به روز شده: 22 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 54132
زمان انتشار: یکشنبه 19 دی 1395 - 10:37:33

پشت پرده روابط عبری - عربی

حقوق بشر  > جهان  - اصغر زارعی

از زمان انتشار خبر ملاقات هیئت سعودی به سرپرستی «انور عشقی» ژنرال بازنشسته سابق این کشور و رئیس مرکز مطالعات غرب آسیا در جده با «دوری گلد»، مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، هر از گاهی و در مناسبت‌های مختلف، از این گونه خبرها منتشر می‌شود که جدیدترین آن، افشاگری «ایوب قرا»، معاون وزیر همکاری منطقه‌ای رژیم صهیونیستی در مورد روابط نزدیک تل‌آویو با کشورهای مرتجع منطقه ازجمله بحرین است.
این مقام مسئول رژیم اشغالگر قدس به تازگی در گفتگو با هاآرتص تصریح کرد که رژیم صهیونیستی تقریباً با تمام کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رابطه دارد و در ارتباط با موضوع مردم فلسطین تأکید نمود که این کشورها - پشت درهای بسته و نه به‌صورت علنی- به مسئله فلسطین اهمیت نمی‌دهند. «ایوب قرا» به اشتراک نظر تل‌آویو و مرتجعین منطقه درباره ایران اشاره و مدعی شد: «به دلیل تهدید ایران، روابط بین کشورهای عربی و اسرائیل پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید گسترش خواهد یافت. توافقنامه‌ای نیز بین این کشورها بر سر سازوکارهای نظامی، تجهیزات ضد تروریسم و ضد ایران، با مشارکت اسرائیل به امضا خواهد رسید.»
اولین نکته در این خصوص، به بهره‌برداری‌های جناحی راست‌گراهای صهیونیست به رهبری نتانیاهو بازمی‌گردد تا در برابر منتقدین داخلی خود که آن‌ها را به انزوای رژیم جعلی اسرائیل و دوری از متحدان غربی خود متهم می‌کنند، دست برتر را داشته باشد.
 آشکارسازی این روابط این فایده را برای حزب حاکم دارد که به رقبای داخلی خود ثابت کند سیاست‌های آنان، نه تنها به انزوای رژیم صهیونیستی منجر نشده بلکه بسیاری از کشورهای منطقه که از برقراری روابط با این رژیم پرهیز می‌کردند، به سمت عادی‌سازی و گشایش روابط تازه گام برداشته‌اند؛ به ویژه اینکه محکومیت شهرک‌سازی‌ها در شورای امنیت، شرایط دولت نتانیاهو را سخت‌تر کرده و نیاز بود تا با افشای روابط عمیق ارتجاع عرب با رژیم صهیونیستی، تا جایی که ممکن است از فشار دیپلماتیک اخیر بکاهند.
نکته دیگر در این‌باره، اعلام عمدی این روابط از سوی مقامات صهیونیست است چراکه تل‌آویو قصد دارد با قبح‌شکنی، افکار عمومی کشورهای منطقه را آماده کند و زمینه برای انتقال روابط سری به مرحله علنی را فراهم سازد.
نهادهای سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسیده‌اند که در شرایط کنونی منطقه و با شکست تروریست‌های تکفیری، علنی کردن روابط با کشورهای خودباخته در غرب آسیا یک هدف فوری است و در سایه تحولات اخیر، باید هرچه زودتر این موضوع را علنی کرد. این مساله، صهیونیست‌ها را قادر می‌سازد که به مرحله بالاتری از حیث هماهنگی و ائتلاف برای مقابله با خطرهای مشترک دست یابند.
بر همین مبنا، می‌توان به دلایل ایجاد و تشدید موج ایران‌هراسی در محافل ارتجاع منطقه و رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر – همزمان با احیاء و عادی‌سازی روابط - پی برد. اکنون جای هیچ تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی، آمریکا و کشورهای غربی در پوشش ایران هراسی تلاش می‌کنند برخی کشورهای عربی و در رأس آن‌ها عربستان سعودی را به سمت عادی‌سازی رابطه با این رژیم سوق دهند که در این میان، دولت کودک‌کش سعودی، بیشترین سوء استفاده را از این ماجرا برده است.
 عربستان با اتکا بر این پروژه، هم لزوم رابطه با این رژیم را برای افکار عمومی داخلی و منتقدین توجیه کرده و هم نوعی حاشیه امن برای تنش‌زدایی با رژیم صهیونیستی و همراه کردن دیگر کشورهای منطقه در این راستا ایجاد نموده است. این بدین معناست که صهیونیست‌ها پس از سال‌ها شکست و انزوا، اکنون با سوار شدن بر موج بحران‌ها و چالش‌های داخلی و خارجی کشورهای مرتجع،‌ تلاش می‌کنند جای ایران را با رژیم صهیونیستی به عنوان تهدید در سیاست خارجی این کشورها عوض نمایند.  
تأثیر این روابط و معکوس کردن توجهات به ایران، این خطر را نیز در پی دارد که مسئله فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام از زاویه نگاه‌ها و توجهات منطقه‌ای دور شود.
 حداکثر تلاش عربستان سعودی و متحدانش برای حل مسئله فلسطین، تکرار طرح‌های آمریکایی و غربی مبنی بر «راه‌حل دو دولتی» و به رسمیت شناخته شدن همزمان دولت‌های صهیونیستی و فلسطینی است،‌ در حالی که صاحبان اصلی سرزمین‌های اشغالی، به چیزی کمتر از بازگشت به اراضی پیش از سال 1948 میلادی راضی نیستند.
 مرتجعین و هم‌پیمانان مرتجع رژیم صهیونیستی در جلسات خصوصی به حماس،‌ جهاد اسلامی و دیگر گروه‌های مقاومت فشار می‌آورند که در ازای دریافت کمک‌های مالی، دشمنی با صهیونیست‌ها را کنار گذاشته و به جای مخالفت با این رژیم،‌ ایران را دشمن اصلی خود بدانند.
از سوی دیگر، مقامات کشورهای مرتجع منطقه در دیدارهایشان به صهیونیست‌ها تأکید می‌کنند که به آنچه آن‌ها با فلسطینی‌ها انجام می‌دهند توجهی ندارند بلکه می‌خواهند بعدازاینکه به زعم آن‌ها آمریکا منطقه را رها کرده است، تل‌آویو در همه آنچه به ایران مربوط می‌شود در کنار آن‌ها بایستد.
افزون بر این و پیش از افشاگری‌های سال‌های اخیر، سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، ارتباط تنگاتنگی با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای منطقه داشتند و هرگونه فعالیت ضدصهیونیستی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاع مقامات اطلاعاتی این رژیم می‌رسانند که با افزایش روابط تجاری و دیپلماتیک،‌ پیش‌بینی می‌شود که سطح این نوع همکاری‌ها،‌ بیش از گذشته افزایش یابد. در جنگ‌های‌ 33 روزه و 51 روزه و همچنین حملات هوایی به نوار غزه و کرانه باختری،‌ اطلاعات گوناگونی درباره روابط گروه‌های مقاومت با ایران، سوریه و لبنان از سوی سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای عربی خصوصاً عربستان، قطر و امارات در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی قرار گرفت و این همکاری‌ها تاکنون ادامه دارد.
پیامدهای احیاء و برقراری روابط دولت‌های منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی که شامل بهره‌برداری‌ صهیونیست‌ها در داخل، قبح‌شکنی رابطه با منفورترین رژیم منطقه در نزد افکار عمومی،‌ تعقیب اهداف مشترک با ارتجاع عرب، ایران هراسی و نهایتاً به فراموشی سپردن مسئله فلسطین می‌شود، همه و همه با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن «نفوذ معنوی ایران در غرب آسیا»‌ و «تضعیف مقاومت در منطقه»‌ صورت می‌گیرد، هدفی که یقیناً به نتیجه مطلوب نرسیده و برخلاف خواسته بدخواهان، به شناخته شدن چهره واقعی دوستان و دشمنان منطقه در میان ملت‌های بصیر و انقلابی منجر شده است.

منبع: حمایت

کد مطلب: 54132
زمان انتشار: یکشنبه 19 دی 1395 - 10:37:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی