به روز شده: 1 ساعت و 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 54990
زمان انتشار: دوشنبه 16 اسفند 1395 - 15:37:40

عربستان و طنزی تلخ به‌ نام حقوق بشر

عربستان و طنزی تلخ به‌ نام حقوق بشر
حقوق بشر  > جهان  - از زمان به‌وجود آمدن ائتلاف در یمن به رهبرى عربستان سعودى در ماه مارچ ۲۰۱۵، تقریبا ۱۵۰۰ کودک کشته شده‌اند. اما آمار حقیقى بسیار بیشتر خواهد بود.

به گزارش تسنیم، از زمان به‌وجود آمدن ائتلاف در یمن به رهبرى عربستان سعودى در ماه مارچ ۲۰۱۵، تقریبا ۱۵۰۰ کودک کشته شده‌اند. اما آمار حقیقى بسیار بیشتر خواهد بود.

1. غرب همیشه از ارزشمندترین مفاهیم بشرى به‌عنوان پوششى بر فریب بزرگ منفعت‌طلبى قدرت‌پرستانه خود بهره گرفته است. آزادى، عدالت و حقوق بشر در زمره این مفاهیم ارزشمندى است که فقط به‌عنوان قلاب صید انسان‌هاى ساده‌دل به‌کار گرفته مى‌شود. درتعریف ارایه‌شده بین‌المللى، حقوق بشر اساسى‌ترین و ابتدایى‌ترین حقوقى است که هر فرد به‌طور ذاتى، فطرى و به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند مى‌شود؛ به عبارتى انسان به‌عنوان انسان موضوع حقوق بشر است یا به عبارت دیگر بهتر است باشد اما به‌واقع آن‌چه غربیان به‌عنوان حقوق بشر مطرح مى‌کنند؛ مفهوم محض بشر نیست بلکه انسان غربى است. آنان به لطائف‌الحیل استاندارد خاص خود از انسان سفید غربى دنیاگرا با خصلت‌هاى انگلوساکسون را به‌عنوان شاخص انسان مطرح ساخته‌اند. شاخصى که حتى در غرب نیز جز تبعیض حاصلى ندارد. سیاه‌پوستان؛ سرخ‌پوستان و رنگین‌پوستان و حتى مذاهب و عقاید متفاوت با این شاخص هم‌خوان شمرده نمى‌شوند.

رفتار ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا و دیوار‌کشى‌ها به‌روشنى از چهره بدون نقاب این نگرش حکایت مى‌کند. درحالى‌که ادیان، میان ملت‌ها پل مى‌زنند؛ منفعت‌پرستان میان ملت‌ها دیوار مى‌کشند. همین نگرش اساسا منحرف است که انسان‌ها را به سلاخ‌خانه مى‌کشاند و سلاخ‌هایى چون عربستان را که با هیچ استانداردى از حداقل‌هاى حقوق بشرى برخوردار نیست؛ در مقام مسؤول حقوق بشر در سازمان ملل قرار مى‌دهند تا این طنز تلخ را به رخ عالمیان کشند. اسنادى منتشر شده که نشان مى‌دهد، «فیصل تراد» نماینده موقت عربستان در شوراى حقوق بشر سازمان ملل به‌عنوان رئیس یکى از پنل‌هاى کلیدى شوراى حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده است. این پنل، مقامات ارشدى را منصوب مى‌کند تا استانداردهاى بین‌المللى حقوق بشر را شکل دهند و درباره نقض حقوق بشر در سراسر جهان گزارش ارائه دهند! این در حالى است که فقط در یکى از جنایات عربستان از زمان به‌وجود آمدن ائتلاف در یمن به رهبرى عربستان سعودى تقریبا 1500 کودک کشته شده‌اند. بر اساس خبر إعلامى رسانه‌ها، یونیسف اعلام کرد از زمان به‌وجود آمدن ائتلاف در یمن به رهبرى عربستان سعودى در ماه مارچ 2015، تقریبا 1500 کودک کشته شده‌اند. مریتکسل رنالو نماینده یونیسف در یمن گفت: بیش از 2140 کودک زخمى شده‌اند، اما آمار حقیقى بسیار بیشتر خواهد بود. نزدیک 2000 مدرسه در یمن به‌خاطر خرابى‌ها و آسیب‌ها و همینطور به‌خاطر استفاده از آن‌ها به‌عنوان سرپناه براى خانواده و یا استفاده‌هاى نظامى، دیگر فعالیت نمی‌کنند.

آش حقوق بشر تحت مدیریت عربستان تا آن حد شور شده است؛ که در واکنش به این خبر، دیده‌بان سازمان ملل که یک سازمان دیده‌بانى غیردولتى مستقر در ژنو است، تأکید کرد که «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل و «فدریکا موگرینى» مسؤول سیاست خارجى اتحادیه اروپا باید این اقدام را محکوم کنند و انتصاب نماینده عربستان به‌عنوان رئیس یکى از پنل‌هاى کلیدى شوراى حقوق بشر سازمان ملل را لغو کنند. «هیلل نوئر» مدیر اجرایى دیده‌بان سازمان ملل در این‌باره گفت: «افتضاح است که سازمان ملل، کشورى را به‌عنوان رئیس یک پنل کلیدى حقوق بشر برگزیده که در مقایسه با داعش در سال جارى میلادى افراد بیشترى را سر بریده است. دلارهاى نفتى و سیاست، حقوق بشر را مغلوب ساخته‌اند.» البته انتصاب نماینده عربستان به این سمت چندان عجیب نیست، چراکه دلارهاى نفتى این کشور گاهى بزرگ‌تر از سازمان ملل را نیز تسلیم این رژیم منحوس کرده است!


2.     پافشارى غرب بر حقوق بشرى که تشت رسوایى و فریب آن سال‌هاست از بام فروافتاده در حالى است که اسلام عزیز بیش از یک‌هزار و چهارصد سال است که فراتر از حقوق بشر؛ اصولى را در دفاع از حقوق حیوانات و گیاهان نیز ارایه داده است.چنان‌چه آیه شریفه «یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثى و جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقاکم» به‌درستى سرلوحه بیانیه حقوق بشر اسلامى قرارگرفته است و در دنیاى پر تبعیض از گذشته‌هاى دور تاکنون، پرچم برابرى انسان‌ها در حقوق و رفع تبعیض است. بر پایه دیدگاه اسلامى، بشر تکویناً و تشریعاً بنده خداوند متعال است و برخلاف اندیشمندان غربى که انسان را در برابر خدا هم آزاد مى‌پندارند، بر تسلیم و فرمان‌بردارى انسان‌ها در برابر خدا تأکید مى‌ورزد.

از فرداى پایان جنگ جهانى دوم، تمام مردم جهان و دولت‌ها، که از جنگ و کشتار به ستوه آمده بودند، درصدد تشکیل سازمان ملل برآمدند. اما در باب حقوق بشر اسلامى آنچه موجب پدید آمدن حقوق بشر اسلامى شد، فرهنگ ویژه جوامع اسلامى است که قوانین و مقررات نیز بر آن مبنا تنظیم‌ شده است. در حالى‌که اساس حقوق بشر جهانى بر تطابق با فرهنگ غرب و دین مسیحیت است. از یک‌سو، بخشى از این سازمان، دست‌اندرکار حقوق بشر شد و منشورى را در سال 1948 به تصویب رساند که دربردارنده یک مقدمه و 30 ماده مى‌باشد. این منشور به انواع آزادى‌هاى فردى، نژادى، مذهبى، برابرى و کرامت انسان‌ها مى‌پردازد. از سوى دیگر، کشورهاى مسلمان دست به نگارش و تصویب حقوق بشر اسلامى زده‌اند؛ چون این کشورها باوردارند که در حقوق بشر غرب، تعارضات و کاستى‌هایى وجود دارد که نمى‌توان آن‌را در کشورهاى اسلامى به‌طور کلى و بى‌قید و شرط اجرا کرد.

حقوق بشر جهانى اسلام، تعارضى با جوامع اسلامى و مقررات حاکم بر آن‌ها ندارد، ازاین‌رو، در این کشورها قابل اجرا مى باشد. جوامع اسلامى به‌دلیل فرهنگ، دین و مذهب خاص و ویژه خود نیازمند حقوقى متناسب با جامعه اسلامى خود هستند. مفهوم حقوق بشر به‌معناى حقوق اساسى و اولیه‌اى مى‌باشد که تمام انسان‌ها در آن از جهت انسانیت شریک‌اند. از این‌رو آنچه که در حقوق بشر غربیان آمده فقط و فقط بخشى ناقص از کلى است که اسلام به‌عنوان حقوق بشر بر آن صحه گذاشته است.

کد مطلب: 54990
زمان انتشار: دوشنبه 16 اسفند 1395 - 15:37:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد