به روز شده: 9 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 48139
زمان انتشار: شنبه 30 آبان 1394 - 15:16:05

امین زاده: بیمه وکالت باید اجرایی شود

امین زاده: بیمه وکالت باید اجرایی شود
حقوق شهروندی  - معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: افراد ضعیف توانایی پرداخت تعرفه‌های قانونی را ندارند به طرح دوم یعنی طرح بیمه وکالت رسیدیم که معتقدیم این طرح باید در سراسر جامعه گسترش یابد.

به گزارش تسنیم، الهام امین‌زاده در دومین مجمع حقوقدانان و وکلای نیکوکار که در کمیته امداد در حال برگزاری است اظهار داشت: ما در معاونت حقوقی رئیس جمهور به دنبال 3 مورد وکیل خانواده، بیمه وکالت و وکالت اجباری هستیم که تیمی بر روی این 3 مورد کار می‌کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در خانواده کمیته امداد در سال‌های اخیر کمک و مشاوره حقوقی وکلای نیکوکار جریان دارد اما همه اقشار جامعه در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود نیازمند آگاهی‌ها و مشاوره حقوقی هستند.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: یک وکیل در صورت مراجعه یک موکل در شرایط خاص به دلیل عدم اشراف به وضعیت پرونده باید مدتی را صرف مطالعه کند تا اشراف نسبت به آن حاصل شود که این فرآیند زمان‌بر و هزینه‌بر است اما اگر وکیل خانواده حضور داشته باشد چه بسا بار پروند‌ه‌های قضایی برای دستگاه قضا کم شود. طرح وکیل خانواده می‌تواند به عنوان عنصری پیشگیرانه جلوی بسیاری از پیامدها را بگیرد این طرح در نقل و انتقال اموال غیرمنقول، حضانت، ازدواج، انواع قراردادها و ... کاربرد دارد.

امین‌زاده خاطر نشان کرد: از آنجایی که داشتن وکیل امری هزینه‌بر است و افراد ضعیف توانایی پرداخت تعرفه‌های قانونی را ندارند به طرح دوم یعنی طرح بیمه وکالت رسیدیم که معتقدیم این طرح باید در سراسر جامعه گسترش یابد. اگر بیمه وکالت انجام شود از بار حقوقی و کاری مراجع قضایی نیز می‌کاهد.

وی با اشاره به وکالت اجباری به عنوان طرح سومی که در معاونت حقوقی رئیس جمهور در دست بررسی است افزود: در خانواده کمیته امداد کمک وکلا به عنوان فرهنگ نهادینه شده است. اما باید بگوییم بخشی از فرهنگ‌سازی مسئله اقتصادی است و به دلیل اینکه اقشار ضعیف نمی‌توانند تعرفه وکلا را پرداخت کنند در نتیجه نمی‌توانند از خدمات مشاوره حقوقی بهره‌مند شوند.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: گفتمان بین وکلا و آحاد مردم باید از گفتمان غیرشفاف به گفتمان معلوم تبدیل شود و نباید نگاه ثروت‌اندوزی و کاسب‌کارانه باشد.

امین‌زاده بیان کرد: موضوع بیمه وکالت نباید وابسته به همه امور شود چرا که در همه امور نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی نیست لذا می‌توانیم مانند بیمه درمانی که بیمار در آن فرانشیز پرداخت می‌کند در این طرح نیز خود موکل مبلغی را به عنوان پرداخت مستقیم به وکیل داشته باشد. امیدواریم در سومین مجمع وکلای نیکوکار کمیته امداد اجرای این 3 طرح به عنوان خبری خوش اعلام شود.

وی خاطر نشان کرد: برخی از پرونده‌های حقوقی و قضایی به دلیل عدم آگاهی مردم است که می‌تواند با انجام مشاوره‌های حقوقی وضعیت بهتری پیدا کند به خصوص در مسائلی از قبیل مشاوره‌های قبل از ازدواج، دعاوی مربوط به طلاق.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه وکیل برای دفاع از حق است اما وکلا باید هدف دفاع از عدالت را داشته باشند، تصریح کرد: وکیل می‌تواند از جرم‌زدایی جلوگیری کند. زبان وکلا با مردم مانوس باشد ضمن اینکه روش‌های حل اختلاف از طریق روش‌های سنتی نیز اثربخش است. امیدواریم که طرح مذکور را با وزارت رفاه و وزارت کشور نهایی کنیم و شاهد خدمات گسترده‌ای در این زمینه باشیم.

کد مطلب: 48139
زمان انتشار: شنبه 30 آبان 1394 - 15:16:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده