به روز شده: 11 ساعت و 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 53785
زمان انتشار: یکشنبه 28 آذر 1395 - 13:35:23

نمایندگان 2 اراده وحدت و تفرقه

بیداری اسلامی  - حسن رشوند

دیروز رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام به مناسبت فرخنده سالروز ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، ضمن بیان محنت‌های بزرگ دنیای اسلام و ارائه راه حل آن یعنی وحدت اسلامی، به چند نکته اساسی اشاره فرمودند که شاید بتوان مهم‌ترین آنها را در ضرورت متحد شدن برای غلبه بر امریکا و شبکه خبیث صهیونیستی و نقش انگلیس در ایجاد تفرقه در جهان اسلام دانست. ایشان در تشریح خباثت‌های دولت انگلیس فرمودند: « انگلیس از دو قرن پیش، همیشه منبع شر و نکبت برای ملت‌ها در منطقه ما بوده است. ضربه هایی که اینها به حیات ملت‌ها زدند نظیر ندارد. در هند، پاکستان، ایران و عراق، در فلسطین هم آن حرکت خباثت آلود را انجام دادند و یک ملت را از خانه خود دور کردند. آن وقت آن مسئول انگلیسی بی‌شرمانه می‌گوید ایران تهدید منطقه است». واکنش معظم له به رفتارهای کینه‌توزانه دولت خبیث انگلیس ناشی از اظهارات شرم‌آوری است که هفته گذشته «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس، به خصوص مواضع سخیف و نامتعارف او در گفت‌و‌گو با العربیه سعودی و به دنبال آن یاوه‌گویی «جانسون» وزیر خارجه این کشور و معاونش در رابطه با ایران صورت گرفته بود. آنچه توسط دولت انگلیس آن هم در آستانه میلاد مسعود بزرگ منادی وحدت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و همچنین در شرایطی که مردم مظلوم منطقه طعم شیرین پیروزی در حلب و سرافکندگی از شکست دول غربی از جمله انگلیس را شاهد هستند، جای بسی تأمل دارد که چرا در این شرایط، مقامات انگلیسی با طرح مباحث تفرقه‌افکنانه، چنین اظهارات سخیف و تفرقه افکنانه را مطرح می‌کنند. مواضع دولتمردان انگلیسی در واقع تکرار چندین باره موضع‌گیری سران این دولت خبیثه طی دو سده اخیر است که برای مردم ما که زخم‌های عمیقی از خباثت‌ها و کینه توزی‌های این نظام استعماری را در سینه دارند، چندان دور از انتظار نبوده و نیست.
برخلاف پیچیدگی‌هایی که معمولاً سیاست خارجی انگلیس از گذشته در روابط مسائل منطقه داشته است، درک چرایی مواضع نخست‌وزیر هتاک و بی‌تعهد انگلیس و وزیر خارجه آن، ‌علیه ایران اسلامی چندان دشوار نیست، چراکه در چرایی این اظهارات می‌توان چند علت را باز شمرد:

1- سفر نخست‌وزیر انگلیس در این شرایط به منطقه آن هم در آستانه هفته وحدت و همچنین پیروزی‌های حاصل شده در عراق و سوریه و شکست‌های پی‌در‌پی غرب در منطقه را باید زمینه ساز دور جدیدی از فتنه در منطقه دانست که این بار شاید خلیج فارس کانون چنین فتنه‌ای در نظر گرفته شده باشد. از این منظر، هوشیاری بیشتر نظام جمهوری اسلامی به ویژه نیروهای مسلح ضروری به نظر می‌رسد.

2- دولت انگلیس بعد از رفراندومی که چند ماه پیش مردم رأی به  خروج از اتحادیه اروپا دادند، با مشکل‌های اساسی اقتصادی مواجه شده است و این استعمارگر کهنه‌کار که امروز شگردهای نوینی را برای استعمار کشورهای وابسته انتخاب کرده است، برای رفع نیازهای اقتصادی خود در صورت جدایی از اتحادیه اروپا، به دنبال بازارهایی برای فروش محصولات خود است که شاید خلیج فارس و درآمدهای بادآورده نفتی شیخ‌نشین‌های بی‌مصرف این منطقه به عنوان مهم‌ترین بازار برای انگلیس باشد.

3- مواضع خصمانه و کینه‌توزانه ترزامی، نخست‌وزیر انگلیس را باید هم‌سطح مواضعی از جنس فلان کشور عقب‌افتاده آفریقایی جیبوتی دانست که بعد از دریافت مشتی دلار و رشوه از سعودی‌ها، مواضع سخیفی را علیه ایران اسلامی اتخاذ می‌کردند. به جرئت می‌توان گفت که نخست‌وزیر انگلیس بعد از این خوش‌رقصی برای سعودی‌ها، بزرگ‌ترین رشوه تاریخ سیاسی دولت را از دولت تروریست‌پرور عربستان دریافت کرده است و حمایت از یک دولت خودکامه و کودک‌کش همچون بحرین که حداقل‌های حقوق شهروندی را رعایت ‌نمی‌کند نیز در همین راستا تعریف می‌شود.

4- انگلیس نقش اساسی در فروش تجهیزات نظامی به عربستان برای سرکوب  مردم یمن دارد. عمق این جنایات آن‌چنان است که این کشور در داخل با مخالفت‌های جدی برای فروش تجهیزات به عربستان جهت کشتار بی‌رحمانه مردم یمن مواجه است و از آنجا که این فروش تجهیزات دهها میلیارد دلاری امریکا و انگلیس تأثیری در اراده مردم مقاوم یمن نگذاشته است، به نظر می‌رسد این اظهارات غیرمسئولانه و سخیف، فرار به جلو برای توجیه فروش تجهیزات و القای هدفی است که در رابطه با ایران دنبال می‌کنند.

تهدید معرفی کردن ایران با این هدف که فضا برای انگلیس و نزدیکی با رژیم‌های مرتجع عرب چون بحرین، امارات و عربستان آن هم در شرایطی که این زن‌ تازه‌کار تصور می‌کند با انتقال قدرت از اوباما به ترامپ، بستر لازم برای حضور او در خلیج فارس فراهم‌تر از گذشته شده است، صوت گرفت. غافل از آنکه دوره سلطه استعمار با حضور قدرتمندانه ایران در خلیج فارس امروز دیگر سپری شده و خواب آشفته تسلط هژمونی استعمار پیر برای بار دیگر در منطقه خلیج فارس هیچ‌گاه تعبیر نخواهد شد.

5- در نهایت باید گفت که ترزامی با وجود اهداف اقتصادی و نظامی دست به یک بازی در منطقه زده است که قطعاً نمی‌توان دولت این زن بی‌خرد انگلیسی را برنده این بازی دانست،‌ چراکه شرایط فعلی منطقه، وضعیت بازار نفت و چشم‌انداز دولت آینده امریکا در این عرصه از جمله دلایلی است که بازی ترزامی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تغییر اساسی در صحنه جنگ در سوریه و عراق و بسیاری از تحولاتی که در روزها و ماه‌های آینده رقم خواهد خورد، معادله آرزوهای دیرینه خانم  نخست‌وزیر را تغییر داده است تا آنجا که حتی کشورهای همراه دیروز همچون مصر نیز متوجه آن شده‌اند و همکاری نظامی با سوریه را بر بودن در اردوگاه شریک دیرینه خود یعنی عربستان سعودی ترجیح داده‌اند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار روز گذشته خود با مسئولان و کارگزاران نظام به دو نکته‌ اساسی دیگر اشاره کردند و فرمودند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض هم قرار دارند. یکی اراده وحدت و دیگری اراده تفرقه. طبیعی است که این اردوگاه نمایندگانی دارد. اردوگاه وحدت که خواهان بازگشت عزت مسلمانان، بازگشت آرامش به منطقه و رفع وابستگی سیاسی و اقتصادی ملت‌های مسلمان است، نماینده اراده تحقق وحدت در جهان اسلام به ویژه در منطقه پرتلاطم غرب آسیاست که این اردوگاه را ایران، عراق، سوریه و همه کشورهایی که در مقابل نظام سلطه ایستاده‌اند، نمایندگی می‌کنند و نماینده اردوگاه تفرقه، قدرت‌های سلطه‌گری همچون امریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و دول غربی و مرتجعین منطقه‌ای آنها یعنی عربستان، امارات، ترکیه و بسیاری از کشورهایی هستند که همواره برای ذلت مسلمانان و سرشکستگی جهان اسلام تلاش می‌کنند. در این اردوگاه، گروه‌های تروریستی داعش، جبهه النصره، فتح شام، بوکوحرام و... همه پیاده نظام جریان تفرقه‌انگیز قدرت‌های سلطه و مرتجعین منطقه‌ای آنها صف کشیده‌اند و در مقابل آنها حزب‌الله، انصارالله، حشدالشعبی و فرزندان جان برکف خمینی و خامنه‌ای عزیز و لشکری از فاطمیون و زینبیون قرار دارند.

منبع: روزنامه جوان

کد مطلب: 53785
زمان انتشار: یکشنبه 28 آذر 1395 - 13:35:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

یادداشت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین
جهنم حقوق بشر !
جهنم حقوق بشر !
اصغر زارعی
در عربستان چه خبر است؟
در عربستان چه خبر است؟
محمدکاظم انبارلویی
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد
خالد قدومی نماینده حماس در تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر عنوان کرد:
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد