به روز شده: 15 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 52711
زمان انتشار: یکشنبه 18 مهر 1395 - 09:58:20

رای الیوم: کشتار صنعا نتیجه یاس و شکست سعودی‌ها است

رای الیوم: کشتار صنعا نتیجه یاس و شکست سعودی‌ها است
بیداری اسلامی > یمن  - روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز یکشنبه خود "کشتار" تازه عربستان در شهر صنعا را غیرقابل توجیه و نتیجه یاس و ناکامی مسئولان سعودی دانست و تاکید کرد: این جنایت عزم و اراده یمنی‌ها را برای مقابله با تجاوزگری دوچندان خواهد کرد.

به گزارش  تسنیم، روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود آورده است: جنگنده های ائتلاف تحت فرماندهی سعودی عصر شنبه کشتار دیگری را مرتکب شدند که به سلسله کشتارهای آنها در یمن افزوده می شود. آنها به مجلس عزاداری سرلشکر جلال الروشان وزیر کشور یمن حمله کردند. این سرلشکر یکی از بارزترین شخصیت های ملی این کشور است و وی - اگر نگوییم در بین همه مردم یمن- دستکم در بین اکثر آنها از احترام برخوردار است. حتی خود عبدربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن مورد حمایت عربستان) نیز - بعد از کنترل انصار الله و علی عبدالله صالح بر شهر صنعا - سرلشکر الروشان را به وزارت منصوب کرده بود.

این مراسم عزاداری به خاطر درگذشت پدر سرلشکر الروشان در سالن بزرگی در شهر صنعا با حضور - اگر نگوییم هزاران نفر- دستکم صدها نفر از شخصیت های بارز و شیوخ قبایل برگزار می شد. این سالن یک مقر نظامی یا پایگاه موشکی نبود و کسی که به جنگنده ها دستور بمباران آن را داد، این حقیقت را به خوبی می دانست.

هیچ گونه توجیه اخلاقی برای ارتکاب چنین کشتاری وجود ندارد زیرا اکثر قاطع کشته و زخمی ها غیرنظامی هستند. تا لحظه نوشتن این مطلب، نمی دانیم که آیا سرلشکر الروشان در بین آنها بوده است یا خیر؛ همین مسئله درباره سایر قربانیان بارز این کشتار صدق می کند. بعید نمی دانیم که در بین آنها وزرا و افسران بلندپایه کنونی و سابق ارتش یمن که برای عرض تسلیت آمده بودند، حضور داشته اند.

برخی اطلاعات اولیه حاکی است که این بمباران عمدی به این خاطر روی داد که ائتلاف تحت فرماندهی سعودی فکر می کرد علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن، سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله و صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن در بین حضار بوده اند. حتی اگر این مسئله هم درست باشد، توجیهی برای ارتکاب چنین کشتاری نیست که خشم و انتقام جویی همه یمنی ها را تشدید خواهد کرد. همچنین هرکس فکر می کند که قتل این شخصیت ها -اگر انجام شده باشد- باعث تسلیم شدن یمنی ها خواهد شد، اشتباه می کند. این امر نه تنها یمنی ها را به سمت تسلیم شدن سوق نخواهد داد بلکه عزم و اراده و مقاومت آنها در برابر تجاوزگری را دوچندان خواهد کرد.

عربستان سعودی که فرماندهی ائتلاف را برعهده دارد، تماما مسئول این کشتار غیرقابل توجیه است؛ همانطور که مسئول کشتارهای دیگری است که علیه مراسم عروسی، بیمارستانها، مدارس و تاسیسات زیربنایی در یمن صورت گرفته است.

بیش از 10 هزار یمنی کشته و 30 هزار یمنی دیگر در طول این جنگ زخمی شده اند؛ جنگی که از یکسال و نیم پیش علیه یکی از فقرترین ملت های جهان به راه افتاده است. عربستان - هر اندازه اهرمهای قدرت و هواپیما و موشک  ویرانگرِ مدرن در اختیار داشته باشد- در این جنگ پیروز نخواهد شد.

دو سوم ملت یمن با گرسنگی روبرو هستند و کودکان آنها به علت سوء تغذیه جان می بازند و همه بیمارستانها بعد از تمام شدن دارو و کشته شدن پزشکان در بمباران هوایی در وضعیت ناگواری به سر می برند. حتی پزشکان سازمان پزشکان بدون مرز - در سایه تداوم حملات سعودیها به بیمارستانهای یمن-همه عملیات خود را در یمن متوقف و پزشکان و پرستاران خود را از این کشور خارج کرده و شش بیمارستان تحت مدیریت خود در اعتراض به این امر بستنه اند.

ملت با عزت و کرامت یمن مستحق چنین کشتارها و محاصره ظالمانه ای نیستند. آنها به خاک عربستان حمله نکردند و آغاز گر شعله جنگ نبودند بلکه بی گناه، این جنگ (از سوی سعودی‌ها) به آنها تحمیل شد.

این کشتار نظیر کشتارهای سابق جنگنده های ائتلاف تحت فرماندهی سعودیها به یمن محکوم است و این تجاوزگری باید فوری متوقف شود.

کد مطلب: 52711
زمان انتشار: یکشنبه 18 مهر 1395 - 09:58:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین