گذاشت.
این طرح به دنبال گزارش ماه جاری زید رعد حسین کمیسر شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره موارد گسترده تلفات غیر نظامیان در اثر حملات هوایی عربستان و همچنین گروه های دیگر تهیه و تنظیم شده بود.
طرح پیشنهادی هلند همچنین از طرف های درگیر می خواست تا اجازه ارسال کمک های بشردوستانه برای ساکنان مناطق آسیب دیده و همچنین ارسال سوخت به منظور دایر ماندن بیمارستان ها را بدهند.
با این حال پس از مخالفت شدید عربستان سعودی و شرکای عربی ریاض، دولت های غربی با قطعنامه ای موافقت کردند که در آن هیچگونه اشاره ای به تحقیقات مستقل و بین المللی در خصوص نقض حقوق بشر در یمن نشده است.
در عوض ، قطعنامه جدید از دستور عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن مبنی بر تشکیل یک کمیسیون تحقیقات ملی حمایت کرده و تنها خواستار «فراهم شدن کمک های فنی و همکاری با دولت (مستعفی) یمن در زمینه ظرفیت سازی» شده است.
فیلیپ دم، معاون دیده بان حقوق بشر در ژنو در واکنش به این موضوع گفت نتیجه این اقدام «یک فرصت از دست رفته برای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد » و همچنین حمایت از عربستان در برابر تحقیقات درباره نقض قوانین جنگی بود که احتمالاً باز هم به آن ادامه می دهد .
وی گفت: «این زمان مناسبی به منظور بررسی نقض حقوق بشر از طرف های درگیر در یمن بود.»
فیلیپ دم از همدستی انگلیس و آمریکا در پس گرفتن طرح پیشنهادی هلند خبر داد و افزود : انگلیس و آمریکا طرفدار متحد استراتژیک خود عربستان هستند .

** انتقاد آکسفام از ناکامی سازمان ملل در رسیدگی به نقض های حقوق بشر در یمن
موسسه خیریه آکسفام از سازمان ملل به خاطر تایید قطعنامه پیشنهادی عربستان درباره یمن به جای انجام بررسی مستقل درباره نقض های مکرر حقوق بشر در این کشور انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورای امنیت سازمان ملل از پیشنهاد عربستان درباره یمن به منظور انجام یک بررسی ملی درباره نقض حقوق بشر در یمن و در بحبوحه درگیری ها در این کشور حمایت کرد.
سجاد محمد سجاد، مدیر منطقه ای آکسفام گفت: از زمان آغاز درگیری ها در یمن تمامی طرفین درگیر در این کشور به نقض حقوق بشر و قوانین جنگی متهم شده اند. این واقعا شرم آور است که اعضای شورای امنیت سازمان ملل در اجرای یک بررسی و تحقیق مستقل درباره این موارد ناکام مانده اند.

کلید واژه: یمن - شورای حقوق بشر
کد مطلب: 47564
زمان انتشار: سه شنبه 14 مهر 1394 - 11:00:02
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد