به روز شده: 2 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 48607
زمان انتشار: چهارشنبه 2 دی 1394 - 16:27:58

بازداشت ۳۲ اخوانی در مصر با نزدیک شدن سالروز انقلاب 25 ژانویه

بیداری اسلامی > مصر  - منابع مصری گزارش دادند که همزمان با نزدیک شدن به سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه، نیروهای امنیتی این کشور ۳۲ نفر از رهبران و اعضای جماعت اخوان المسلمین را بازداشت کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، دستگاه های امنیتی وزارت کشور مصر 22 نفر از رهبران اخوان المسلمین را به اتهام مشارکت در فعالیت های خصمانه، تحریک مردم و حمله به تاسیسات عمومی و خصوصی بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی مصر همچنین 10 نفر از اعضای آنچه کمیته های عملیاتی اخوان المسلمین برای هدف قرار دادن نیروهای ارتش و پلیس و تاسیسات مهم و حیاتی خوانده شده است، بازداشت کردند.

از سوی دیگر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر روز گذشته به منتقدانش درباره برگزاری تظاهرات در سالروز پیروزی انقلاب 25 ژانویه 2011 میلادی هشدار داد.

وی طی سخنانی خطاب به مردم مصر گفت من به اراده و انتخاب شما آمده ام و به هیچ وجه حکومت را به زور از شما نگرفتم.
گروههای مخالف از جمله اخوان المسلمین و خانواده های زندانیان و فعالان مصری خواستار برگزاری تظاهرات در روز 25 ژانویه سالروز سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع این کشور شده اند.

دولت مصر در نوامبر سال 2013 میلادی برای جلوگیری از تکرار اعتراضاتی که به سرنگونی مبارک و برکناری محمد مرسی شد، قانون برگزاری تظاهرات در این کشور را به تصویب رساند. بر اساس این قانون هرگونه تظاهرات بدون اخذ مجوز از سوی وزارت کشور ممنوع است.

بعد از تصویب این قانون مقامات مصری صدها تظاهرات کننده را دستگیر کردند.
از زمان عزل مرسی از قدرت، نیروهای پلیس و ارتش این کشور دست‌کم 1400 تظاهرات کننده طرفدار مرسی را کشته و بیش از 15 هزار اسلامگرا را سرکوب و زندانی کرده‌اند.

تا کنون صدها تن از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

سازمان‌‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر هم دولت السیسی را سرکوبگر‌تر از رژیم مبارک دانسته‌اند.

رهبر اخوان المسلمین و 148 نفر دیگر به حبس محکوم شدند

دادگاه نظامی مصر حکم حبس 149 نفر از جمله محمد بدیع رهبر جماعت اخوان المسلمین، صفوت حجازی و محمد بلتاجی را به حبس محکوم کرد.

یک منبع قضایی گفت دادگاه نظامی که در منطقه الهایکستب (جاده قاهره- سوئز) تشکیل شد، بدیع، بلتاجی و حجازی را به 10 سال حبس محکوم کرد و علاوه بر آن 56 نفر از متهمان را که در دادگاه حضور داشتند به 3 تا 7 سال حبس و 90 نفر دیگر را به صورت غیابی به حبس ابد محکوم و 50 متهم را تبرئه کرد.

به گفته این منبع، دادستانی اتهاماتی از قبیل ارتکاب خشونت در استان سوئز در قضیه معروف به «حوادث سوئز» که پس از کشتار هواداران مرسی در میدان رابعه العدویه و النهضه رخ داد، به این متهمان وارد کرده است.

کلید واژه: مصر
کد مطلب: 48607
زمان انتشار: چهارشنبه 2 دی 1394 - 16:27:58
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین