به روز شده: 7 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 54248
زمان انتشار: چهارشنبه 29 دی 1395 - 09:55:01

فعال انگلیسی: سازمان ملل حقیقت را درباره تلفات غیرنظامیان در یمن اعلام نمی‌کند

فعال انگلیسی: سازمان ملل حقیقت را درباره تلفات غیرنظامیان در یمن اعلام نمی‌کند
بیداری اسلامی > یمن  - یک تحلیلگر سیاسی مستقر در لندن گزارش‌های سازمان ملل درباره تعداد تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن را رد کرده است.

به گزارش تسنیم، «کاترین شکدم» تحلیلگر سیاسی بریتانیایی ضمن رد گزارش‌های سازمان ملل درباره تعداد تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن، تأکید کرد: سازمان‌های بین المللی مثل سازمان ملل، واقعیت‌ها را درباره تلفات غیرنظامیان اعلام نمی‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: من هنوز باور نمی‌کنم که افکار عمومی عمق بدبختی و درد و رنجی را که رژیم آل سعود بر مردم یمن تحمیل کرده است، درک کرده باشند.

مدیر برنامه‌ها در مؤسسه مطالعات خاورمیانه شفقنا گفت: بدتر از آن این است که سازمان‌های موسوم به بین المللی مثل سازمان ملل واقعیت را درباره آمار دقیق تلفات غیرنظامیان اعلام نمی‌کنند.

این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به سؤالی درباره "علت اصلی اذعان دولت بریتانیا به فروش بمب‌های خوشه‌ای به عربستان سعودی و اینکه لندن با این اقدام چه اهدافی را دنبال می‌کند"، تأکید کرد: مسئله بمب‌های خوشه‌ای و سایر تسلیحات غیرقانونی جنگی، چیزی است که فعالان سیاسی از همان ابتدای جنگ آن را محکوم کردند. بریتانیا خیلی خوشحال بود که از هرگونه پاسخگویی به‌واسطه مخفی شدن پشت تبلیغات گسترده، طفره می‌رفت. این مضحک است که معتقد باشیم کشوری مثل عربستان سعودی که در حال جنگ با یمن است، بمب‌های خوشه‌ای را بخرد و از آن استفاده نکند. چرا تسلیحاتی را خریداری می‌کنند اگر از آن استفاده نمی‌کنند؟ چرا اگر این تسلیحات غیرقانونی است، آن را تولید کرده و می‌فروشند، هر دو طرف مقصر و گناهکار هستند.

من معتقدم که بریتانیا بیشتر از سعودی‌ها مقصر است. این طبیعت عقرب است... بریتانیا با این حال می‌دانست که میلیاردها دلاری که کسب کرده برای ریختن خون بیگناهان خواهد بود. بریتانیا به این علت به فروش بمب‌های خوشه‌ای اذعان کرده است که این مسئله از سوی فعالان و سازمان‌های حقوق بشر فاش شده بود. از عفو بین الملل تا دیده‌بان حقوق بشر و بسیاری دیگر از سازمان‌های بین المللی این مسئله را محکوم و به نقش بریتانیا در کشتار یمنی‌ها تأکید کردند. نکته این است که دروغ‌گویی مخرب‌تر از گفتن حقیقت است و به‌خاطر همین بریتانیا گناه و خطای خود را قبول کرد.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره علت بی‌تفاوتی جامعه بین المللی و برخی کشورهای اسلامی در قبال جنایات وحشتناک عربستان سعودی در یمن، تصریح کرد: عربستان سعودی یک جنگ مخرب و مرگبار را علیه مردم یمن از مارس 2015 میلادی دنبال کرده است. من هنوز بر این باورم که افکار عمومی جهان نسبت به عمق درد و رنج و بدبختی که رژیم آل سعود با این تجاوز بر مردم یمن تحمیل کرده است، اطلاع دقیقی ندارند. بدتر از آن این است که سازمان‌های موسوم به بین المللی مثل سازمان ملل واقعیت را درباره آمار دقیق تلفات غیرنظامیان اعلام نمی‌کنند. تحقیق انجام شده توسط مؤسسه مطالعات خاورمیانه شفقنا و سازمان امدادی مونا نشان می‌دهد که از مارس 2015 تا اواخر نوامبر بیش از 15 هزار غیرنظامی در یمن کشته شده‌اند که این آمار مرگ و میر بیشتر بر اثر قحطی، کمبود دارو یا زنان و مردانی بوده است که در جنگ کشته شده‌اند.

آمارهای دقیق و واقعی جنگ یمن کاملاً برای جامعه بین المللی وحشتناک است و نمی‌تواند آن را مدیریت کند، اگر آمارهای واقعی بیان شود، بسیاری از مردم در برابر دولتهای خود خواهند ایستاد و خواستار پاسخگویی آنها می‌شوند. آمار تلفات به حداقل 70 هزار نفر خواهد رسید. بیش از 3 میلیون نفر نیز در داخل یمن آواره و بی‌خانمان شده‌اند و در شرایط بسیار طاقت‌فرسایی زندگی می‌کنند.

در این حال سازمان ملل و پایتخت‌های غربی در قبال موارد گسترده نقض حقوق بشر سکوت کرده‌اند و خواستار احیای مشروعیت سیاسی هستند. من شخصاً از ریاکاری مقامهای دولتی در دو سال گذشته به‌شدت خشمگین هستم.

چگونه کسی می‌تواند جنگ یمن را مشاهده کند ولی نهادینه شدن ترور در این کشور را نبیند؟ وهابیت هم از سوی عربستان سعودی و هم داعش در حال ترویج است. داعش و عربستان سعودی از الگوهای رفتاری یکسانی تبعیت می‌کنند، هر دو از مزدوران استفاده می‌کنند، هر دو از مشروعیت خود در سرزمینی مستقل صحبت می‌کنند، هر دو از ابزارهای کشنده و نابود کننده استفاده کرده‌اند تا مسیر خود را هموار سازند، هر دو مرتکب جنایات هولناکی علیه غیرنظامیان شده‌اند و هر دو خواستار حذف پلورالیسم دینی و آزادی هستند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه عربستان سعودی از به راه انداختن جنگ در یمن به‌دنبال چیست، تأکید کرد: نخستین چیزی که افکار عمومی باید درک کند این است که جنگ یمن یک جنگ سیاسی نیست آن‌طور که عربستان سعودی استدلال می‌کند علت اصلی این جنگ برکناری دولت رئیس جمهور منتخب بوده است یعنی عبدربه منصور هادی، این چیزی است که عربستان سعودی درباره آن سر و صدای زیادی به راه انداخته است، این قطعاً دروغ است، نه‌تنها دروغ است، بلکه یک سوء تعبیر کامل درباره تحولات یمن است. ایران البته هیچ دخالتی در یمن نداشته است، نه از لحاظ اقتصادی نه نظامی. تصدیق می‌کنم که ایران از جنبش مقاومت یمن حمایت کرده و این حمایت در راستای حق مردم یمن برای تعیین سرنوشت سیاسی خود بوده است. مخالفت با اراده مردمی نشانه استبداد است نه دموکراسی. ایران یک دموکراسی است و به همین علت به حقوق ذاتی مردم احترام می‌گزارد. اینکه حوثی‌ها را یکی از قبایل شمالی یمن به تصویر بکشند که عامل اصلی کودتا علیه رئیس جمهور هادی بوده‌اند، پیچیده‌ترین دروغی است که ریاض آن را ساخته است.

نخست اینکه، حوثی‌ها تنها یکی از صداهای جنبش مقاومت یمن هستند و دوم، آنها کسی را عزل نکرده‌اند، هادی خود تصمیم گرفت تا استعفا کند آن هم نه یک بار بلکه دو بار، و بعداً تصمیم گرفت تا از عدن فرار کند و به عربستان سعودی پناهنده شود و آنجا از سلمان شاه عربستان خواست تا مردم یمن را بمباران کند. نکته دیگر این است که هادی در یک انتخابات با حضور تنها یک نامزد در سال 2012 میلادی به قدرت رسیده است، آن هم برای دو سال، شما دقیقاً به این روند دموکراتیک نمی‌گویید.

کلید واژه: یمن - جنایات جنگی
کد مطلب: 54248
زمان انتشار: چهارشنبه 29 دی 1395 - 09:55:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین