به روز شده: 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 52449
زمان انتشار: چهارشنبه 7 مهر 1395 - 09:25:34

حمایت انگلیس از تحقیقات سازمان ملل در مورد جنایات جنگی سعودی در یمن

حقوق بشر  > جهان  - روزنامه گاردین روز سه شنبه و در آستانه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، در گزارشی از تغییر موضع دولت انگلیس در قبال لزوم تحقیقات مستقل از سوی این نهاد بین المللی در مورد نقض حقوق بشر و جنایت جنگی عربستان سعودی و متحدانش در یمن خبر داد.

به گزارش ایرنا، گاردین نوشت: دولت انگلیس پس از یک تغییر موضع، نام خود را به فهرست دولت های درخواست کننده از سازمان ملل، برای اعزام هیات تحقیقاتی مستقل به یمن به منظور بررسی جنایت های جاری در این کشور اضافه کرده است.
این روزنامه انگلیسی افزود: این درخواست که نشان دهنده تغییر موضع در سیاست خارجی انگلیس شمرده می شود، قرار است هفته جاری در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو مطرح و به رای گذاشته شود.
گاردین نوشت: این اقدام از سوی فعالان حقوق بشری و کارزارهای حمایت از حقوق بشر مورد استقبال قرار گرفته است.
این روزنامه افزود: با توجه به متن طرح پیشنهادی و حمایت انگلیس از آن، نشان می دهد که دولت «ترزا می» برای اولین بار ضرورت تحقیقات مستقل از سوی کارشناسان بین المللی در مورد فجایع انسانی در یمن به رسمیت شناخته است.
گاردین نوشت: در این طرح پیشنهادی که از سوی دولت هلند به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شده، آمده است که «هیاتی تحقیقاتی با همکاری کارشناسان بین المللی به منظور بررسی و تهیه گزارشی برای مشخص شدن حقیقت در خصوص وضعیت حقوق بشر در یمن و خشونت های صورت گرفته از سپتامبر سال 2014 به این کشور اعزام شود.»
این روزنامه انگلیسی افزود: در این طرح از هیات اعزامی خواسته شده است تا یافته های خود را به صورت شفاهی در نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه و متعاقبا گزارش کتبی شان را تحویل نمایند.
گاردین نوشت: قرار است 47 عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشستی که روز پنجشنبه و جمعه در ژنو برگزار خواهد شد، به این طرح جنجالی رای دهند.
به نوشته این روزنامه انگلیسی، تاکنون 22 کشور عضو اتحادیه اروپا از این طرح پیشنهادی حمایت کرده اند.
گاردین نوشت: «جان فیشر» مدیر دیده بان حقوق بشر در ژنو گفت که هر چند این طرح پیشنهادی جای تحقیقات بین المللی و مستقل برای بررسی جنایات جاری در یمن را نمی گیرد «اما بایستی مورد حمایت قرار گیرد چرا که این گزارش از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
این روزنامه انگلیسی به نقل از وی افزود: این یک محک برای ارزیابی تعهد دولت انگلیس به موازین حقوق بشر است.
گاردین افزود: «سید احمد الوداعی»، مدیر مرکز حقوق بشر و دموکراسی بحرین نیز اظهار داشت: آنچه در یمن پس از بمباران های ائتلاف به رهبری عربستان به جای مانده، بزرگ ترین فاجعه بشری جهان است. اعتبار سازمان ملل به حمایت از این طرح بستگی دارد.
این روزنامه افزود: انگلیس پیشتر گفته بود که با انجام تحقیقات بین المللی و مستقل در خصوص جنایت های صورت گرفته در یمن مخالف نیست اما در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال گذشته میلادی مانع تراشی کرد. به همین خاطر سازمان ملل متحد به تشکیل کمیسون ملی یمن رای داد اما متعاقبا «رعد الحسین» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در آگوست گذشته اظهار داشت که این کمیسیون قادر به اجرای وظایفش نیست.
گاردین نوشت: در حال حاضر شمار کشته شدگان در یمن رو به افزایش است و تاکنون سه کمیته پارلمانی مجلس عوام خواستار بررسی جنایت های صورت گرفته در یمن شده اند.
این روزنامه انگلیسی نوشت: عربستان سعودی در مارس 2015 به بهانه حمایت از دولت یمن علیه معارضین حوثی که کنترل صنعا پایتخت این کشور را به دست گرفته بودند، به این کشور حمله کرد.
گاردین افزود: گزارش های منتشر شده حاکی از این است که یک سوم حملات هوایی عربستان در یمن علیه غیرنظامی بوده است.
این روزنامه با اشاره به حمایت های نظامی و پشت پرده دولت انگلیس از حملات نظامیان سعودی علیه یمن، نوشت: هنوز ابعاد حمایت های نظامی انگلیس از عربستان به طور دقیق مشخص نیست.
روزنامه ایندیپندنت نیز در گزارشی روز سه شنبه نوشت: به رغم درخواست دولت هلند از شورای حقوق بشر سازمان ملل در خصوص به جریان انداختن تحقیقاتی بین المللی و مستقل برای بررسی جنایات جاری در یمن اما بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس با آن مخالفت کرده بود.
این نشریه خبری افزود: «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس هفته گذشته اعلام کرده بود که کشورش از این تحقیق حمایت نمی کند و بیان داشت: «انگلیس به مجموعه ی بسیار بزرگی از منابع اطلاعاتی دسترسی دارد که ما را از جزئیات حوادث یمن آگاه می سازد»
ایندیپندنت نوشت: «پولی تراسکوت» عضو سازمان عفو بین الملل، این اقدام انگلیس را خیانت به مردم یمن توصیف کرد و گفت: این رفتار دولت انگلیس تکان دهنده است. درحالی که انگلیس ادعا می کند حامی عدالت است اما اکنون سردسته اسلحه فروشان شده است.
ایندیپندنت نوشت: در همین حال دو نماینده مجلس عوام انگلیس نیز ضمن انتقاد از عملکرد دولت گفتند که این موضوع ضروری و فوری است چرا ک تعداد قربانیان در یمن رو به افزایش است.
جمعه گذشته دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد با اشاره به کشته شدن افراد غیر نظامیان در یمن، ادامه این وضعیت را «عمیقا نگران کننده» توصیف کرده بود.
براساس گزارش سازمان ملل، از زمان شروع حملات هوایی عربستان و متحدانش علیه یمن در مارس 2015 میلادی ( فروردین 1394) ، بیش از 10 هزار نفر در یمن کشته شده اند که بیش از 3 هزار و 800 نفرشان غیرنظامی بوده اند
گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که انگلیس از زمان آغاز حملات عربستان سعودی به یمن بیش از 3 میلیارد پوند مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر کرده است.
بر اساس آمار رسمی کمپین مبارزه با تجارت سلاح، عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات از انگلیس است و از سال 2010 تجهیزاتی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون پوند از این کشور دریافت کرده است.
علاوه بر فروش تسلیحات، ارتش انگلیس در سال جاری میلادی در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

کلید واژه: یمن - جنایات جنگی
کد مطلب: 52449
زمان انتشار: چهارشنبه 7 مهر 1395 - 09:25:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد