به روز شده: 8 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 54162
زمان انتشار: چهارشنبه 22 دی 1395 - 11:51:46

نماینده ایران در سازمان ملل: دبیر کل جدید شجاع باشد/ ایران خواستار صلح پایدار در جهان است

نماینده ایران در سازمان ملل: دبیر کل جدید شجاع باشد/ ایران خواستار صلح پایدار در جهان است
حقوق بشر  -  نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت با اشاره به هدف سازمان ملل برای پیشگیری از وقع جنگ،گفت: هرچند می توان گفت که سازمان ملل بخاطر کاهش تعداد جنگها میان کشورها موفقیت هایی داشته است اما در عین حال باید اذعان داشت که میزان خشونت در جهان ما نه تنها کاهش نیافته که هم افزایش یافته و هم پراکنده شده است.

 آنتونیو گوترس در نخستین حضورش در جلسه شورای امنیت بعنوان دبیر کل جدید سازمان ملل متحد به بیان راهبردهای کلی خود مبنی بر اولویت دادن به صلح و پیشگیری از جنگ و مخاصمات پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این نشست با اشاره به هدف نخستین ایجاد سازمان ملل متحد یعنی جلوگیری از بروز جنگ میان کشورها ؛ اظهار داشت: هرچند می توان گفت که سازمان ملل بخاطر کاهش تعداد جنگها میان کشورها  موفقیت هایی داشته است اما در عین حال باید اذعان داشت که میزان خشونت در جهان ما نه تنها کاهش نیافته که هم افزایش یافته و هم پراکنده شده است. 
وی افزود: اکنون مخاصمات بیشتر درداخل کشورها و به شکل تروریسم و افراط گرایی؛ تروریستهای خارجی؛ برنامه ریزی عملیات تروریستی و جرائم سازمان یافته بین المللی  صورت می گیرد که سازمان ملل برای مقابله با آن ایجاد و طراحی نشده بود.
خوشرو افزود: در عین حال با نگاهی عمیق تر میتوان دریافت که تجاوزگری در همان مفهوم کلاسیک و متداول هنوز ریشه اصلی مخاصمات است. اشغالگری رژیم صهیونیستی علیه سرزمین فلسطینیان؛ حمله و تهاجم تجاوز امریکا به عراق در سال 2003 و دخالت خارجی علیه سوریه و یمن همه مصادیق همان مفهوم تجاوز است که در منشور ملل متحد به آن اشاره شده و ادامه آن چشم انداز صلح را در این مناطق تیره و تار ساخته است. 
سفیر ایران همچنین گفت: افزون بر این، سر بر آوردن افکار افراط گرایانه، تکفیری و بیگانه هراسی که در شرق و غرب جهان بصورتی همسو در حال رشد و گسترش است از جمله ریشه های خشونتی است که بخشهایی بزرگی از دنیای ما را در بر گرفته است.
خوشروتصریح کرد: سازمان ملل متحد باید از کشورهای عضو خود بخواهد تا هر دو سوی جهان مانع تبلیغات و ترویج نفرت شوند و به جای آن، گفتگو و تفاهم میان تمدن ها، فرهنگها و ادیان را ترویج، تشویق و حمایت کنند.
خوشرو در پایان اظهار داشت: لازم است سازمان ملل متحد  و دبیر کل جدید با شجاعت و اراده سیاسی با این چالشها و ضرورت های عصر ما روبرو شوند و نیروهای خود را در مسیر طولانی پیشگیری تا ایجاد صلح پایدار بسیج کنند.
کد مطلب: 54162
زمان انتشار: چهارشنبه 22 دی 1395 - 11:51:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی