به روز شده: 9 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 49407
زمان انتشار: سه شنبه 4 اسفند 1394 - 16:12:14

امین زاده: تعداد زیاد عناوین در قانون یکی از دلایل فساد و رانت است

امین زاده: تعداد زیاد عناوین در قانون یکی از دلایل فساد و رانت است
حقوق شهروندی  - معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: تعداد زیاد قوانین در کشور یکی از دلایل فساد و رانت می شود، اکنون 11 هزار عنوان قانون در کشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا، الهام امین زاده روز سه شنبه در پنل تخصصی حقوقی و قضایی همایش تبیین برنامه ششم توسعه افزود: پس از گذشت 110 سال از اولین قانونگذاری در کشور ما 11 هزار عنوان قانون داریم که اینها منشا فساد و رانت می شود.
وی اظهارداشت: کسی که راه و چاه قانون را می داند به خوبی از آن استفاده می کند و کسانی که از قوانین اطلاع خاصی ندارند متضرر می شوند.
وی تصریح کرد: به همین منظور باید قوانین صحیح را به مردم ارائه دهیم تا سرپیچی از قانون را به حداقل برسانیم.
امین زاده ادامه داد: باید جلوی بسیاری از سوء استفاده ها گرفته شود چرا که فساد در تورم قوانین وجود دارد و هنر در تصویب یا ایجاد قانون نیست بلکه قانون باید آخرین راه حل باشد اما در اکثر اوقات در اولین مرحله سراغ قانون می رویم.
معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: یکی از عقب ماندگی های ما در حوزه حقوقی عدم تعریف صحیح از حوزه حقوقی و قضایی است که در این زمینه سازمان مدیریت و برنامه ریزی صحبت هایی شده که برنامه غذایی از حقوقی تفکیک شود چرا که اگر یک جا باشد کشور آسیب می بیند.
وی تصریح کرد: همچنین باید همکاران حوزه حقوقی نیز با وظایف خودشان به خوبی آشنا باشند و ما از نظر حقوقی فعالیتمان با قضایی متفاوت است به همین منظور احکام جداگانه ای در برنامه ششم داریم.
امین زاده گفت: 6 احکام پیشنهادی در حوزه حقوقی ارائه شد که یک حکم ما تصویب گردید و انتظار داریم رییس جمهور محترم و دیگر مسوولان برنامه های بهتری در حوزه حقوقی برای ما داشته باشند.
وی به حکم پیشنهادی حوزه حقوقی در برنامه ششم اشاره کرد و گفت: این حکم مشوق های دستگاه های دولتی است به دلیل این که بی انگیزگی در میان آنها وجود دارد چون معاونت های پارلمانی و حقوقی با هم هستند.
امین زاده افزود: ما 82 سرفصل را با سازمان مدیریت و برنامه ریزی در قالب تفاهم نامه امضا کردیم که به صورت حضوری دوره های آموزشی با اساتید حقوقی داشته باشیم که قرار است در زمینه گمرک، محیط زیست و مالیات آموزش هایی را شروع کنیم.
وی با بیان این که البته برخی از این آموزش ها از هفته گذشته آغاز شده است گفت: برای معاونت حقوقی وزارتخانه ها آموزش هایی آغاز کرده ایم که برخی از عناوین آن نحوه مذاکره و انعقاد قراردادهای بین المللی است.
امین زاده در ادامه با بیان اینکه مردم باید امنیت حقوقی داشته باشند و با حقوق شهروندی آشنا باشند گفت: اگر امنیت حقوقی و فراهم کنیم بسیاری از مشکلات حل می شود و اکنون خیلی از مردم نمی دانند که این قانون ها به چه شیوه است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: از طریق رسانه ها، مدارس، فیلم های آموزشی و دوره های مختلف باید آموزش حقوقی را به مردم ارائه کرد.
وی خاطرنشان کرد: ما فعالیت های گسترده ای در این زمینه آغاز کرده ایم که با همکاری ستاد صیانت از حقوق شهروندی و اکنون پدیده حقوق شهروندی در ذهن ها جا گرفته است.
وی ادامه داد: باید حس شهروندی، فرهنگ حقوق شهروندی ، شهروند فعال و قوانین مربوط به آن را به مردم ارائه دهیم.
پنل تخصصی حقوقی و قضایی همایش تبیین برنامه ششم توسعه امروز سه شنبه در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.

کلید واژه: الهام امین زاده
کد مطلب: 49407
زمان انتشار: سه شنبه 4 اسفند 1394 - 16:12:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده