به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 53122
زمان انتشار: سه شنبه 11 آبان 1395 - 12:33:51

عارفی: راه اندازی مراکز دیدار فرزندان طلاق با والدین نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است

عارفی: راه اندازی مراکز دیدار فرزندان طلاق با والدین نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است
کودکان  - عارفی گفت: راه اندازی مراکز دیدار فرزندان طلاق با والدین همانگونه که در ماده68 آئین نامه اجرائی قانون حمایت خانواده آمده است نیازمند همکاری و مساعدت سازمان‌ها و اداراتی مانند سازمان بهزیستی، ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، پلیس پیشگیری و سایر مراکز ذیربط نظیر شهرداری است.

به گزارش میزان، مرتضی عارفی کارشناس اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران با اشاره به موضوع دیدار فرزندان طلاق با والدین خود گفت: پس از تصویب  قانون حمایت خانواده، در سال 1392 معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران تلاش‌های خود را به منظور راه اندازی مراکز دیدار فرزندان طلاق با والدین، با همکاری نهادهای ذیربط آغاز کرد.

وی گفت: معاونت اجتماعی دادگستری استان تهران، در قالب برنامه "توسعه کمی و کیفی مراکز ملاقات فرزندان طلاق و حضانت با والدین آنها با استفاده از ظرفیت اداره کل بهزیستی استان تهران با همکاری مجتمع‌های قضایی خانواده تهران در سال 1393، اقدام به انعقاد تفاهم نامه ای با پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی تهران و اداره کل سلامت شهرداری تهران کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: خوشبختانه این تلاش‌ها در اردیبهشت ماه سال 1394 به نتیجه رسید و در این ماه، مرکز بازپروری و مداخله در بحران بهزیستی (ارشاد)، واقع در ولنجک به عنوان اولین مرکز ملاقات فرزندان طلاق و حضانت با والدین آنها افتتاح شد.

عارفی تصریح کرد: در ادامه و در مردادماه سال 1394، مرکز بهزیستی شهید ذوالفقاری در منطقه 18 شهرداری تهران به همین منظور آغاز به کار کرد. از دی ماه سال 1394، مرکز بهزیستی حر واقع در منطقه 8 شهرداری تهران، برای امر ملاقات فرزندان طلاق و حضانت با والدین اختصاص یافت.

وی عنوان کرد: شیوه کار در مراکز فوق به این صورت است که مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده، در رأی خود قید می‌کند که در صورت توافق زوجین در خصوص محل ملاقات، این امر تابع توافق طرفین خواهد بود در غیر اینصورت و در صورتی که محل ملاقات طفل داخل در یکی از حوزه‌های قضایی مجتمع قضایی خانواده(2) تهران(ونک)، مجتمع قضائی شهید مطهری(ره) و مجتمع قضائی شهید باهنر باشد محل ملاقات در یکی از سه مرکز بهزیستی فوق الذکر خواهد بود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: تاکنون طرح ملاقات فرزندان طلاق و حضانت با والدین آنها در هشت شهرستان پاکدشت، فیروزکوه، اسلامشهر، قرچک، دماوند، پردیس، ورامین و ری به اجرا درآمده است.

عارفی اظهار کرد: همانگونه که در ماده68 آئین نامه اجرائی قانون حمایت خانواده آمده است اجرای این طرح نیازمند همکاری و مساعدت سازمان‌ها و اداراتی مانند سازمان بهزیستی، ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، پلیس پیشگیری و سایر مراکز ذیربط نظیر شهرداری است. نهادها و ارگان های ذیربط می‌توانند با در اختیار قرار دادن فضای فیزیکی مناسب با روحیات اطفال و همچنین نیروی انسانی متخصص (مددکار اجتماعی)، به اجرای بهتر این طرح کمک کنند.

کلید واژه: حقوق کودکان - طلاق
کد مطلب: 53122
زمان انتشار: سه شنبه 11 آبان 1395 - 12:33:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب