به روز شده: 2 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 54146
زمان انتشار: دوشنبه 20 دی 1395 - 11:32:37

کاهش حس امنیت در بین اروپایی‌ها

حقوق بشر  > جهان  - حس امنیت در بین شهروندان اروپایی چند سالی است که با توجه به نظر سنجی‌ها و در سایه ترور و خشونت روزافزون در این اتحادیه روند رو به کاهشی را طی می‌کند.

به گزارش تسنیم، با نگاهی به گزارش ها و خبرهایی که اخیرا در بسیاری از رسانه های غربی به چشم می خورد می توان گفت ناامنی در اروپا می رود تا به شرایطی عادی در این اتحادیه تبدیل شود.

اتحادیه اروپا که به اذعان خود مهد آزادی، امنیت و رفاه و آسایش برای ساکنانش است این روزها شدیدا گرفتار چالش های امنیتی شده است.

با نگاه و تاملی در اخبار روزانه رسانه ها می توان دید که تقریبا هر روز یک یا چند خبر مرتبط با حملات تروریستی، دستگیری باندهای ترور، افزایش عناصر خطر و لزوم تشدید تدابیر امنیتی در این اتحادیه وجود دارد.

کاهش حس امنیت در بین شهروندان اروپایی بر اساس نظر سنجی‌ها

در چنین شرایطی نتایج بسیاری نظر سنجی ها نشان می دهند که حس امنیت کم کم می رود که به دری نایاب در اتحادیه اروپا تبدیل شود. اروپاییان ظاهرا دیگر می دانند که سال های ناامنی را پشت سر گذاشته و همچنان در پیش رو دارند.

چند ماه پیش نتایج نظر سنجی موسسه اینسا که به سفارش نشریه بیلد انجام گرفته بود نشان داد  که کمتر از نیمی از شهروندان آلمانی در کشور خود احساس امنیت می‌کنند.

کمتر از نیمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که آیا آنها خود را در کشورشان امن احساس می‌کنند پاسخ آری دادند. 51.2 درصد هم نظری خلاف این را داشتند. 29.9 درصد هم این احساس را داشتند که آلمان امن نیست.

نتایج نظر سنجی دیگری که  بعد از حمله تروریستی اخیر برلین انجام شده است نشان می دهد که بیشتر آلمانی‌ها خواستار افزایش دوربین‌های مدار بسته در اماکن عمومی این کشور هستند.

این درخواست شهروندان آلمانی نشان می دهد که آن ها حاضرند حتی برای زندگی کردن در امنیت از حق آزادی خود نیز بگذرند و خود را به دست نظارت ها و کنترل های بیشتر پلیس بسپارند.

نتایج نظر سنجی دیگری که در آبان ماه گذشته توسط موسسه یوگو انجام شد نیز نشان داد که اکثر شهروندان آلمانی بر این عقیده‌اند که شرایط امنیتی در اماکن و فضاهای عمومی در کشورشان بدتر شده و در این اماکن احساس ترس و نگرانی روزافزونی دارند.

بر این اساس همچنین 68 درصد شهروندان آلمانی بر این عقید بودند که به ویژه در ایستگاه های راه آهن و مترو زندگی و اموال آن ها در معرض خطر است. 63 درصد شهروندان این کشور نیز در مراسم و رویدادهای بزرگ در کشورشان احساس ناامنی و ناراحتی می کردند.

 همچنین نتایج تحقیق سالانه «رصدخانه ملی جرائم فرانسه» و «مؤسسه ملی آمار» این کشور که چندی پیش منتشر شد نیز نشان می‌دهد «تهدیدهای تروریستی» و «ناامنی» هم‌اکنون به بزرگترین موضوع نگرانی فرانسویان تبدیل شده است.

بر اساس این تحقیق موج حملات تروریستی سال 2015 در فرانسه نگاه مردم این کشور را  نسبت به موضوع ناامنی در کشور تغییر داده به گونه‌ای که تروریسم هم‌اکنون نخستین منبع نگرانی مردم فرانسه  محسوب می‌شود. اغلب فرانسویان هم‌اکنون در کشورشان احساس ناامنی می‌کنند و شمار زیادی از آنها قربانی جرم و بزه شده‌اند اما اقدام به طرح شکایت نکرده‌اند.

 حس ناامنی روزافزون در بین زنان آلمانی

نتایج جدیدترین نظر سنجی موسسه امنید که به سفارش نشریه بیلد انجام شده است نیز نشان می دهد که بیش از نیمی از زنان در آلمان اعتقاد دارند که  این کشور برای آن ها ناامن تر شده است. بر این اساس 58 درصد زنان آلمانی بر این باورند که اماکن عمومی دیگر کم تر از سابق برای آن ها امن است. تنها 10 درصد شرایط را امن تر احساس می کنند.

این احساس ناامنی موجب ایجاد تغییراتی در رفتارهای زنان آلمانی شده است. بر اساس این نظر سنجی 48 درصد زنان آلمانی می گویند که آن ها زمانی که تاریک است از رفتن به مناطق خاصی در محل زندگی خود اجتناب می کنند. 16 درصد زنان با خود اسپری فلفل حمل می کنند که البته این رفتار در بین 32 درصد زنان زیر 14 تا 29 سال دیده می شود.

"بوروین باندلو" استاد روانپزشکی و متخصص اختلالات اضطرابی در آلمان بر این عقیده است که ترس روزافزون زنان در آلمان بی دلیل نیست چرا که آن ها حملات گسترده به زنان در جشن سال نوی میلادی سال گذشته در شهر کلن آلمان را به یاد دارند.

در همین راستا وزیر خانواده آلمان خواستار سختگیری و مجازات برای عاملان تجاوز به زنان شده و تاکید کرده است که این طور نمی تواند باشد که زنان این احساس را داشته باشند که دیگر نمی توانند از خانه های خود خارج شوند.

در جشن های شب سال نوی میلادی سال گذشته ده ها زن در شهر کلن آلمان مورد آزار و اذیت جنسی و سرقت قرار گرفتند که ابعاد گسترده این حادثه در سراسر آلمان ترس و وحشت شدیدی ایجاد کرده و بررسی این مسئله و قربانیان آن همچنان سازمان های امنیتی در این کشور را به خود مشغول کرده است و همچنان شکایت های بیشتری دراین باره از سوی قربانیان ارائه می شود.

به این ترتیب اروپا که زمانی به خود می بالید که امن ترین منطقه دنیا است حالا در سایه ترور و خشونت روزافزون شاهد ترس و نگرانی و احساس ناامنی روزافزون در بین شهروندانش است.

کلید واژه: اتحادیه اروپا
کد مطلب: 54146
زمان انتشار: دوشنبه 20 دی 1395 - 11:32:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد
خالد قدومی نماینده حماس در تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر عنوان کرد:
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد