به روز شده: 8 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 52862
زمان انتشار: چهارشنبه 28 مهر 1395 - 09:08:38

هشدار صلیب سرخ درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی توسط داعش در نبرد موصل

 هشدار صلیب سرخ درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی توسط داعش در نبرد موصل
حقوق بشر  > جهان  - گروه های بین المللی امدادی از جمله سازمان صلیب سرخ روز سه شنبه اعلام کردند که برای رویارویی با کاربرد احتمالی سلاح ها شیمیایی توسط داعش در نبرد موصل در شمال عراق آماده می شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، نیروهای مسلح عراق از یکشنبه شب عملیات گسترده و همه جانبه ای را برای پیشروی به سوی موصل آغاز کرده اند که در سال 2014 توسط گروه تروریستی داعش اشغال شد و آخرین مرکز عمده شهری در این کشور به شمار می رود که در اشغال این گروه تروریستی قرار دارد.
روبرت ماردینی مسئول بخش خاور نزدیک و میانه کمیته بین المللی صلیب سرخ (آی سی آر سی) هشدار داد: ما نمی توانیم احتمال کاربرد تسلیحات شیمیایی را نادیده بگیریم.
وی به گزارشگران گفت که آی سی آر سی با آموزش امدادگران بهداشتی و انتقال تجهیزات به تاسیسات درمانی در اطراف موصل که توانایی جذب افراد آلوده شده و امکانات ضدعفونی را داشته باشند، آماده رویارویی با این احتمالات می شود.
وی افزود: گروهی از صلیب سرخ با مقام های بهداشتی عراق تماس دارند و با کارکنان بهداشتی این کشور به منظور ایجاد ظرفیت واکنش به چنین شرایطی، همکاری می کنند.
به گزارش ایرنا، عملیات آزاد سازی موصل از اولین ساعات روز دوشنبه آغاز شده و نیروهای عراقی مواضع تروریست های داعش را با آتش سنگین توپخانه در محورهای شمالی و جنوبی هدف قرار دادند و نیروهای واکنش سریع نیز به 6 کیلومتری جنوب این شهر رسیده اند.
گفته می شود نیروهای عراقی در پیشروی به سوی موصل در فاصله 20 تا 50 کیلومتری این شهر هستند. مقام های عراقی می گویند در این عملیات بر تصرف بلندی ها، تقاطع ها و چهارراه های مهم به منظور تقویت مواضع پیش از عملیات اصلی تمرکز شده است.
انتظار می رود این عملیات که با وجود مشارکت حدود 30 هزار نیروی دولتی و مبارزان قبایل سنی و پیشمرگه ها هفته ها یا حتی ماه ها به طول بیانجامد. گفته می شود 4 الی 8 هزار داعشی در موصل مستقر هستند.
پیشمرگه ها که از شمال و شمال غربی نیز به سوی موصل اعزام شده اند اعلام کردند که 80 کیلومتر از مسیر بین اربیل و موصل را در کنترل خود گرفته اند.
نیروهای ارتش عراق از جنوب و جنوب شرقی و پیشمرگه ها از شرق این عملیات را هدایت می کنند.

کلید واژه: عراق - داعش
کد مطلب: 52862
زمان انتشار: چهارشنبه 28 مهر 1395 - 09:08:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی