به روز شده: 6 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 53183
زمان انتشار: یکشنبه 16 آبان 1395 - 12:02:44

شورای حقوق بشر تسلیم منافع غربی

شورای حقوق بشر تسلیم منافع غربی
حقوق بشر  > جهان  - محمدمهدی مظاهری

در روزهای اخیر ائتلاف روسی-سوری بنا به ملاحظات انسانی از پنجشنبه 29 مهرماه آتش بس یکجانبه‌ای را در حلب برقرار کرده است که قرار است تا روز دوشنبه نیز تمدید شود.

در جریان این آتش‌بس، افزون بر توقف حمله‌های هوایی روسیه علیه مواضع تروریست‌ها، واحدهای نظامی سوریه نیز برای تسهیل در خروج جنگجویان و افراد غیرنظامی از حلب، عقب نشسته اند؛ البته شورشیان مخالف اسد پیشنهاد روسیه برای ترک حلب را رد کرده‌اند و برای حفظ امنیت خود مانع از خروج غیرنظامیان از حلب نیز می‌شوند. با این حال شورای حقوق بشر سازمان ملل احساس مسئولیت نموده و نشستی اضطراری درباره اوضاع شهر حلب در ژنو سوییس برگزار کرده است. شرکت کنندگان در این نشست به احترام قربانیان حلب یک دقیقه سکوت کردند و زید رعد حسین، از مقام‌های عالی‌رتبه این شورا در پیامی ویدیویی محاصره و بمباران بخش شرقی حلب را "جنایت در ابعاد تاریخی" خواند. قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بررسی کند که بریتانیا ارائه کرده و در آن خواستار خاتمه فوری بمباران‌ها در حلب شده است.

این در حالی است که هنوز بیش از چند هفته از فاجعه یمن نمی گذرد که در آن جنگنده های سعودی با هدف قرار دادن شرکت کنندگان در یک مراسم ختم تعداد زیادی از غیر نظامیان را به شهادت رساندند و با حمله مجدد به نیروهایی که در حال امداد رسانی به مجروحان بودند، ابعاد این فاجعه انسانی را هر چه بیشتر گسترده نمودند. جالب اینجاست که کشته و مجروح شدن بیش از 500 تن در یمن آنهم توسط دولتی متجاوز و خارجی، احساس مسئولیتی را در شورای حقوق بشر ایجاد نکرد و لزوم تشکیل جلسه ای حتی غیر اضطراری را نیز مطرح نساخت ؛ اما حال تلاشهای دولت رسمی و قانونی سوریه برای باز پس گیری و آزاد سازی شهرهای کشورش از دست گروههای شورشی آنهم با وجود باز نمودن مسیر و فراهم کردن شرایط برای خروج غیر نظامیان، جنایتی در ابعاد تاریخی تلقی شده و محکوم نمودن روسیه و متحدش سوریه، به ترجیع بند همه رسانه های پر نفوذ غربی تبدیل شده است.

در چنین شرایطی به نظر می رسد در وضعیت کنونی اقدامات کشورهای غربی در قالب نهادهای حقوق بشری سازمان ملل همچون همیشه تحت شعاع «منافع» و «تبعیض هدفمند» قرار دارد. بدین ترتیب که در درجه نخست این نه حقوق انسانی و جان غیر نظامیان است که برای این کشورها اهمیت دارد؛ بلکه مسأله مهم منافع جبهه غربی- عربی است که در وضعیت فعلی در کاهش قدرت روسیه در خاورمیانه، تضعیف بشار اسد در سوریه و از بین نرفتن نیروهای مخالف اسد هر چند تروریست، نهفته است. در درجه دوم سکوت مرگبار نهادهای حقوق بشری و کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر در قبال فاجعه یمن و عدم محکومیت و اقدام جدی و عملی در قبال نیروهای متجاوز سعودی و حال برگزاری نشستهای اضطراری برای سوریه و دلسوزی های نمایشی برای مردم حلب نشان از نوعی نگرش تبعیض آمیز به حقوق بشر بوده و هر چه بیشتر چهره منفعت جو و غیر انسانی مدعیان را به نمایش می گذارد.

البته وقوع رخدادهای تلخ انسانی در حلب و کشته شدن غیر نظامیان در سوریه نیز بی شک از چهره های زشت جنگ و افراط گرایی در خاورمیانه است که خود جلوه ای از منفعت طلبی و مداخله جویی کشورهای غربی در امور داخلی کشورهای اسلامی بوده و حال طبق طرحی از پیش تعیین شده به بهانه ای برای مداخلات بیشتر نیز تبدیل شده است. در نهایت به نظر می رسد در عصر جهانی شدن اطلاعات و انتشار گسترده اقدامات و جهت گیری های کشورها در عرصه رسانه ای، افکار عمومی جهانی نیز آگاهی بیشتری از ماهیت عملکرد کشورهای غربی و نهادهای حقوق بشری پیدا نموده و ضمن اینکه دیگر به راحتی فریب اقدامات ظاهر سازانه و اشکهای تمساح را نمی خورد، می تواند قاضی عادلی برای ارزیابی عملکرد کشورها در عرصه بحرانهای مختلف جهانی از جمله بحران سوریه باشد.

منبع: خبرآنلاین

 

کد مطلب: 53183
زمان انتشار: یکشنبه 16 آبان 1395 - 12:02:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
یادداشت
پازل تحولات منطقه
پازل تحولات منطقه
حسین کنعانی مقدم
هوشمندی مقاومت
هوشمندی مقاومت
سیدجعفر قنادباشی