به روز شده: 7 ساعت و 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 51564
زمان انتشار: شنبه 16 مرداد 1395 - 08:23:46

مبانی حقوق بشر اسلامی کمال و سعادت انسان را تضمین می کند

مبانی حقوق بشر اسلامی کمال و سعادت انسان را تضمین می کند
حقوق بشر  > ایران  - حجت الاسلام محمد سالم محسنی، حقوق بشر اسلامی را راه نجاتی برای تمامی آحاد بشر برشمرد و گفت مبانی اسلامی مبتنی برخدامحوری می تواند انسان را به کمال برساند که غایت و هدف خلقت است.

افسانه‌شیپوری: فلسفه‌ نامگذاری چهاردهم مرداد به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» از آن جهت است که در چنین روزی اعلامیه حقوق بشر اسلامی در اجلاس وزرای امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی به تصویب رسید. این تاریخ فرصتی شد که گفتمان‌های حقوق بشر اسلامی مرحله نوینی از شکوفایی را طی کند.به گفته اندیشمندان و صاحبنظران این حوزه، حقوق بشر اسلامی وغربی از نظر مبنایی تفاوت هایی دارند.

در این خصوص، حجت الاسلام محمد سالم محسنی، دکترای فلسفه اسلامی از جامعة المصطفی و دومین برنده جایزه جشنواره کتب و پایان نامه های حوزه حقوق بشراز کشور دوست و همسایه افغانستان، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، گفت: مبانی حقوق بشرغربی مبتنی برانسان محوری و نگاه سکولاریستی است، در حالی که مبانی حقوق بشر اسلامی مبتنی بر خدامحوری است چون انسان را درپیوند دائم و ارتباط با خدا معنا وتفسیر می کند.

وی افزود: حقوق بشر قبل از اینکه مرتبط به دین و مذهب خاصی باشد، مربوط به بشر است و از این لحاظ تفاوتی ندارند،اما حقوق بشرغربی که با مبانی حقوقی و رویکرد انسان محورانه تدوین شده با حقوق بشر اسلامی مبتنی بروحی و آموزه های قرآنی تفاوت دارد که حقوق انسان را هم با نگاهی که به بشر و ارتباط او با خدا دارد تعریف می کند. از این جهت حقوق بشر اسلامی می تواند راه نجات تمامی آحاد بشر باشد و انسان را به کمال  و سعادت برساند که غایت وهدف خلقت است.

حجت الاسلام محسنی با بیان اینکه در اصل شناسایی حق ها تفاوتی دراین دو وجود ندارد، گفت: تفاوت در ناحیه قلمرو این حقوق است که بسیاری از حق ها مثل حق آزادی بیان و آزادی ازدواج در هر دو وجود دارد، اما آزادی در اسلام بی قید وبندی و ولنگاری معنا نمی شود، حتی در لیبرالیسم غربی هم بسیاری آزادی را با ولنگاری مساوی نمی دانند. آزادی در اسلام با ریشه حق و تکلیف ارتباط دارد، آزادی به این معنی که هر فردی دارای حقی و حقوقی است و در برابر حقی که خداوند قرار داده تکلیفی هم قرار داده است،یعنی حق در کنار تکلیف اگر ادا نشود آزادی هم تأمین نشده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در حقوق بشر غربی بسیاری از حق ها محدودیت ندارد و اگر محدودیتی هم دارد صرفا به دلیل نظم عمومی است اما در اسلام این محدودیت ها علاوه بر نظم و امنیت عمومی رعایت مصالح معنوی و اهداف متعالی که خداوند از خلقت انسان در نظر دارد هم لحاظ شده است.به همین دلیل در قلمرو حق ها تفاوت هایی می بینیم.

 مدرّس فلسفه اسلامی در جامعة المصطفی در ادامه درباره راه کارهای کشورهای اسلامی برای شناساندن حقوق بشر اسلامی به جهانیان، گفت: اندیشمندان اسلامی باید نظریات خود را بر اساس مبانی فلسفی وعقلانی  مستدّل و تبیین کنند. کشورهای اسلامی باید با هماهنگی، همبستگی و ارتباط مستمر، خواسته های برحقشان را در سازمان های بین المللی و به خصوص سازمان ملل مطرح کنند و اگر جایی هم نقض حقوق بشر صورت می گیرد، درصدد اصلاح آن باشند و با تبیین درست وکامل مبانی اسلامی، حقوق بشر اسلامی را به جهانیان بشناسانند.

حجت الاسلام محسنی در پایان اظهاراتش در خصوص اقدامات آمریکا و کشورهای عضو ناتو در افغانستان و ادعاهای آنها در خصوص مبارزه با تروریزم در کشورش ،گفت: نیروهای ناتو با ادعای مبارزه با تروریسم وبه بهانه دفاع از حقوق بشر و مبارزه با طالبان به افغانستان آمدند، اما لشکرکشی آنها نه تنها درد مردم رنج دیده افغانستان را التیام نبخشید بلکه حضور آنها سبب یاس و ناامیدی مردم شد و در سالهای اخیر ظهور داعش نیز که دست پرورده همین کشورهای مدعی حامی حقوق بشری است بررنج و درد مردم افزوده است وما شاهد تلفات شمار زیادی از غیر نظامیان از جمله زنان وکودکان در افغانستان هستیم.  

کد مطلب: 51564
زمان انتشار: شنبه 16 مرداد 1395 - 08:23:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد