به روز شده: 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 53949
زمان انتشار: سه شنبه 7 دی 1395 - 11:49:04

مراسم عید کریسمس در ایران/ فیلم

اقلیت ها  - هم‌زمان با برپایی جشن کریسمس در سراسر جهان، این مراسم در ایران نیز که اکثریت جمعیتش مسلمان است، برگزار می‌شود.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از پرس تی وی، بسیاری با حضور در کلیساها میلاد عیسی مسیح را گرامی می‌دارند.

سامان کجوری، دربارۀ این مراسم گزارشی تهیه کرده است:

مسیحیان ایران جشن میلاد مسیح را در ایران آغاز کرده‌اند. هم‌زمان با جشن کریسمسِ مسیحیان در سراسر جهان، این مراسم در ایران که کشوری با اکثریت مسلمان است، در حال برگزاری است.

برخی از مسیحیان ایران در 25 دسامبر (5 دی) عید کریسمس و اول ژانویه (12 دی)، سال نو میلادی را جشن می‌گیرند، درحالی‌که ارامنۀ ایران ششم ژانویه (17 دی) مراسم جشن کریسمس را برگزار می‌کنند.

هرچند ارمنی‌های مقیم ایران ششم ژانویه (17 دی) را جشن می‌گیرند، اما همچون دیگر اقلیت مسیحی ایران، چند روز قبل از جشن به خرید می‌روند.

با نزدیک شدن به سال نو میلادی، فروشگاه‌های خیابان میرزای شیرازی در تهران توجه افرادی را که قصد خرید درختان کریسمس را دارند، به‌خود جلب کرده است. ازنظر تاریخی، ایران برخی از قدیمی‌ترین جوامع مسیحی جهان ازجمله ارامنه و آشوری‌ها را در خود جای داده است.

درختان کریسمس، مزین به جعبه‌های هدیه به رنگ‌های قرمز، سبز و طلایی، پشت ویترین فروشگاه‌ها به‌ویژه در محله‌های مسیحی‌نشین تهران به چشم می‌خورند.

یکی از ساکنان تهران به همین مناسبت گفت: «برای همۀ مردم سراسر جهان سالی پر از خوشبختی، آرامش و موفقیت را آرزو دارم. امیدوارم مردم بیشتر قدر یکدیگر را بدانند و سالی سراسر عشق و محبت داشته باشند.»

یک شهروند دیگر ایرانی نیز عید مسیحیان را تبریگ گفت و افزود: «کریسمس بر همۀ شهروندان مسیحی مبارک باشد. من از دیدن فروشگاه‌هایی که با درخت‌های کریسمس مزین شده‌اند، به وجد آمده‌ام. همان احساس خوبی را به من می‌دهد که در سال نوی شمسی دارم.»

حدود 150 هزار مسیحی در ایران زندگی می‌کنند که بیشترشان ارمنی هستند. آن‌ها کریسمس را در کلیساها و منازل خود به همراه خانواده و دوستان جشن می‌گیرند. هرچند کودکان بیشتر از دیگران از کریسمس لذت می‌برند، اما برخی معتقدند این زمان حتی برای بزرگ‌سالان نیز مسرت‌بخش است.

مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان مقیم ایران به‌عنوان اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده‌اند و در مجلس ایران نماینده دارند. آن‌ها همچنین در برگزاری آیین‌های مذهبی خود از آزادی عمل برخوردارند.

کد مطلب: 53949
زمان انتشار: سه شنبه 7 دی 1395 - 11:49:04
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب