به روز شده: 8 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 50669
زمان انتشار: چهارشنبه 12 خرداد 1395 - 14:16:34

نماینده کلیمیان: امام(ره) زمینه استیفای حقوق شهروندی برابر را برای اقلیت ها فراهم کرد

نماینده کلیمیان: امام(ره) زمینه استیفای حقوق شهروندی برابر را برای اقلیت ها فراهم کرد
اقلیت ها  -  نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حقوق اقلیت ها در اندیشه امام خمینی(ره) گفت:ایشان زمینه را برای استیفای حقوق شهروندی برابر برای ادیان توحیدی در ایران فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، سیامک مره صدق روز چهارشنبه در همایش بین المللی گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی(ره) و جهان معاصر افزود: از زمانی که اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) به طور جدی در عرصه بین الملل و رسانه مطرح شد و ایشان در مرکز تفکرات قرار گرفت، همواره در سخنرانی ها بر ‌مواضع خود درباره برابری حقوق اقلیت های دینی تاکید داشتند.
وی اظهار داشت: امام راحل همواره این نکته را مطرح می کردند که مبنای حکومتی ایشان بر اساس برابری حقوق شهروندی اقلیت های مذهبی با دیگران است حتی در ملاقاتی هم که با پیروان این ادیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی داشتند این جمله را بیان کردند،' ایران برای همه ایرانیان و همه پیروان ادیان توحیدی است'.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امام خمینی (ره) تفاوت و تبعیضی میان مردم ایران و پیروان ادیان توحیدی قائل نبودند و همه را به دلیل ایرانی بودن دارای امتیاز مساوی می دانستند، بارها تاکید داشتند که برنامه حکومت مورد نظر این نیست که این قشر از جامعه در فشار و تنگنا باشد.
وی با بیان اینکه یکی از آرزوهای پیروان ادیان توحیدی استیفای حقوق شهروندی برابر است، خاطر نشان کرد: در قانون اساسی پادشاهی، از زرتشتیان، مسیحیان و کلیمیان یاد شده در حالیکه در قانون اساسی پس از پیروزی انقلاب، به ایرانیان زرتشتی، ایرانیان مسیحی و ایرانیان کلیمی اشاره شده است.
مره صدق اضافه کرد: وجود بزرگمردانی تاریخ ساز نظیر امام خمینی (ره) در سیر تطور اندیشه های سیاسی، زمینه را برای استیفای حقوق شهروندی ادیان در ایران فراهم می کند.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیام های ویژه ای که امام خمینی (ره) به مناسبت های مختلف به پیروان ادیان توحیدی در داخل ایران می فرستادند،گفت:‌ زمان انقلاب وقتی پرسنل بیمارستان خیریه دکتر سفیر (ویژه کلیمیان)به کمک مجروحانی شتافتندکه درکوچه و خیابان بر اثرحمله نیروهای دژخیم شاهنشاهی آسیب دیدند، امام راحل به طور رسمی پیام تشکری از پاریس برای مسئولان این بیمارستان ارسال کردند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این مراسم که با حضور حجت الاسلام سید حسن خمینی در کتابخانه ملی برگزار شد، از 5 جلد کتاب با موضوع گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی (ره) و جهان معاصر رونمایی شد.
در این مراسم همچنین پیام آیت‌الله عبدالله جوادی آملی مفسر بزرگ قرآن به صورت ویدیویی پخش شد و یادگار امام (ره) هم سخنرانی کرد.

کلید واژه: حقوق اقلیت ها
کد مطلب: 50669
زمان انتشار: چهارشنبه 12 خرداد 1395 - 14:16:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو